Predstavniki vseh sedmih sindikalnih central, ki so se danes v Ljubljani zbrali na protestu zoper način spreminjanja zakona o delovnih razmerjih, so krenili proti ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve. Zbralo se je okrog 700 protestnikov, sindikalne voditelje pa je na koncu pohoda skozi mestno središče sprejel minister za delo Janez Drobnič.
Predstavniki sindikatov so ministru Drobniču predali deklaracijo zahtev v zvezi z zakonom o delovnih razmerjih. Med drugim nasprotujejo spremembam določil glede dodatka na delovno dobo, ukinitvi 30-minutnega odmora za malico, znižanju zaščite zaposlenih pred odpuščanjem, znižanju pomena panožnih kolektivnih pogodb ter znižanju odpravnin in skrajševanju odpovednih rokov.
Pred začetkom protesta so se člani Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) zbrali na izredni konferenci, na kateri je njen predsednik Dušan Semolič med drugim poudaril, da bodo delavske pravice branili z vsemi sredstvi. Zakon je po njegovih besedah nastal po večletnih pogajanjih s kompromisom, zato nima nihče pravice, da bi o tako pomembnih spremembah odločal mimo sindikatov.
"Poudarek ni na množičnosti. Pomembno je, da so tokrat v protestu združene vse sindikalne centrale, kar se do zdaj še ni zgodilo," je dejal Semolič in dodal, da je to pomembno tudi za delo naprej.
Sindikati želijo s protestnim pohodom ministra Drobniča opozoriti, da v zakon o delovnih razmerij ne sme nihče posegati brez soglasja socialnih partnerjev. "Premalo je, ko minister pravi, da se trudi iskati soglasje," opozarja Semolič.
Srednje rešitve, ki jih minister namerava predlagati, če delodajalci in delojemalci ne bodo dosegli soglasja, pa za sindikate niso sprejemljive. To pomeni zniževanje že tako nizkih pravic delavcev, poudarja Semolič in dodaja, da nekaterih določil zakona sindikati niso pripravljeni spreminjati v nobenem primeru.
O nadaljevanju pogajanj o zakonu o delovnih razmerjih so se predstavniki sindikatov z Drobničem pogovarjali v četrtek, vendar temeljnih razhajanj niso odpravili. Še več, pogovor z ministrom jih je prepričal v upravičenost protesta, saj jim minister ni zagotovil, da bo zakon o delovnih razmerjih v državni zbor romal usklajen, je po srečanju dejal predsednik Pergama Dušan Rebolj.
GZS: Shod ni utemeljen
V Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) menijo, da za današnji shod sindikatov "ni pravega razloga". Zadnji predlog zakona o delovnih razmerjih, ki ga je pripravilo ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, je "dokaj uravnotežen med predlogi delodajalske in sindikalne strani" ter po mnenju GZS "ne predstavlja zniževanja pravic delavcev", je v imenu zbornice v sporočilu za javnost zapisal svetovalec predsednika GZS Jože Smole.
Več kot petina vseh členov predlaganega zakona, ki po mnenju GZS predstavljajo njegove najpomembnejše dele, je še neusklajenih. Pogajanja o njih bodo še sledila, zato so prepričani, da sindikati za svoj shod nimajo pravega razloga in da je njihov cilj "zgolj ustvariti dodaten pritisk pred nadaljevanjem pogajanj".
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.