
Trije policisti so opozorilo pred odpovedjo delovnega razmerja prejeli zaradi ukrepanja na protestnem shodu 25. junija ter dogajanja pred Državnim zborom 5. in 7. julija letos.
Sindikat policistov Slovenije je nato 8. avgusta na Generalno policijsko upravo naslovil zahtevo za dostop do informacij javnega značaja, s katero so zahtevali dostop do poročila o nadzoru na PU Ljubljana in drugih organizacijskih enot Policije glede izvajanja nalog na protestnem shodu in dogajanja 5. in 7. julija pred DZ ter v zvezi z ukrepanjem Policije glede nadlegovanja poslancev DZ.
16. avgusta je Policija nato SPS posredovala zahtevane dokumente, a v njih prikrila podatke, "ki so bistveni za presojo, ali gre pri izreku opozoril pred odpovedjo za nezakonito ravnanje delodajalca", pravijo v Sindikatu. Po njihovem mnenju je s tem Policija "ravnala nezakonito, saj je delno zavrnila dostop do informacij javnega značaja, in sicer tako, da je določene podatke prikrila, pri čemer se v spremnem dopisu (e-sporočilu) sklicuje na izjeme iz 1. odstavka 6. člena ZDIJZ".
V dokumentih, ki jih je Policija posredovala, so prikriti podatki, med drugim komu je bilo poročilo o nadzoru z dne, 25. junija poslano, ime novinarja, čigar posnetki so bili podlaga za ugotavljanje dejanskega stanja s tega dne. Policija je prikrila tudi več podatkov, "za katere ni možno ugotoviti, ali gre za informacije javnega značaja ali ne, saj obrazložitve za konkretna prekritja Policija ni posredovala", sporočajo s SPS. Prikrili pa so tudi tekst v rubrikah opis pomanjkljivosti ali nepravilnosti ter Predlog za ugotavljanje odgovornosti.
SPS je zato na informacijskega pooblaščenca vložil pritožbo, s katero zahtevajo, da "kot nadzorstveni organ Policiji naloži izdajo ustrezne odločbe, zoper katero bomo lahko uveljavljali pravico do pravnega sredstva, oziroma, da o predmetni zadevi sam odloči in Policiji naloži posredovanje v navedenih dokumentih prikritih podatkov", so zapisali v sporočilu za javnost.
Da so pritožbo prejeli, je potrdila informacijska pooblaščenka in dodala, da bo nadaljnji postopek pokazal, ali so bili nekateri podatki morda neupravičeno prikriti.
Na Generalni policijski upravi so očitke Sindikata policistov Slovenije glede domnevnih nezakonitosti in prikrivanja podatkov za STA ocenili kot nagajive in neresne. "Policija pri odločanju glede podanih vlog za posredovanje podatkov ravna v skladu z zakonom o dostopu do informacij javnega značaja, kar je sindikatu vsekakor znano," so zapisali.
Kot so navedli, so sindikatu posredovali vse podatke, ki niso izvzeti od prostega dostopa, saj sindikatu zakon o dostopu do informacij javnega značaja v primerjavi z drugimi prosilci ne daje posebne pravice do širšega dostopa podatkov. "Vloga je bila obravnavana v okviru poenotenega postopka in znotraj načela prostega dostopa do informacij, tako kot vedno do sedaj."
Na Generalni policijski upravi so še pojasnili, da izjeme, zaradi katerih organ prosilcu zavrne dostop do zahtevane informacije, določa zakon, v konkretnem primeru so to bili osebni podatki in podatki iz dokumentov, ki so bili sestavljeni v zvezi z notranjim delovanjem organa in bi njihovo razkritje škodovalo delovanju organa.
Napovedali so, da bodo sledili odločitvi informacijskega pooblaščenca. "Glede na to, da je sindikat podal pritožbo Informacijskemu pooblaščencu, bo policija utečeno ravnala v skladu z njegovo odločbo oziroma bo pritožniku izdana odločba o delni zavrnitvi zahteve po zakonu o dostopu do informacij javnega značaja z ustrezno obrazložitvijo".
KOMENTARJI (163)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.