Sindikat policistov Slovenije (SPS) je prek pogodbenega pravnega zastopnika na ustavno sodišče vložil pobudo za presojo in ustavnost dveh odlokov, je v izjavi za javnost zapisal predsednik SPS Kristjan Mlekuš. Kot pravijo v sindikatu, vlada z odloki glede uveljavljanja protokolov PTC in PC kot pogojev za opravljanje in nadaljevanje delovnega razmerja posega v pravice iz delovnega razmerja.
SPS je vložil pobudo za ustavnost dveh odlokov:
- Odloka o načinu izpolnjevanja pogoja prebolevnosti, cepljenja in testiranja za zajezitev širjenja okužb z virusom SARS-CoV-2 (Uradni list RS, št. 142/21) in
- Odloka o spremembah in dopolnitvah Odloka o načinu izpolnjevanja pogoja prebolevnosti, cepljenja in testiranja za zajezitev širjenja okužb z virusom SARS-CoV-2 (Uradni list RS, št. 149/21).
Vložena ustavna presoja vsebuje tudi predlog za nujno zadržanje obeh odlokov ter predlog za nujno in prednostno obravnavo pred ustavnim sodiščem. Kot pravijo na SPS, bodo javnost o vseh odločitvah ustavnega sodišča sproti obveščali. Članom, članicam in zaposlenim so se zahvalili za množični pristop k predložitvi pooblastila za zastopanje. "Število pooblastil, ki smo jih prejeli, močno presega naša pričakovanja," so zapisali v izjavi za javnost in dodali, da množični odziv dokazuje enotnost in solidarnost.
Zapisali so še, da se "trend samovoljnega uresničevanja določenih odločitev delodajalca stopnjuje in da zato v prihodnjih dneh in tednih pričakujejo vedno bolj intenziven pritisk na zaposlene".
Tudi Policijski sindikat Slovenije (PSS) je na spletni strani sporočil, da je danes na ustavno sodišče vložil pobudo za presojo ustavnosti in zakonitosti odloka o načinu izpolnjevanja pogoja PCT za zajezitev širjenja okužb z novim koronavirusom, vključno s predlogom za zadržanje njegovega izvrševanja.
Ob tem so poudarili, da podpirajo precepljenost državljanov in tudi ukrepe za obvladovanje in preprečevanje širjenja nalezljive bolezni, vendar ne na način, da se kršijo ustavne pravice in da se ustvarja dvom v delovanje pravne države in delitev oblasti.
"Uveljavitev takšne nedopustne prakse pomeni, da so lahko v naslednjih dneh, v obliki samovoljnih oblastnih aktov vlade 'na udaru' tudi druge človekove pravice in temeljne svoboščine, ki zadevajo vse zaposlene oziroma vse državljane. S tem se podira 'sistem zavor in ravnovesij' med posameznimi vejami oblasti, žrtve tega pa so zaposleni oziroma državljani," so zapisali.
Sindikati z obrambnega področja zahtevajo razveljavitev odloka o uveljavitvi pogoja PC
V skladu z vladnim odlokom bodo morali s 1. oktobrom zaposleni v državni upravi, ki bodo želeli delo opravljati v prostorih delodajalca, izpolnjevati pogoja preboleli ali cepljeni, ukinja pa se možnost testiranja za opravljanje dela. Kot so v sporočilu za javnost zapisali v štirih sindikatih s področja obrambe, je ministrstvo za obrambo zaposlene v petek obvestilo, da bo za tiste, ki niso cepljeni ali prebolevniki, vstop v vse objekte ministrstva prepovedan.
V sindikatih ostro protestirajo "zaradi groženj in načina posrednega prisiljevanja v cepljenje proti covidu-19". S prepovedjo opravljanja dela po pogodbi o zaposlitvi bo namreč po njihovem opozorilu ogrožena eksistenca zaposlenih in njihovih družin, kar je nepredstavljivo in v popolnem nasprotju z evropskimi predpisi in standardi, so zapisali.
Resolucija Sveta Evrope namreč državam prepoveduje, da bi cepljenje proti covidu-19 postalo obvezno ali da se lahko uzakonjena dolžnost cepljenja uporablja za zapovedi, prepovedi ali diskriminacijo delavcev ali kogar koli, ki se ne cepi, so še poudarili v sindikatih.
Zato zahtevajo razveljavitev odloka ter napovedujejo, da bodo, tako kot že drugi sindikati s področja državne uprave, zahtevali presojo ustavnosti.
Pod zahtevo za razveljavitev odloka so se podpisali Sindikat ministrstva za obrambo, Sindikat vojakov Slovenije, Sindikat vojske, obrambe in zaščite ter Sindikat pilotov ministrstva za obrambo.
KOMENTARJI (123)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.