
Nekaj več kot 100 članov Sindikata poštnih delavcev KS90 se je danes zbralo na protestu v Kopru. Poleg članov sindikata in zaposlenih so bili prisotni tudi njihovi podporniki, med njimi predstavniki Puntarjev in sindikata žerjavistov. Protest so organizirali zaradi odločitve uprave Pošte Slovenije, da sindikat izloči iz nadaljnjih pogovorov za izboljšanje položaja delavcev na pošti, zaradi grožnje o odpovedi delovnega razmerja predsedniku sindikata in tudi drugim 'napadom' na sindikalne zaupnike. Na protestu so izrekli podporo predsedniku sindikata Saši Gržiniču, hkrati pa so upravo pozvali, naj se z njimi znova usedejo za pogajalsko mizo.
Iz Pošte Slovenije so v odzivu sporočili, da ''dosledno spoštujejo vse pravice delavcev do sindikalnega udejstvovanja in izvajanja sindikalne dejavnosti''. Poudarili so, da se bo podjetje še naprej trudilo za nadaljevanje socialnega dialoga in za čimprejšnjo uskladitev odprtih vprašanj. ''Pri tem si bo še naprej prizadevala za vključenost vseh deležnikov, tako sindikatov kot vseh ostalih zaposlenih. Pogajanja pa Pošta Slovenije nadaljuje z reprezentativnim sindikatom – Sindikatom delavcev prometa in zvez pri ZSSS,'' so pojasnili in dodali, da pri pošti pravice zaposlenih zastopajo štirje sindikati, in sicer Sindikat delavcev prometa in zvez pri ZSSS, Sindikat poštnih delavcev KS 90, Sindikat delavcev Pošte Slovenije in Neodvisni sindikat Slovenije. ''Ko bo Sindikat poštnih delavcev KS 90 ali kateri od ostalih sindikatov v podjetju predložil ustrezna dokazila glede reprezentativnosti, bo Pošta Slovenije za pogajalsko mizo povabila tudi slednje.''
Pri Pošti Slovenije sindikatu KS90 očitajo, da usklajenega dogovora obravnavanih zahtev ni želel podpisati in zato se pogajanja nadaljujejo le z enim sindikatom. ''Ker je Sindikat delavcev prometa in zvez pri ZSSS reprezentativni sindikat, bodo pravice iz dogovora, sklenjenega z njim, veljale za vse zaposlene v Pošti Slovenije.''
Glede groženj oziroma pisnega opozorila Gržiniču pa so pojasnili, ''da opozorila ni podala zaradi izvajanja sindikalne dejavnosti oziroma v zvezi s sindikalnim delom, temveč izključno zaradi kršitev, ki jih je Gržinič kot delavec storil v okviru delovnega razmerja v Pošti Slovenije''. Drugačne očitke zavračajo.

Sindikat: Pošta ne prepozna nezadovoljstva
Predsednik KS 90 Peter Majcen je ob robu zbora zatrdil, da je bilo pred začetkom pogajanj z vodstvom pošte zbranih več kot 3000 podpisov z zahtevo za ureditev razmer. "Izraženo je bilo veliko nezadovoljstvo med zaposlenimi in čudi me, da vodstvo pošte tega nezadovoljstva ne prepozna in ne skuša delovati v pravi smeri," je razmišljal Majcen.
Medtem je predsednik Sindikata poštnih delavcev KS 90 Gržinič prepričan, da gre pri Pošti Slovenije za zavajanje iz razloga, ker sindikalni predstavniki niso podpisali ponujenega dogovora, tega pa niso storili, ker niso imeli mandata svojih članov. "Ne zdi se mi prav, da jaz sam oz. šest oseb v sindikatu odloča o 6000 zaposlenih, kar pa je hotel narediti drug sindikat," je pojasnil. Od delodajalca želijo doseči, da jih priznajo kot sogovornike in povabijo nazaj za pogajalsko mizo, je dodal Gržinič. Kot je navedel, jih podpirajo tudi drugi poštni sindikati, razen Sindikata delavcev prometa in zvez, medtem ko jih je podprlo veliko sindikatov po Sloveniji, tudi ZSSS.
Že dlje časa je znano, da so na pošti številni zelo nezadovoljni, saj že dolgo niso več le poštarji, ampak morajo med drugim tudi prodajati oziroma ponujati številne druge dobrine, ki jih imajo na poštah. V Pošti Slovenije sicer pravijo, da so v preteklih mesecih izvedli več ukrepov za izboljšanje delovnih pogojev, vključno s povečanjem števila zaposlenih. A glede tega Gržinič pravi, da se je od zime izboljšalo samo vreme, saj veliko zaposlenih odhaja. "Zaposlujejo nove ljudi, vendar od petih dva ostaneta, trije pa dajo odpoved," je opisal stanje na pošti.
KOMENTARJI (180)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.