Iz kabineta predsednika vlade Marjana Šarca so danes sporočili, da slednji od Erjavca pričakuje poročilo glede sklepov komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) ter glede zamenjave Mihe Škerbinca. Knovs namreč Erjavcu očita zlorabo vojaške obveščevalne službe (OVS) za razrešitev Škerbinca, saj da je na podlagi govoric, da je Škerbinc neprimerno govoril o načelnici Generalštaba Alenki Ermenc oz. njenem zdravstvenem stanju, naročil obveščevalno dejavnost. OVS je 3. aprila v zvezi s tem zaslišala 25 vojakov.
Erjavec je danes ponovno zatrdil, da je bila razrešitev Škerbinca zakonita in pravilna. Razrešil ga je na predlog Ermenčeve, saj je Škerbinc izgubil njeno zaupanje. Med razlogi za izgubo zaupanja pa sta bila verjetno tako nočno streljanje na Počku kot domnevno obrekovanje Ermenčeve, je danes menil Erjavec.
Prav tako je prepričan v pravilnost ravnanja, ko je naročil vojaški obveščevalni službi, naj na podlagi informacij, da je Škerbinc neprimerno govoril o Ermenčevi, zasliši vojake. S poročilom OVS je bil seznanjen, a ne ve, kdaj, je povedal Erjavec. Prav tako ne razkriva ugotovitev v poročilu, saj da so interne in zaupne narave, postopek pa tudi še ni zaključen. Poročilo bo po njegovih navedbah prejela načelnica generalštaba, ki se bo tudi nadalje odločala.
Je bil pa Erjavec danes oster do Sindikata vojakov Slovenije, ki je predsedniku odbora DZ za obrambo Samu Bevku poslal predlog za sklic nujne seje odbora. Želijo, da se odbor opredeli do ravnanja obrambnega ministra, ki da je izgubil njihovo zaupanje. Vse poslance so zato pozvali tudi k vložitvi interpelacije zoper ministra.
"Kaj pa ima sindikat z zaupanjem v ministra? Začuden sem, da so prišli s tako pobudo, saj je to zunaj njihove pristojnosti, presegli so meje sindikalnega delovanja," je bil oster Erjavec in opozoril, da s pozivom k interpelaciji sindikat vstopa na politično polje. Ob tem je ponovno zatrdil, da je bila razrešitev Škerbinca zakonita.
Erjavec se ni izrekel, ali pričakuje vložitev interpelacije. Na vprašanje zaupanja koalicije pa je ponovil, da je ves čas ravnal v skladu z zakoni. Po njegovih navedbah je bilo nujno potrebno, da preverijo resničnost informacij, ali je Škerbinc pred postrojem razpravljal o zdravju Ermenčeve, saj to gotovo ne bi bilo v skladu z vojaško etiko. Ob tem je minister prepričan, da je OVS pri tem opravljala svoje redne naloge. OVS ima po njegovem mnenju opredeljeno kot redno dejavnost zbiranje podatkov, ko gre za določene ekscesne primere.
Poročilo o razrešitvi Škerbinca ter odziv na sklepe Knovsa bo Erjavec poslal tako Šarcu kot vrhovnemu poveljniku vojaških sil Borutu Pahorju in predsedniku odbora DZ za obrambo Samu Bevku. "Prav je, da premier dobi informacije iz prve roke, da bo z vsem natančno seznanjen," je dejal Erjavec.
Sindikat vojakov predlagal interpelacijo zoper Erjavca
Sindikat vojakov Slovenije je medtem predsedniku odbora DZ za obrambo Samu Bevku poslal predlog za sklic nujne seje odbora. Sindikat ministru Karlu Erjavcu med drugim očita nezakonito razrešitev poveljnika sil Slovenske vojske Mihe Škerbinca. Opozarjajo namreč, da predlog načelnice Generalštaba Alenke Ermenc, na podlagi katerega je razrešil Škerbinca, nima nikakršne obrazložitve o službenih potrebah, ki so predpogoj za imenovanja in razrešitve poveljnikov. Erjavcu očitajo tudi, da je glede Škerbinčeve razrešitve medijem dajal nedopustne in lažne izjave.
Kot so zapisali v sindikatu, pa se s podobnimi zavajanji, sprenevedanji in neresnicami, kot v primeru brigadirja Škerbinca, srečujejo vsak dan. "V večini zastopamo vojake, za katere pa ni takšne medijske pozornosti, kot je ob nezakoniti razrešitvi poveljnika sil. Vojakom preostane le sindikat in sodišča za dokazovanje njihovih oškodovanj," so zapisali v današnjem sporočilu. Dodali so, da na nevzdržne razmere v Slovenski vojski opozarjajo že več let, a sprememb na bolje ni.
Politika po njihovih navedbah ob sprejetih odločitvah, da se bo za vojsko namenilo več denarja, skoraj vedno najprej pomisli na nakupe tehnike, v sindikatu pa so prepričani, "da je skrajni čas, da se na prvo mesto postavijo pripadniki Slovenske vojske in sistemsko uredijo razmere in odnosi v obrambnem sistemu".
Zato upajo, da bo na odboru prišlo do resne razprave o stanju v Slovenski vojski in da se bo naredilo vse za zaustavitev negativnih kadrovskih trendov. Čeprav je, kot so zapisali, Erjavec na svoji predstavitvi kot največjo težavo Slovenske vojske pravilno izpostavil kadrovsko podhranjenost, pa se je na žalost od njegovega imenovanja "ta akutna situacija močno poslabšala".
Po oceni sindikata sta tako nespremenjeno nadaljevanje dela ministra in njegov odnos do pripadnikov Slovenske vojske škodljiva za državo, na njihova opozorila se ustrezno ne odziva niti predsednik vlade.
V sindikatu tako pričakujejo, da bo odbor za obrambo na nujni seji opredelil ter obsodil nesprejemljivo delo ministra Erjavca in in njegov nespoštljiv odnosa do pripadnikov Slovenske vojske, obenem pa sprejel tudi sklepe, ki jih predlagajo za boljše delo obrambnega ministrstva in vlade na obrambnem področju.
KOMENTARJI (146)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.