Sodnica delovnega in socialnega sodišča Tanja Pustovrh Pirnat bo jutri začela presojati v delovnem sporu, v katerem se je na strani tožnika znašel prvi mož Sindikata policistov Slovenije (SPS) Zoran Petrovič, na strani toženca pa nekdanji delodajalec, ministrstvo za notranje zadeve.
Kot je znano, je Petrovič skupaj še s štirimi policisti zaradi domnevnega dogovarjanja glede prometne kontrole ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja dobil izredno odpoved. S tožbo terja službo nazaj.
Petrovič je 14. julija letos ostal brez službe. Tako kot še štiri druge policiste ga je odnesla afera Koprivnikar, dva policista pa sta dobila opozorilo pred odpovedjo. Ministra Koprivnikarja sta novembra lani, ko se je vračal s koncerta svoje rockovske skupine v Škofji Loki, ustavila policista, opraviti je moral tudi alkotest. Spomladi pa je v javnosti zaokrožila anonimka s posnetki dopisovanj na družbenem omrežju Facebook, ki je razkrivala domnevno dogovarjanje o prometni kontroli.
Pooblaščenec: Petrovič s policistoma, ki sta ustavila ministra, sploh ni komuniciral
"Odpoved sem dobil, ker naj bi napeljeval patruljo in policista v Škofji Loki, da sta ustavila ministra in z njim izvedla nezakonit postopek. Moje všečkanje in zapis, da je to najboljše darilo za rojstni dan, naj bi ključno prispevalo k tej nezakonitosti," je za 24ur.com povedal Petrovič.
Tožnik je prepričan, da je odpoved nezakonita, v pogovoru za našo spletno stran pojasnjuje njegov pooblaščenec Boris Kanduti. "Petrovič zanika očitke iz izredne odpovedi, in sicer da je naklepoma kršil obveznosti iz delovnega razmerja in da imajo očitki znake kaznivega dejanja. Petrovič namreč ni nikoli komuniciral s policistoma, ki sta ustavila ministra. Meni tudi, da je ta komunikacija prirejena, na kar kaže kar nekaj indicev, kar pa bo predmet delovnega spora," pravi Kanduti.
S tožbo zahteva vrnitev na delovno mesto oziroma je sprožil tako imenovani reintegracijski postopek, s katerim zahteva, da se "nezakonita" sklepa delodajalca in komisije za pritožbe iz delovnega razmerja pri vladi razveljavita.
Med člani sindikata 96-odstotna podpora
Petrovič, ki je v policiji približno 25 let, pa kljub odpovedi še vedno opravlja delo prvega sindikalista. Kot je znano, je v času afere potekala stavka policistov oziroma pogajanja z vlado, ki so bila za policiste uspešna. Po pogajanjih je Petrovič sklical kongres članov sindikata, ki se ga je udeležilo okoli 300 ljudi, zaposlenih v policiji, in na katerem je želel preveriti zaupanje kolegov. Člani so na tajnem glasovanju oddali 299 veljavnih glasovnic, dobil pa je 96-odstotno podporo.
Hkrati z odpovedjo so v vrhu policije o sumih, da je bilo storjeno tudi kaznivo dejanje – domnevno zloraba položaja oziroma napeljevanje h kaznivemu dejanju, obvestili tudi specializirano državno tožilstvo. Po desetih mesecih, je povedal Kanduti, uradno o tem ne vedo ničesar. Specializirani tožilci Petroviča še niso povabili na zaslišanje.
KOMENTARJI (339)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.