Na dnevnem redu decembrske seje državnega zbora, ki se začne 16. decembra, je tudi poročilo o obveščevalni in protiobveščevalni dejavnosti med arbitražnim postopkom o meji med Slovenijo in Hrvaško. Ta točka dnevnega reda ima oznako tajno, objavljen pa je javni del, v katerem je odgovornost za prisluškovalno afero v arbitraži padla predvsem na tedanjo slovensko agentko v postopku Simono Drenik Bavdek. V državnem zboru so v zvezi z objavljenim delom omenjenega poročila prejeli njeno pismo oz. pismo odvetniške družbe, ki jo zastopa.
Drenikovo je namreč zmotila umestitev točke na dnevni red plenarne seje, prav tako pa zahteva tudi umik poročila s spletnih strani državnega zbora ter opravičilo predsednika Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) Mateja Tonina, ki da jo je "hudo prizadel". V nasprotnem primeru napoveduje, da bo tožila državni zbor, je poročal spletni portal nacionalne televizije rtvslo.si. Za TV Slovenija se je že odzval tudi Tonin, ki se je vprašal, ali "naj se opraviči, ker je govoril resnico".
"Ocenjujemo, da je bilo s samim poročilom poseženo v zasebnost naše stranke. Gre za hud poseg v temeljne človekove pravice. Prav tako je komisija, glede na pristojnosti, ki jih ima, prekoračila svoje pristojnosti z izdajo tega poročila," pa je za TV Slovenija povedal odvetnik Drenikove Roman Završek. Pojasnil je, da Knovs ni pristojen za obravnavo državljank in državljanov, temveč za obravnavo varnostno-obveščevalnih služb, s čimer je pravzaprav ponovil prvi odziv Drenikove po objavi poročila. Prepričan je tudi, da so ji bile v postopku Knovsa kršene procesne pravice, saj da je bila na sejo komisije vabljena kot oseba, ki nekaj ve o zadevi, ne pa kot preiskovanka. "V postopku tako na primer ni mogla postavljati kakšnih vprašanj in se tako braniti. Na koncu pa je izpadla kot glavni krivec za celotni zaplet z arbitražo," je pojasnil Završek.
Ob sklicevanju na zasebnost pa Drenikova očitno pozablja, da telefonski pogovori med njo in Jernejem Sekolcem, ki so jih ujeli hrvaški obveščevalci, niso bili zasebne narave. Prav tako jo poročilo obravnava v vlogi agentke v arbitražnem postopku in ne v njenem zasebnem življenju.
Spomnimo. Po objavi prisluhov pogovora med Drenikovo in arbitrom Jernejem Sekolcem je Hrvaška sporočila, da izstopa iz arbitražnega postopka, ki da je preveč kontaminiran, Knovsovo poročilo pa za zaplet v prvi vrsti krivi prav Drenikovo. Takratna slovenska agentka v arbitražnem postopku se je namreč s Sekolcem pogovarjala po odprti namesto po kriptirani liniji, čeprav je bila deležna vseh potrebnih izobraževanj in usposabljanj za tajne podatke in torej vedela, da to ni dovoljeno.
Omenjeno poročilo Knovsa je razburilo tudi Slovensko obveščevalno-varnostno agencijo (Sova), ki je na policijo in okrožno državno tožilstvo podala naznanilo, da je pri objavi javnega dela poročila prišlo do večkratnega razkritja tajnih podatkov.
KOMENTARJI (451)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.