"Po nekajmesečnem finančnem izčrpavanju STA je vlada včeraj nadzornemu svetu STA predlagala, da nemudoma razreši svojega direktorja. Kot je še sklenila vlada, naj ministrstvo za notranje zadeve na podlagi poročil vladnega urada za komuniciranje preveri, ali kršitve, ki jih urad očita STA, vsebujejo elemente utemeljenih sumov kaznivih dejanj, ki se preganjajo po uradni dolžnosti, ter ukrepa v skladu z zakonom," so zapisali. Ob tem so izpostavljali, da je nadzorni svet tisti, ki najbolje pozna poslovanje STA in poslovne odločitve njihovega direktorja, za katerega so poudarili, da je do zdaj užival podporo nadzornega sveta, zato se sprašujejo, na podlagi katerih dokazov se je vlada odločila za poskus kriminalizacije delovanja direktorja in nadzornega sveta.
"Po poročanju medijev naj bi se ministri strinjali s predlaganimi sklepi, ker naj bi izvajanje nadzora Policije in delovne inšpekcije le predlagali, končno odločitev pa prepustili drugim institucijam. Opozarjamo, da gre za izjemno hude obtožbe, kar sum na kaznivo dejanje nedvomno je, ki jih noben minister ne bi smel sprejeti zlahka in brez tehtnih dokazov," dodajajo in vlado pozivajo, naj javnosti predstavi argumente, na podlagi katerih je sprejela odločitev. Stališče ministrov, da ne gre za pritisk, je po njihovem mnenju popolno sprenevedanje.
"Po zakonu o STA so člani nadzornega sveta pri svojem delu samostojni in neodvisni in pri svojem delu niso vezani na mnenje ali navodila tistih, ki so ga imenovali oziroma izvolili. Zato je predlog ministrstvu za notranje zadeve, da preveri odgovornost predsednika in članov nadzornega sveta, nedopusten pritisk na nadzorni svet STA oz. povračilni ukrep zoper nadzorni svet, ki neutemeljenemu in nezakonitemu predlogu vlade ne želi slediti," še pišejo. Ugotavljajo tudi, da vlada Policijo zlorablja za nezakonite cilje sesuvanja tiskovne agencije.
Kot kažejo nekatera javna pojasnila ministrov, je na seji manjkalo kar nekaj članov vlade. Tako ni bilo ministrov za obrambo in za delo Mateja Tonina in Janeza Ciglerja Kralja iz NSi. Infrastrukturni minister Jernej Vrtovec dogajanja ne komentira. Prav tako na seji ni bilo šolske ministrice Simone Kustec iz SMC. Minister za javno upravo Boštjan Koritnik, prav tako iz kvote SMC, pa je za Večer dejal, da omenjenemu vladnemu sklepu ni ugovarjal. Vendar pa pričakuje, da bo vlada spoštovala dopolnilo k sedmemu protikoronskem zakonu za izplačilo vseh zaostalih obveznosti do STA, ki je bilo sprejeto na predlog poslanske skupine SMC.
KOMENTARJI (151)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.