Stavka zaposlenih v predšolski vzgoji bo izvedena, če bo vlada v DZ vložila predlog zakona za uravnoteženje javnih financ občin, ki bo vseboval predlagane spremembe normativov in standardov v vrtcih. Stavka bo izvedena najpozneje v 14 dneh po tem, ko se bo to zgodilo, je danes sklenila Sindikalna konferenca predšolske vzgoje Sviza.
Po besedah glavnega tajnika Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimirja Štruklja so se v omenjeni sindikalni konferenci tako odločili na podlagi ankete, ki je bila izvedena med zaposlenimi v predšolski vzgoji v zavodih, v katerih je organiziran Sviz. Teh je 275, pri čemer so se za stavko odločili v 237 vrtcih, v dveh so bili proti, v drugih vrtcih, v katerih je organiziran Sviz, pa o stavki niso glasovali, je povedal Štrukelj. Med tistimi, ki so glasovali, se jih je sicer za stavko odločilo dobrih 95 odstotkov ali 8363 zaposlenih, je povedal. Koliko je vseh vrtcev v državi, Štrukelj sicer ne ve.
Podatek, da je za stavko glasovalo 8363 zaposlenih, se zdi Štruklju izjemen. "Gre za delež, ki ga v 20-letni zgodovini Sviza še nismo dosegli in kaže na izjemno stopnjo odločenosti za to, da preprečimo posege v kakovostne javne vrtce v Sloveniji," je dejal.
V Svizu po njegovih besedah zdaj pričakujejo "razumno odločitev vlade", ta pa bi bila, da "umakne tiste določbe, ki opredeljujejo spremembo standardov in normativov v vrtcih, iz zakona za uravnoteženje javnih financ občin". "To bi bilo za nas pomembno sporočilo, ki bi zmanjšalo možnosti za izvedbo te stavke," je dejal Štrukelj.
Stavka bo enodnevna, vrtci bodo zaprti
Če stavka bo, bo ta po današnji odločitvi Sindikalne konfederacije predšolske vzgoje Sviza enodnevna, potekala pa bo tako, da bodo vrtci zaprti. Če s stavko ne bodo dosegli želenega, Štrukelj napoveduje, da jo bodo zaostrovali, in sicer vse do takrat, dokler ne bodo dosegli ciljev, ki so si jih zastavili.
Današnji dogovor je sicer po besedah Štruklja posledica tega, da na Svizu v tem trenutku ne vedo, pri čem pravzaprav so. "Bile so določene izjave ministra za izobraževanje Žige Turka, ki je zagotavljal, da se bodo pogajanja o standardih in normativih vrnila nazaj v okvir socialnega sporazuma, kamor spadajo po določilih stavkovnega sporazuma, ki ga je vlada s sindikati podpisala spomladi. Vendar pa istočasno nimamo nobenega zagotovila vlade, da to tudi pomeni, da se določbe, ki opredeljujejo normative v vrtcih, umikajo iz zakona za uravnoteženje javnih financ občin," je dejal in dodal, da čakajo jasno stališče vlade, da omenjene določbe umika iz omenjenega zakona.
V Sindikatu VIR izglasovali stavko v 28 vrtcih
Na poziv Sindikata v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti Slovenije (Sindikat VIR) so zaposleni v 28 vrtcih prejšnji teden izglasovali splošno stavko na področju predšolske vzgoje. Kot so v sporočilu za javnost zapisali v sindikatu, se je za sodelovanje v stavki izreklo dobrih 74 odstotkov vseh zaposlenih.
Minister Turk meni, da s spremembami normativov vzgojiteljicam ne bi povzročili "ogromno več dela"
Minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turk je ob robu današnje seje DZ poudaril, da s spremembami normativov ne počno ničesar takega, kar bi bilo škodljivo za otroke ter bi staršem povzročalo slabo voljo in vzgojiteljicam "ogromno več dela". Spomnil je, da so že umaknili "eno veliko sporno zadevo" in je torej njihova stran naredila, kar je lahko. Gre za predlog, da bi ena vzgojiteljica del svojega časa delala z eno, del pa z drugo skupino v vrtcu. "Socialni dialog teče, pogovarjamo se, skupaj iščemo rešitve in take napovedi stavke vzpostavljajo zelo slabo vzdušje za pogovor," je še dejal minister.
To, da bo strokovna delavka pol ure več na dan preživela z otroki, pa po ministrovi oceni ne pomeni "nekaj katastrofalnega". Gre za razliko enega ali dveh otrok in še to samo v primeru, če se občine za to odločijo in če imajo prostorske zmožnosti, je poudaril.
Na vprašanje, ali lahko zagotovi, da se bodo o normativih pogajali zgolj znotraj okvirov socialnega sporazuma, je minister dejal, da je pomembno, da se o standardih in normativih pogovarjajo vsebinsko. Ali je to pod oznako socialnega sporazuma ali je pod oznako pogajanj v zvezi z nekim konkretnim zakonom, pa jim je "precej vseeno", pravi minister. Poudaril je, da se sicer pogovarjajo v okvirih socialnega sporazuma, saj je bil prejšnji teden sestanek v tem okviru, prav tako bo sestanek tudi ta teden. Ponovil je tudi, da se držijo stavkovnega sporazuma.
Spremembe normativov in standardov v vrtcih sicer predvideva predlog zakona za uravnoteženje javnih financ občin. Po ministrovih besedah je pripravljena možnost, da se ti normativi in standardi lahko spremenijo, če bo do take odločitve "pri županih, skupnostih, občinah, starših in konec koncev tudi pri vladi kot celoti prišlo". Omenjeni zakon sicer po ministrovih besedah zdaj ni v nobeni proceduri. Po ministrovem pojasnilu je namen zakona omogočiti občinam, da prihranijo nekaj sredstev, saj jih bodo drugo leto s proračunom dobile manj. Stranska posledica pa je to, da gre del prihranka občini, del pa tudi družinam, če se bo znižala cena vrtca, je dodal.
Zbornica kliničnih psihologov proti spreminjanju standardov in normativov v vrtcih
Medtem pa je Zbornica kliničnih psihologov Slovenije sporočila, da v celoti podpira argumente pedagoške in psihološke stroke o pomenu kakovostnih vrtcev ter nasprotujejo spreminjanju standardov in normativov v šolstvu.
V zbornici so opozorili, da so dojenčki, malčki in predšolski otroci med najranljivejšimi skupinami prebivalstva. Pravijo, da so prva leta življenja ključna za otrokov nadaljnji razvoj in postavljajo temelje posameznikovega duševnega zdravja v odraslosti.
Predlagatelji sprememb po navedbah zbornice pozabljajo tudi na dejstvo, da so v Sloveniji v večinske vrtce vključeni tudi otroci s posebnimi potrebami, ki še bolj kot njihovi vrstniki s tipičnim razvojem potrebujejo individualiziran pristop in ustrezne razvojne spodbude, skrb zanje pa zahteva še veliko več znanja in časa.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.