Predstavniki Sindikata policistov Slovenije (SPS) so dejali, da so sodu dno izbile Šarčeve izjave za portal Pod črto. Očitajo mu, da je z izjavo, da "v policijo prihajajo tudi ljudje, za katere bi bilo bolje, da bi opravljali kakšen drug poklic", užalil policiste. Podobno z izjavo, da bi človeka, ki je vdrl v Tetro, zaposlil na policiji, olje na ogenj pa je prilila tudi izjava, da je v policiji "preveč sindikalnega boja", in da niso sindikati tisti, ki vodijo policijo.
V sindikatu Šarcu sporočajo, da očitno slabo pozna, kako delujejo sindikati in pravno podlago, ki ureja njihovo delovanje. Kot poudarjajo, s svojim delom skrbijo za šibkejše v policiji – zaposlene. Odnos Šarca do policistov naj bi se kazal tudi preko "nedopustnih pritiskov" ministra Poklukarja.
Policisti tudi pravijo, da jih skrbi stanje varnosti v državi, še posebej stanje na slovensko-hrvaški meji. Vlada naj namreč vse od začetka mandata na tem področju ne bi storila nič. V tem kontekstu so izpostavili kadrovsko stisko. "Policisti delajo dobro, odlično, vendar so pregoreli, enote so podhranjene, glede na sistematizacijo v policiji manjka okoli 30 odstotkov zaposlenih," so poudarili. Nekatere enote naj bi bile kadrovsko popolnjene le 70-odstotno, ob tem pa narašča količina birokracije. Pravijo, da se na ministrstvu s trditvami, da izvajajo aktivno politiko zaposlovanja, enostavno sprenevedajo, v sindikatu jih skrbi tudi skromno zanimanje za ta poklic.
Opozarjajo, da rezerv enostavno ni, prihaja pa tudi turistična sezona, ko bo obremenjenost še večja. Poleg tega pa prihajajo tudi druge zahtevne naloge – od predsedovanja EU, do izzivov, povezanih z migracijami in drugim delom.
Idejo o napotitvi vojakov na mejo ocenjujejo kot Sizifovo delo, predvsem, ker ti nalog ne bodo mogli opravljati samostojno. Poleg tega v sindikatu opozarjajo, da je delo s prebežniki zahtevno, polno birokracije, vzame ogromno časa. "Kaj se zgodi, ko mešana patrulja policista in vojaka naleti na 60, 70 prebežnikov? Vse administrativno delo pade na policista," pravijo. Vladi očitajo tudi, da ni sprejela nobenih ukrepov, ki bi zajezili količino nezakonitih prehodov meje, niti pospešitve postopkov z migranti.
Puščice usmerjajo tudi v kadrovsko politiko vlade, ki naj bi slabo skrbela za policiste, "na zaupanje" pa na različna mesta zaposlovala "svoje ljudi", med njimi Julijana Rupnika, ki po njihovem nimajo vedno potrebnih referenc, imajo pa odlične delovne pogoje, česar ni mogoče reči za policiste, ki se pogosto na delo vozijo tudi po 250 kilometrov daleč, kar terja davek tudi v njihovem zasebnem življenju, a se ne najde rešitev, ki bi jih premestile bližje domu. V sindikatu so prepričani, da to kaže na škodljive pojave klientelizma.
Kabinet predsednika vlade: Predsednik vlade policijo izrazito ceni
Na očitke Sindikata policistov Slovenije so se odzvali tudi v kabinetu predsednika vlade. Po njihovih navedbah komentarji predsednika vlade oz. izražanje njegovih jasnih stališč, povezanih z delovanjem predsednika SPS, niso kršitev temeljnih načel demokratične države. "Ob tem ko predsednik SPS omenja svobodo sindikalnega delovanja, v katero predsednik vlade nikoli ni posegal, prav nasprotno, velja hkrati omeniti tudi svobodo izražanja," so zapisali.
Kot so poudarili, predsednik vlade policijo izrazito ceni. "Glede očitkov o zapostavljenosti pa naj spomnimo na sklenjeni stavkovni sporazum, zvišanje proračunskih sredstev ter nenazadnje na 15 milijonov evrov, namenjenih posebnemu projektu varovanja schengenske meje. Njegov namen je tako dodatno plačilo policistom, ki skrbijo za varnost državljank in državljanov v obmejnem pasu in tudi notranjosti. Cilj vlade namreč je, da Slovenija ostane varna."
Poklukar: predsednik SPS je nedvomno presegel običajno prakso sindikalnega delovanja
Poleg kabineta predsednika vlade pa so svoje povedali tudi na notranjem ministrstvu. Izpostavili so, da minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar ne izvaja nikakršnih pritiskov na sindikat. "Nasprotno, že od začetka mandata si s svojo najožjo ekipo prizadeva za odprt in konstruktiven dialog z obema policijskima sindikatoma. Naš cilj je bil in ostaja zagotoviti čim boljše pogoje za delo vseh policistk in policistov, se pa ob potezah predsednika SPS sprašujemo, ali on sledi istemu cilju."
Ob tem pa minister za notranje zadeve ocenjuje, da je predsednik SPS z današnjim nastopom nedvomno presegel običajno prakso sindikalnega delovanja in se zato porajajo vprašanja o motivih takšnega ravnanja.
Na notranjem ministrstvu so zavrnili tudi očitke o kakršnihkoli nepravilnostih v zvezi z zaposlitvijo Julijana Rupnika v kabinetu ministra ter poudarili, da so bili vsi postopki v zvezi z njegovo zaposlitvijo izvedeni zakonito. Pojasnili so, da je slednji zaposlen za določen čas in da ministru svetuje na področju organizacijskih zadev.
Kar zadeva stavkovnega sporazuma s policijskima sindikatoma, na ministrstvu zatrjujejo, da se ta v celoti izvaja. Potekajo le še pogajanja glede kariernega sistema, objavljeno pa je bilo tudi ponovno javno naročilo za analizo vrednotenja delovnih mest za uniformirane poklice. "Tudi vlada je prepoznala pomen varnosti in za obvladovanje nezakonitih migracij policiji namenila dodatnih 15 milijonov evrov v okviru posebnega projekta Varovanje schengenske meje EU. Plačila delovne uspešnosti iz tega projekta redno potekajo. Glede samega zneska 15 milijonov pa je stališče vlade jasno, in sicer je 15 milijonov celoten znesek z vsemi prispevki delodajalca."
Ministrstvo: Situacijo na terenu obvladujemo
Glede nadzora na meji s Hrvaško so na pristojnem ministrstvu pojasnili, da policija opravlja vse z zakonom predvidene ukrepe, da bi omejila in preprečila nedovoljene migracije, pri tem pa uporablja vse razpoložljive kadrovske ter tehnične vire. "Situacijo na terenu obvladujemo, razmere nenehno spremljamo in temu primerno prilagajamo in zaostrujemo svoje ukrepe. Tudi v prihodnje bomo izvajali vse ukrepe in kot odgovorna članica schengenskega območja varovali državno mejo in zagotavljali varnost vseh naših prebivalk in prebivalcev ter njihovega premoženja."
Na notranjem ministrstvu so komentirali tudi odločitev za mešane patrulje, ob katero so se obregnili tudi predstavniki SPS. Kot so pojasnili, te predstavljajo običajno obliko meddržavnega sodelovanja ter so opredeljene v vseh sporazumih o policijskem sodelovanju Slovenije s sosednjimi državami. Kot stalna oblika dela se izvajajo s Hrvaško, z drugimi sosednjimi državami pa jih "organiziramo po potrebi, kadar gre za večji varnostni pojav, pa tudi ob večjih športnih ali kulturnih dogodkih ob skupni meji".
KOMENTARJI (334)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.