Poslanec stranke DeSUS Branko Simonovič, ki predseduje občinskemu odboru DeSUS v Izoli, je v današnji izjavi poudaril, da mu je pomembno mnenje članov odbora, zato se želi pogovoriti z njimi.
Prvak stranke Karl Erjavec je namreč po četrtkovi seji vodstva stranke napovedal, da se bo po tistem, ko je že govoril z vodjem poslanske skupine Francem Juršo in poslancem Jurijem Lepom, posebej pogovoril še s poslancema Simonovičem in Ivanom Hršakom.
Simonovič se zavzema za to, da bi se pogovorili skupaj, kar bo predlagal tudi Hršaku. To, da bi Erjavec govoril z vsakim posebej, po njegovem mnenju predstavlja nedemokratično metodo sodelovanja. "Imam občutek, da mu ni mar za program stranke, ampak za to, da ima okoli sebe ljudi, ki so mu zvesti. A je vsak član pomemben," je bil do Erjavca oster Simonovič.
Pojasnil je, da ga je Erjavec danes obvestil o sklepih vodstva stranke in predlagal, da se pogovorijo v torek. Tedaj bo predvidoma tudi seja poslanske skupine, medtem ko naj bi bil izvršni odbor stranke po nekaterih informacijah morda v sredo.
Erjavec je v četrtek pojasnil, da bodo o tem, da so opozicijska stranka, posebej obvestili tudi predsednika DZ Igorja Zorčiča. Zatrdil je tudi, da stranka ne bo podpisala sporazuma o sodelovanju z vlado. Simonovič pa je danes ponovno poudaril, da je poslanska skupina tista, ki ima moč in glasove, kar poslancem omogoča tudi ustava.
Ponovil je, da je v DeSUS zaradi programa in da je prav, da se za njegovo uresničevanje zavzemajo tudi kot opozicijska stranka. Uresničevanje tega programa v KUL, v katerega so vključene LMŠ, SD, Levica in SAB, po njegovem prepričanju ni možno. V torek je ocenil, da je uresničevanje programa DeSUS možno tudi ob aktualni vladi.
Danes je ponovno povedal, da bo kot poslanec težko glasoval proti predlogom, ki sledijo ključnim točkam programa DeSUS, so rezultat tudi njihovega koalicijskega delovanja in se zrcalijo v sprejetih proračunih. "Ne morem pristati, da bom glasoval po navodilih opozicije," je bil odločen Simonovič.
Konstruktivno nezaupnico z Erjavčevo kandidaturo za predsednika vlade je v ponedeljek na glasovanju podprlo 40 poslancev, torej dva manj, kot sta bila podpisana pod januarski predlog nezaupnice. Poleg poslancev LMŠ, SD, Levice in SAB so ga tedaj podpisali tudi trije poslanci DeSUS, Simonovič ga ni.
Po neuspešni nezaupnici so se razmere v DeSUS, kot kaže, očitno še nekoliko zaostrile. Pričakovati je, da se bo odločitev poslancev glede morebitnega sodelovanja z vlado izkristalizirala v prihajajočem tednu. Od tega bo odvisna tudi kadrovska prisotnost DeSUS v vladi, v kateri še vedno dela minister za kmetijstvo iz vrst DeSUS Jože Podgoršek.
Ta je v četrtek za STA navedel, da Erjavčeva zahteva, da ministrske funkcije ne more več opravljati kot član DeSUS, ni nič novega. O nadaljnjih korakih pa ni še nič gotovega, je dodal. Simonovič je danes pojasnil, da se je o nastalih razmerah z ministrom pogovarjal v četrtek.
KOMENTARJI (273)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.