Slovenija

Sindikat kmetov nezadovoljen

Ljubljana, 30. 06. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Predsedniki in direktorji kmetijskih zadrug so na sestanku poudarili, da se ne strinjajo z znižano odkupno ceno mleka.

Kmetje vztrajajo, da ni možno nižati sedanje odkupne cene mleka (foto: POP TV)
Kmetje vztrajajo, da ni možno nižati sedanje odkupne cene mleka (foto: POP TV) FOTO: POP TV
Podpredsednik sindikata kmetov Peter Kranvogel je ogorčen, da mlekarne znižujejo odkupne cene mleka, medtem ko so si za lansko leto izplačevale dividende. Nismo v sporu z mlekarnami, ne strinjamo pa se z reševanjem te problematike s strani zadružne zveze in kmetijske zbornice s Petrom Vriskom na čelu.

Čeprav Zadružna zveza Slovenije in Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) nista sprejeli kompromisnega predloga mlekarn o znižanju odkupne cene mleka, bodo mlekarne s 1. julijem mleko odkupovale po nižji ceni. Kar pomeni, da bo kmet oziroma zadruga za liter mleka dobila poltretji tolar manj kot doslej, kolikor pač znaša evropska mlečna premija za liter oddanega mleka.

V sindikatu kmetov pa zatrjujejo, da zaradi tega niso v sporu z mlekarnami, temveč so ogorčeni nad delom Zadružne zveze Slovenije in KGZS. Kot je dejal podpredsednik sindikata kmetov Peter Kranvogel, KGZS in zadružna zveza storita premalo za interese kmetov, ki naj bi jih zastopali. V mlekarnah obstaja še veliko rezerv, ki bi jih lahko izkoristili, zatrjuje Kranvogel, ki je hkrati opozoril, da bodo kmetje, če njihovih zahtev ne bodo upoštevali, začeli s sindikalnim bojem. Kranvogel zaenkrat ni želel napovedati, za kakšne oblike sindikalnega boja naj bi šlo.

Zadruge zastopajo svoj kapital

Vodstvi zadružne zveze in KGZS, po mnenju kmetov, zastopata svoj zasebni kapital in ne interesov kmetov. Kmetje ob tem pravijo, da ne morejo razumeti, kako se lahko o interesih kmetov pogajajo zadruge, ki so večinski lastniki Celjske mlekarne in tretjinski lastniki Ljubljanskih mlekarn.

Poleg tega je predsednik KGZS Peter Vrisk hkrati tudi predsednik zadružne zveze. Podpredsednik sindikata kmetov Kranvogel je do Vriska kritičen. "V zadružnem sistemu se spreneveda. V tem je ta čar. Ko govori, da zastopa interese proizvajalcev, istočasno pa zastopa interese kapitala, ki je v teh delniških družbah," pravi Kranvogel. Vrisk obtožbe zavrača: "Zadeve niso takšne kot jih g. Kranvogel predstavlja. Mislil sem, da on te zadeve malo bolje pozna. Gre za to, da se tri četrtine slovenskega mleka odkupi v dveh mlekarnah, ki nista večinsko zadružni. Torej, če nisi večinski lastnik ne moreš odločati o najpomembnejših zadevah."

Kmetje prepričani v možnost prihranka

Kmetje dvomijo, da Vrisk primerno zastopa njihove interese
Kmetje dvomijo, da Vrisk primerno zastopa njihove interese FOTO: POP TV

Kmetje so prepričani, da bi lahko v verigi od kmeta do kupca prihranili več kot 2 milijardi neustrezno porabljenega denarja, ki ga dobijo zadruge z maržami in prispevki. Mlekarne bodo kljub vsemu odslej mleko odkupovale po nižji ceni. Ker se je obračunsko obdobje začelo 1. aprila bodo terjale denar tudi za nazaj, ko so med pogajanji mleko plačevale po višji ceni.

V sindikatih kmetov še vedno pričakujejo, da bodo pogajalci ponovno opozorili mlekarne in uporabili moč lastniškega kapitala v mlekarnah, ter dosegli, da se cena mleka ne spremeni. Drugače pa na nastale razmere gleda Vrisk, ki je prepričan, da bi moral kaj storiti tudi sindikat kmetov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.