Zaradi napovedi mariborske fakultete za naravoslovje in matematiko, ki je sporočila, da bo zaradi pomanjkanja sredstev avgusta nelikvidna, so v Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) skočili na noge. Pravijo, da so že v času rebalansa proračuna za leto 2012 in med pogajanji za sklenitev stavkovnega sporazuma opozarjali, da so posegi v visoko šolstvo nerazumno ostri. Takrat so v sindikatu opozarjali, da bodo posegi že jeseni onemogočili normalno delovanje javnih univerz.
Napoved mariborske fakultete so označili za alarmantno in v njej vidijo napoved jesenske zaostritve razmer na univerzah. Odgovornost po mnenju sindikata nosi minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turk. Po mnenju sindikata Turk namreč ni storil ničesar, da bi preprečil "uničujoče posege vlade v visoko šolstvo, ampak je prav nasprotno nujnost radikalnega zmanjševanja sredstev goreče zagovarjal".
Na sindikatu so se sicer obregnili tudi ob Turkovo izjavo, da od najpametnejšega, najbolj ustvarjalnega dela populacije pričakuje rešitve. "Če minister rešitve pričakuje od najpametnejših, mar to pomeni, da od ministrstva, odgovornega za delovanje javnega šolstva, rešitev ni mogoče pričakovati?" ogorčeno sprašujejo v sindikatu.
"V Sloveniji pa imamo ministra, ki od jutra do večera dokazuje in čivka (twitta), da nam gre v izobraževanju predobro in moramo zato varčevati," pravijo v sindikatu. Ob tem so dodali, da minister kot lajna ponavlja trditev, da imajo univerze velike notranje rezerve, vendar pa njegovo ministrstvo tega še ni podkrepilo s številkami in dokazi.
Ker je minister soglašal z znižanjem sredstev za visoko šolstvo, SVIZ pričakuje, da bo minister zdaj zagotovil nemoteno in neokrnjeno izvajanje programov in uresničevanje izvajanja kolektivnih pogodb za zaposlene v visokem šolstvu. V sindikatu od ministra zahtevajo, da se vključi v iskanje rešitve za mariborsko fakulteto za naravoslovje in matematiko. Takih rešitev, ki bodo zaposlenim na fakulteti zagotovile normalno izplačevanje plač, študentom pa pravico do nemotenega študija, še pravijo v sindikatu.
'Težave so tudi posledica nestabilnega financiranja'
Minister Turk je sicer včeraj dejal, da so finančne težave nekaterih fakultet v Mariboru posledica slabega gospodarjenja do zdaj. Na Univerzi v Mariboru pa pravijo, da je eden od ključnih razlogov za nastale finančne težave mariborskih fakultet nestabilno financiranje v zadnjih petih letih. Mariborska univerza naj bi bila v slabšem položaju kot ostale univerze, ker se je v zadnjih letih intenzivno razvijala, dodatno pa ji težave povzroča odprava plačnih nesorazmerij.
Prorektor za finančne zadeve Zdravko Kačič je sicer dejal, da na univerzi podpirajo prizadevanja vlade za uravnoteženje javnih financ, a da morajo biti ukrepi, ki jih vlada sprejme, uravnoteženi in proporcionalni.
"Številke, ki jih imamo sedaj na voljo, čeprav uradnega pravzaprav nimamo še nič, kažejo na to, da ti ukrepi zaenkrat niso uravnoteženi," je dodal. Izpostavil je, da še vedno nimajo uradne različice uredbe o financiranju visokega šolstva in s tem tudi ne jasnih številk, zaradi te negotovosti pa jih skrbi predvsem izvajanje evropskih projektov, pri katerih je nujno zagotoviti delež lastnih sredstev.
Univerza je po besedah glavne tajnice Mojce Tancer že junija sprejela vrsto varčevalnih ukrepov. Med njimi so znižanje pedagoške obveze, vključevanje raziskovalnega dela v osnovno plačo, omejitve avtorskih honorarjev, upokojevanje, ustavitev vseh napredovanj, manj izbirnih predmetov ter minimalni materialni stroški. To je po njenem mnenju dokaz, da so na univerzi pripravljeni zategniti pas, a ne mimo zakonskih obvez.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.