Ime Simona Dimic zadnji teden dviguje veliko prahu, danes pa je zaradi velike medijske pozornosti glede obnove njene hiše celo odstopila. Obnovo hiše naj bi opravili delavci Vegrada, ki je trenutno v stečaju. Zadevo preiskuje tudi protikorupcijska komisija, sama pa ostro zanika, da bi za obnovo hiše najela podjetje Vegrad. Prav tako je v zadnjih dneh odmevalo domnevno sporno posojilo banke NLB Dimičevi. Dobila naj bi 350.000 evrov kredita z zelo nizko obrestno mero.
To pa ni edina domnevno sporna zadeva, o kateri smo poročali. Junija letos je komisija za preprečevanje korupcije ugotovila korupcijo pri oddaji javnega naročila, ko državna institucija ni izločila nepopolnega ponudnika, temveč ga je celo izbrala. Šlo naj bi za ponudbo Tomaža Kastelica, strica Simone Dimic. Komisija je namreč prejela prijavo o sumu korupcije v zvezi s postopkom javnega naročanja, v katerem je naročnik prejel sklep, da je ponudba enega od ponudnikov popolna. Državna revizijska komisija pa je kasneje na zahtevek za revizijo, ki ga je zahteval neizbrani ponudnik, ugotovila da je bila ponudba izbranega ponudnika nepopolna, menijo v KPK.
Že lani januarja se je Dimičeva znašla v središču medijske pozornosti, ko je letalo Adrie Airways na redni liniji iz Bruslja decembra 2008 poletelo uro in pol prej, kot je bilo predvideno, samo zato, ker naj bi se Dimičevi mudilo na koncert Tonyja Cetinskega. V Adrii Airways so to zanikali in sporočili, da je moralo letalo na popravilo. Prav tako januarja lani smo poročali o obtožbah stranke SDS na račun Dimičeve. Stranka ji je očitala, da igra vse pomembnejšo vlogo pri takrat še novi oblasti. Tako naj bi po pisanju stranke na svoji spletni strani Dimičeva od predsednika uprave Slovenske odškodninske družbe zahtevala, da prestavi sejo nadzornega sveta pozavarovalnice Sava. "Ali je bila to njena osebna pobuda ali pa je bilo to osebno posredovanje s strani predsednika vlade, pa prepuščamo ugibanju tistih z nekoliko domišljije," so še dodali takrat v SDS.
Tesna sodelavca že več let
Dimičeva je postala tesna sodelavka Boruta Pahor, ko je bil sedanji premier še predsednik državnega zbora, njegova svetovalka pa je postala, ko je bil Pahor evropski poslanec. V začetku leta 2005 sta skupaj s sedanjim premierjem srečno preživela prometno nesrečo. Njuno osebno vozilo je zaradi napake na motorju zagorelo v predoru. Pahorjeva desna roka je bila vse od podelitve mandata Pahorju za sestavo vlade konec leta 2008, zato mnogi menijo, da je zelo vplivna, še zlasti pri kadrovskih vprašanjih.
Neuradni viri so ji tako v zadnjem času pripisovali vlogo pri poslovnih odločitvah, še zlasti povezave z agencijo Escape, ki jo vodi njen partner Roman Horvat. Člani vlade naj bi namreč pogosto potovali prav z letali tega podjetja, očitali pa so ji tudi "intenzivno lobiranje", da bi prav podjetje njenega partnerja upravljalo z vladnim letalom falcon.
Vest o njenem zadnjem domnevnem "grehu", obnovi hiše, ki naj bi jo opravili Vegradovi delavci, je v Slovenijo pricurljala na njen 41. rojstni dan. Leto pred tem pa naj bi svoj okrogli jubilej praznovala v neki ljubljanski vinoteki, kjer niso manjkala znana imena, kot je tudi Tadej Tufek, predsednik Adrie Airways, manjkal pa ni niti premier Pahor, ki je kasneje odletel na nogometno tekmo slovenske reprezentance v San Marino.
Pahor Dimičevo podpiral vse do odstopa
Premier Borut Pahor je odstop Dimičeve obžaloval, pred dnevi pa je povedal, da ji še vedno zaupa, za kakršno koli drugačno odločitev pa bo počakal na mnenje protikorupcijske komisije. "Simona Dimic je moja dolgoletna sodelavka in ji zaupam. Kar se tiče medijev, sem ji še enkrat povedal, da mora odgovarjati na vprašanja novinarjev, kolikor ji možnosti dopuščajo. A treba je razumeti, da ima tudi ona svoje delo in da se nekatera vprašanja ponavljajo," je dejal na današnji seji vlade. Kot pravi, bo pravnim institucijam, kot sta protikorupcijska komisija in policija, dal možnost, da povedo svoje, potem se bodo izrekli tudi oni.
Dodal je, da je Dimičeva dober sodelavec in da se je nanjo lahko zanesel, takrat ko so bili časi dobri in tudi ko mu je bilo težko. "Je izobražena, inteligentna in lojalna, kar je na tem položaju pomembno. Njene refrence in moje izkušnje z njo so dobre. Jaz pa nisem človek in politik, ki bi kar po vrsti žrtvoval svoje sodelavce samo zato, da bi ostal na položaju. Če jih odslovim, moram vedeti, zakaj," je pojasnil. Pahor pa razume tudi občutljivost javnosti. "Smo v času krize, mnogi ljudje živijo v stiski. Ljudje pogosto pokažejo s prstom na bogate ljudi, kot da so oni krivi za njihov položaj. A včasih to ni upravičeno. Imamo institucije, ki o tem odločajo nepristransko, počakajmo nanje. Jaz sem ponosen na Simono. Če se bo izkazalo, da nimam prav ... tega zdaj ne morem vedeti. Sem pa izbral pot, ki jo izberem vedno – komuniciram. To je zame bolj primeren način, kot da ne bi rekel ničesar. Raje rečem kaj več, pa četudi kaj od tega narobe."
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.