"Že takrat so dejali, da so z ukrepi končali. Davčne zakonodaje ne gre spreminjati parcialno, temveč celovito. Vedeti moraš, kaj hočeš," je povedal. "Torej naj povedo, koliko od napovedanih 800 milijonov so privarčevali," se sprašuje Simič in hkrati dodaja, da je vlada verjetno do zdaj res privarčevala že okoli 500 milijonov evrov, vendar pa se sprašuje, koliko so bili zaradi tega nižji prihodki. Po njegovem mnenju neto učinek znaša le 100, morda 200, največ pa verjetno 300 milijonov evrov.
Glede DDV bi morali dvigniti višjo stopnjo
Prav to pa je po njegovem mnenju razlog, da vlada zdaj viša nekatere davke. "Ti davki so po mojem mnenju destimulativni, vsa povečanja, ki so jih naredili s temi davki, bodo prizadela ljudi z nižjimi dohodki. Njihov izplen naj bi bil, poudarjam naj bi bil, 240 ali 250 milijonov evrov. Vendar pa bi toliko dobili že, če bi le za dve odstotni točki dvignili DDV," pravi Simič. Pri tem poudarja še, da bi sam predlagal le višjo stopnjo DDV, ki zdaj znaša 20 odstotkov. "Ne bi se ukvarjali, ne z mediji, ne s hrano, ne z odvozom smeti, ne s pasjo hrano, ne z rožami in športnimi objekti," še pojasnjuje in pri tem zatrdi, da bi bilo to bolj preprosto in bolj smiselno.
Na vprašanje, ali bi lahko vlada s tem dosegla nasprotni učinek in bi hkrati dosegla povečanje sive ekonomije, pa odgovarja na primeru povečanja DDV na frizerske storitve. "Sam vedno dobim račun pri frizerju, saj me poznajo in mi ga izdajo. Vendar pa s komer koli govorim, mi pravi, da računa pri frizerju ne dobi. In se lahko vprašamo, kakšen bo ta učinek," odgovarja oziroma se sprašuje Simič.
Podobno razlago ponudi tudi za že sprejeto višjo dajatev na zvišanje letnih dajatev za luksuzna motorna vozila. Simič meni, da bodo ljudje raje kupovali cenejša vozila, vlada pa bo zaradi tega pri DDV prikrajšana za višji izplen iz tega naslova. "Jaz kupim avto za 30.000 evrov in vlada pobere 6.000 evrov DDV, vendar, če ne bi bilo drage dajatve, bi kupil vozilo za 60.000 evrov. To pomeni, da bodo izgubili DDV razliko in še tisti posebni davek, na katerega računajo. Tisti, ki imajo denar, vzamejo lizing v tujini in avto kupijo tam, saj smo v Evropski uniji in lahko pri nas vozijo s tujimi registrskimi tablicami," kritično pojasni Simič.
'Obdavčitev nepremičnin bo za najbogatejše zdaj ugodnejša'
Glede sprememb pri obdavčitvi najemnin za nepremičnine pa Simič pojasnjuje, da bodo, kot je predlagano, ljudje v najvišjem razredu plačevali 2,1 odstotne točke manj kot do zdaj. "Po novem bo osnova za 25-odstotno obdavčitev 90 odstotkov najemnine, kar prinese 22,5-odstotno obdavčitev najemnine. Do zdaj pa je veljalo, da je na 60-odstotno osnovo treba plačati davek v višini 41 odstotkov. To predstavlja 24,6-odstotno obdavčitev in razlika je 2,1 odstotne točke manj," zatrjuje Simič. Ljudje v nižjih razredih pa bodo po njegovih besedah na slabšem, a pravi, da tisti v najnižjih razredih najverjetneje niti nimajo nepremičnin, ki bi jih dajali v najem.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.