Poslanec DeSUS Ivan Simčič je po izvršnem odboru stranke danes izjavil, da je srednješolsko izobrazbo pridobil, da spričevala ni ponaredil ali nezakonito pridobil. Od Obveščevalno-varnostne službe Mors zato zahteva original spričevala.
V stranki tako ugotavljajo, da ima Simčič ustrezno izobrazbo, po mnenju prvaka stranke Karla Erjavca pa gre za gonjo proti DeSUS. Erjavec poudarja, da se je s poslancem pogovoril, iz česar sklepa, da je povedal resnico in tako ni potrebe, da bi stranka to še naprej obravnavala. Simčič zato ostaja poslanec DeSUS.
Po Erjavčevih ocenah ima namreč ustrezno izobrazbo, saj je končal filozofsko fakulteto, prav tako ima tudi srednješolsko izobrazbo. Iz "papirjev tudi ne izhaja, da bi bila diploma ali kakšno spričevalo ponarejeno". Prvak DeSUS še poudarja, da se ukvarjamo z zadevo, ki je časovno zelo oddaljena, saj je Simčič srednjo šolo končal pred 20 leti.
Tako je prepričan, da gre le za gonjo proti stranki, in sicer skupin, "ki niso zadovoljne s tem, da bi DeSUS vstopil v koalicijo in bi raje videle, da bi prišlo do nadaljnje politične blokade in do predčasnih volitev".
"V zadnjih tednih so posamezni člani stranke precej izpostavljeni, in sicer najprej oba državna sekretarja v kabinetu predsednika vlade, nato Simčič, danes pa berem v Financah o vodji mojega kabineta, ki naj bi ne vem kako napredovala," pojasnjuje Erjavec. Vendar ta glede na njene prejšnje funkcije in na njeno kariero "kvečjemu ni napredovala". Prav zanimivo bo tako po njegovih besedah spremljati, kateri od vidnih članov stranke bo drugi teden predmet posebne medijske obravnave.
Simčič ob tem napoveduje, da bo od Obveščevalno-varnostne službe Mors, ki hrani njegovo spričevalo, "četudi s tožbo" zahteval, da javnosti predloži originalni dokument srednješolskega izobraževanja, s čemer bo dokazoval, da ga ni ponaredil.
Kot je še pojasnil, je v odločbi sklepa o prekinitvi njegovega delovnega razmerja v vojski varnostni zadržek, ki govori o omenjeni diplomi. Tedaj je, dodaja, izpolnil tudi pogodbo o izobraževanju na ministrstvu za obrambo, ki je pa ni želel podpisati, saj bi moral za čas šolanja ostati na ministrstvu, vendar se je odločil za novo življenjsko pot.
Erjavec ob tem glede na novinarsko vprašanje sprašuje, ali zaradi omenjenega varnostnega zadržka Simčič ne bi smel biti več poslanec ali član stranke. "Je v kakšnem kazenskem postopku, ali trdite, da je ponaredil spričevalo? Torej razpravljamo o nekih vaših domnevah," še odgovarja novinarju.
Po njegovih besedah se je ministrstvo za obrambo s to zadevo prvič ukvarjalo leta 2003, vendar se potem štiri leta ni nič zgodilo. Leta 2007 je kot obrambni minister zahteval preverjanje vseh spričeval in so ugotovili določene nepravilnosti. Toda sam zagotavlja, da konkretnih primerov ni preučeval.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.