Ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar je na novinarski konferenci po seji vlade povedala, da sta bila danes sprejeta dva sklepa, ki se nanašata na prekrške in tožbe za stroške Policije na neprijavljenih shodih. "Naj spomnim, da v prvi vrsti govorimo o odlokih, ki so bili tudi s strani Ustavnega sodišča prepoznani kot neustavni," je dejala uvodoma.
Prvi sklep je, da se do konca avgusta pripravi strokovna analiza pravnih podlag, ki so bile uporabljene v prekrškovnih postopkih proti posameznikom zaradi kršitev covidnih ukrepov. To analizo bo predstavilo Ministrstvo za pravosodje skupaj z Ministrstvom za notranje zadeve in službo vlade za zakonodajo. "Pripravili bomo analizo vseh pravnih podlag in odlokov, na osnovi katerih so bili v času epidemije proti posameznikom uvedeni različni prekrškovni postopki ali na tej podlagi izrečene globe. Šele na podlagi analize se bo moč odločiti o nadaljnjih korakih glede identificiranih pomanjkljivosti. Ključno merilo bo načelo ustavnosti, zakonitosti in sorazmernosti."
V okviru priprave analize bodo konkretno opredelili različne kategorije prekrškov oz. prekrškovnih postopkov. "Ne gre za potezo velikega čopiča, nasilnežev ne bomo enačili z miroljubnimi protestniki. K reševanju je treba pristopiti postopno in na način, ki ne bo povzročal novih pravnih dilem ali morda celo krivic," je še dodala Bobnarjeva. "Pomembno je spoštovati načelo enakosti med državljani."
Drugi sprejet sklep se nanaša na prenehanje veljavnosti sklepov vlade glede tožb za povrnitev stroškov Policije na neprijavljenih shodih. "Vlada je preklicala sklepe prejšnje vlade iz decembra 2021 o vložitvi tožb za povrnitev stroškov Policije na štirih shodih. Delovna skupina državnega odvetništva je namreč MNZ svetovala, da se nove tožbe ne vlagajo, že vložene pa umaknejo."
Spomnila je, da je poseg v ustavno pravico dopusten le izjemoma, mora pa biti sorazmeren in nujen. Zgolj formalna pomanjkljivost, kot je neprijava shoda, ne utemeljuje stroškovne sankcije v smeri naložitve stroškov Policije. "Šlo je za ustrahovanje. Omenjena pomanjkljivost je namreč že sankcionirana s prekrškovno sankcijo, ki jo je Policija že izrekla, za kar se vodijo ločeni postopki."
'Koalicijske pogodbe ne bomo izvajali na pamet ali prehitro'
Koalicijska pogodba je začrtala smer, v katero gre vlada, ukrepe pa bo treba prilagajati stanju javnih financ, pa je poudaril finančni minister Klemen Boštjančič. "Šli bomo v smer, kot je opisana v koalicijski pogodbi, a ukrepov ne bomo delali na pamet ali prehitro, ampak v skladu s tem, kar bodo dovoljevale okoliščine," je pojasnil.
Boštjančič se je tako odzval na oceno fiskalnega sveta, da koalicijska pogodba vsebuje nabor pretežno splošno opredeljenih ukrepov, ki presegajo štiriletni mandat, ter da je pogodba nedorečena in lahko vodi do možnega povečanja izdatkov, ki bi lahko bilo obsežnejše od večanja prihodkov.
Minister za finance je poudaril, da ceni delo fiskalnega sveta, ki ga vidi kot pomembnega partnerja vladi, in da se opozoril, ki jih je svet podal v oceni koalicijske pogodbe, dobro zaveda.
Boštjančič, kot je poudaril že nekajkrat, izrazito nasprotuje parcialnim ukrepom, predvsem na področju davkov. Glavna kritika dohodninske reforme prejšnje vlade je po njegovem v tem, da je samo deloma naslovila zelo široko problematiko. "Nimamo namreč nobenih ukrepov, kjer pa bi lahko tudi malo zategnili. Stvari morajo biti uravnotežene," je izpostavil.
Golobova vlada se je do zdaj sestala na dveh rednih sejah, odločala pa je še na dveh dopisnih sejah. Na njih je večinoma sprejemala kadrovske sklepe, med drugim so zamenjali vodstvo Policije, Sove, urada za komuniciranje in nadzornike sistemskih operaterjev v energetiki Eles, SODO in Borzen.
KOMENTARJI (328)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.