Predstavniki sindikatov so zaradi nezadovoljstva z vladnim besedilom izhodišč za socialni pakt za leti 2010 in 2011 glede nujnih ukrepov za izhod iz krize ter dolgoročnih strukturnih reform protestno zapustili sejo Ekonomsko-socialnega sveta. S paktom, ki ga je pripravila vlada, naj bi se socialni partnerji zavezali k opredelitvi najnujnejših kratkoročnih ukrepov, ki so dodatno potrebni zaradi finančne in gospodarske krize, obenem pa v okviru potrebnih strukturnih reform dogovorili dolgoročne cilje.
Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj je pojasnil, da je treba jasno povedati, ali želimo povečevati blaginjo vseh ljudi ali pa želimo z dodatnim razslojevanjem poglabljati razlike. "Ker v paktu, ki ga je predlagala vlada, ni popolnoma nič jasno, kaj so temeljne opredelitve te vlade, smo sejo zapustili in zahtevali od vlade, da se jasno opredeli do ključnih vprašanj. Da bodo državljani in državljanke vedeli, pri čem so in kam gremo. Vlada se izogiba jasni vrednostni opredelitvi," je dejal.
Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič je še pred odhodom predstavnikov sindikatov s seje dejal, da se v Evropski uniji in tudi v Sloveniji krepi prepričanje, da je glede na krizo potreben nov družbeni dogovor, s katerim bi odgovorili na več vprašanj. Za sindikate je temeljno vprašanje, kakšno družbo želimo in kakšne vrednote bomo uveljavljali v tej družbi. Besedilo po njegovih besedah ne daje odgovorov, kako čim prej rešiti nakopičene probleme. "Vlada se mora jasno opredeliti do teh dilem in se ne more skrivati za tem, da ni soglasja."
Minister Svetlik: Prej ko slej se bomo morali spet usesti za mizo
Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik je po prekinjeni seji dejal, da se bodo morali slej ko prej vsi skupaj spet usesti za mizo in se dogovarjati o tem. ''Če želi vlada spoštovati socialno partnerstvo, ne more priti na Ekonomsko socialni svet že z dokončnimi rešitvami na primer o višini minimalne plače, ne da bi se partnerji dogovarjali skupaj.'' Država bo po njegovi napovedi socialne partnerje vnovič pozvala za mizo v želji, da do dogovora čim prej pride.
Jože Smole iz Združenja delodajalcev Slovenije je ocenil, da so sindikati danes podrli visoko raven socialnega dialoga, kar bo velika težava v delovanju Ekonomsko socialnega sveta. Po njegovih besedah besedilo pakta sicer ni jasno opredelilo problemov. Pojasnil je, da je svet že spomladi sprejel sklep, da se gradivo združenja delodajalcev uporabi kot osnovo in se takoj po dopustih začnejo dogovarjati o besedilu. Šlo naj bi za dogovor socialnih partnerjev, kako poiskati izhod iz krize in biti še naprej uspešen.
Generalni direktor Gospodarske zbornice Slovenije Samo Hribar Milič je opozoril, da gre samo za izhodišča. Besedilo pa nikakor ne odgovarja na ključno vprašanje, kje so ovire za večjo konkurenčnost in za to, da ni boljših podjetij. "Ima veliko pomanjkljivosti. Tudi vlada mora spoznati, da potrebujemo radikalne premike."
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.