V Gorenju, ki je od lani v lasti kitajske korporacije Hisense, so v sklopu reorganizacije napovedali novo organizacijo in sistematizacijo delovnih mest v matični družbi. Posledica odločitve bo tudi zmanjšanje števila zaposlenih. Kot so napovedali v podjetju, bodo to dosegli z "mehkimi metodami zmanjševanja števila zaposlenih (upokojitve) na tistih delovnih mestih, za katere bomo ugotovili, da ni več potrebe po delu, pa tudi z odpovedmi pogodb o zaposlitvi". Na napovedi reorganizacije se je na današnji tiskovni konferenci odzval Sindikat Skei Gorenje, ki zastopa več kot polovico zaposlenih. Po podatkih sindikata naj bi v kratkem 1720 delavcem odpovedali pogodbe o zaposlitvi, hkrati pa 1450 delavcem ponudili nove pogodbe. To bi pomenilo, da bi 270 oseb postalo presežna delovna sila, kar je 6 odstotkov od skupaj 4212 zaposlenih.
Presežni delavci so čistilke, varnostniki, skladiščniki
Posvetovanje glede omenjenih kriterijev je bilo določeno za 25. april, vendar sta sindikat in svet delavcev posvetovanje glede kriterijev za določitev presežnih delavcev zavrnila in napovedala, da pri nadaljnjih posvetovanjih z delodajalcem ne bosta sodelovala, zato dogovora o kriterijih za določitev presežnih delavcev tudi ni bilo, trdijo v vodstvu podjetja, kjer pravijo, da si bodo število presežnih delavcev prizadevali še zmanjšati v okviru ukrepov za preprečitev in omejitev števila odpovedi. Po podatkih sindikata je med predvidenimi 270 presežnimi delavci večina takšnih, ki opravljajo najbolj enostavna delovna mesta v podpornih službah, kot so čistilke, varnostniki, skladiščniki, in tisti, ki opravljajo pisarniška dela, niso pa predvidena zmanjševanja števila zaposlenih na proizvodnih linijah. Iz družbe so tudi sporočili, da bodo upoštevali zakon, ki določa, da mora Gorenje ob predvidenem zmanjšanju števila zaposlenih za več kot 30 delavcev v 30 dneh pripraviti program razreševanja presežnih delavcev. V sindikatu sicer poudarjajo, da so pripravljeni na nadaljnji socialni dialog glede postopkov pri zmanjševanju zaposlenih, vendar opozarjajo, da njihove pripombe doslej niso bile upoštevane.
Sindikat zahteva pisna zagotovila, da ne gre za prikrito zniževanje plače
Kot je danes povedal predsednik konference Skei Gorenje Žan Zeba, bo glede na zadnje javne navedbe vodstva podjetja zahteval pisna zagotovila, da bodo delavci tudi z novimi pogodbami ohranili pridobljene pravice in višino plače. Predsednica Skei Slovenije Lidija Jerkič pa je opozorila, da nova pogodba ne pomeni nujno tudi enakega dela kot doslej, zato bodo svojim članom v vseh nadaljnjih postopkih nudili vso pravno pomoč. "Sindikat je pripravljen sodelovati v procesu reorganizacije in je tudi poskušal sodelovati, vendar večina naših pripomb ni bila upoštevana," je glede dosedanjih pogovorov z vodstvom družbe dejal Zeba, ki je povedal, da so se v sindikatu iz pogovorov umaknili tudi zato, ker so sumili, da gre zgolj za navidezno spremembo sistemizacije s prikritim namenom zniževanja plač.
V sindikatu ob tem ugotavljajo, da vodstvo podjetja izvaja postopke skladno z zakonodajo, a imajo glede na odsotnost vodstvenih delavcev občutek, da gre samo za formalne postopke in posvete, v resnici pa se mnenja sindikata ne upošteva.
Med drugim sindikat moti, da je glavni kriterij za določitev presežnih delavcev ocena delovne uspešnosti za letos in lani, zaradi česar se delavci sprašujejo, zakaj po teh kriterijih ne bodo ocenjevali celotnega preteklega vodstva Gorenja, ki je podjetje pripeljalo v izgubo.
KOMENTARJI (110)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.