Predsednika obeh policijskih sindikatov Radivoj Uroševič in Zoran Petrovič sta se odzvala na depešo, ki jo je Generalna policijska uprava v torek, 8. decembra poslala na policijske postaje po Sloveniji. V njej vodstvo policije opozarja policiste glede nošenja uniforme na jutrišnjem shodu policistov, ki bo ob 10. uri pred poslopjem vlade v Ljubljani.
Vodstvo policije: nošenje uniforme na shodu ni dovoljeno
V depeši je navedeno: "Nošenje policijske uniforme in uporaba službenih vozil pri izvajanju sindikalnih aktivnosti (kot npr. udeležba na protestnem shodu) ni dovoljena. Torej brez posebnega dovoljenja, ki bi ga izdal predstojnik ali minister se policist ne more v uniformi ali celo s službenim vozilom udeležiti stavkovnih aktivnosti, ki jih izvaja sindikat."
Sestavljalci depeše se v svojih pojasnilih nanašajo na pravilnik o policijski uniformi in nadomestilih, in sicer na 2. odstavek 3. člena ter na 1. odstavek 5. člena. Ta določa, da so policisti dolžni nositi uniformo med delom oziroma kadar opravljajo dela in naloge, ki to zahtevajo. Zunaj delovnega časa smejo nositi uniformo samo na poti na delo oziroma z dela in na svečanih dogodkih, ki so povezani z delom ali promocijo policije, pri tem pa morajo spoštovati predpise in interne akte, ki urejajo nošenje uniforme.
Sindikat: depeša je nepravilna in nezakonita
V odzivu, ki so ga objavili na Facebook strani Sindikata policistov Slovenije, sta Uroševič in Petrovič zapisala, da je navedena depeša "nepravilna in nezakonita, podana v očitnem namenu oviranja stavkovnih aktivnosti in ne zdrži pravne presoje". Podpisniku depeše, pod njo je podpisan vodja Službe generalnega direktorja policije Tomaž Pečjak, v sindikatu pojasnjujejo, da ima vsak policist po zakonu o stavki izključno pravico, da se sam odloči, da stavka. Prav tako pojasnjujejo, da je stavka organizirana prekinitev dela delavcev za uresničevanje ekonomskih in socialnih pravic ter interesov iz dela.
Navajajo, da morajo policisti upoštevati omejitve iz 76. člena ZODPol, ki določa naloge policije v času stavke, stavka pa se po mnenju policijskega sindikata lahko organizira v podjetju, drugi pravni osebi oziroma organizaciji, delu organizacije, pri delodajalcu, v panogi, dejavnosti ali kot splošna stavka.
Sindikat opozarja, da je organizirana splošna stavka v policiji, protestni shod pa je bil napovedan v skladu s pozitivno zakonodajo na točno določenem kraju, ki se, glede na določbe zakona o stavki, šteje za delovno mesto. "Z upoštevanjem zakona o stavki in določb ZODPol je povsem jasno, da se policisti, ki svoje delo opravljajo v uniformi, udeležijo stavkovne aktivnosti, protestnega shoda, ki se izvaja na točno določenem in v naprej napovedanem delovnem mestu v policijski uniformi," pojasnjujejo v sindikatu in navedbe podpisnika depeše v celoti zavračajo kot neutemeljene.
KOMENTARJI (168)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.