Desusov poslanec Ivan Simčič in predsednik stranke ter minister za zunanje zadeve Karl Erjavec sta danes sklicala tiskovno konferenco. Pritisk javnosti glede domnevno ponarejenega srednješolskega spričevala poslanca Simčiča je bil očitno premočan.
A Simčič originalnega srednješolskega spričevala tudi tokrat ni pokazal, saj pravi, da ga hrani obrambno ministrstvo oziroma tožilstvo. Poudaril je, da gre za gonjo proti njemu in stranki. Na vprašanje, ali lahko kdo od sošolcev potrdi, katero šolo je obiskoval, Simčič odgovarja, da sošolcev nima, ker je študiral ob delu.
Neomajen je tudi Erjavec, saj se na pozive strokovne javnosti in drugih poslancev ne ozira. "Problem je, da nimate argumentov, ne dokazov, ne ničesar," je dejal Erjavec. "Pogovarjamo se o 20 let stari zadevi," je še dodal. Predsedniku državnega zbora Gregorju Virantu, ki od Simčiča zahteva, da pokaže spričevalo, pa sporoča: najprej pometite pred svojim pragom.
"Ko bo pridobil originalno spričevalo, bomo vsi videli resnico. Mi verjamemo, da je vse v redu,“ pa je za 24ur.com dejal vodja poslanske skupine Ivan Hršak in dodal, da je sam videl oba primopredajna zapisnika, a da na zapisniku ob vračilu dokumentov s strani obrambnega ministrstva, kjer je bil Simčič nekdaj zaposlen, ni bilo ne delovne knjižice ne originalnega spričevala. "Ne vem, zakaj mu tega niso vrnili,“ še pravi.
Virant: Ustvarja se vtis, da tu sedijo le goljufi
Živci so včeraj rahlo popustili tudi predsedniku državnega zbora Gregorju Virantu, ki je dejal, da od Simčiča pričakuje, da bo kmalu pojasnil vse nejasnosti okoli domnevno ponarejenega srednješolskega spričevala, saj to meče slabo luč na celoten državni zbor. Ustvarja se vtis, da v njem sedijo le goljufi in ponarejevalci, meni in dodaja, da kateri koli človek, ki delodajalcu laže o svoji izobrazbi, ni primeren za poslanca. Simič naj bi mu nato obljubil, da se bo v kratkem na javnost obrnil s pojasnilom.
Oglasil se je tudi predsednik protikorupcijske komisije Goran Klemenčič in dejal, da so Simčiču že 22. februarja poslali zahtevo za pojasnilo, a Simčič pošiljke do včeraj še ni prevzel. Poudaril je še, da je čas za uvedbo etičnega kodeksa poslancev in da ga skrbi tudi dejstvo, da smo po Evrobarometru Slovenci na samem repu po stopnji zaupanja ljudi v pravno državo in politični sistem. Ljubljanska univerza medtem po navedbah rektorja Stanislava Pejovnika pripravlja spremembe statuta, po katerih bi lahko odvzeli nezakonito pridobljene nazive.
Oglasil se je ravnateljev sin: Ne gre za osamljen primer
Pred dnevi se je na afero odzval tudi ravnatelj srednje gostinske šole v Sarajevu Milan Šakota, ki naj bi Simčiču izdala spričevalo 17. decembra 1991. Bil je začuden nad datumom izdaje spričevala, saj po njegovih besedah dijakom nikdar ne izdajajo spričeval sredi decembra, ker takrat ne zaključujejo šolskega leta. Da Ivan Simčič ni bil nikoli njihov dijak in da z opatijsko šolo nima nič, je potrdila pomočnica ravnatelja srednje gostinske šole v Sarajevu.
Sin nekdanjega ravnatelja srednje gostinske šole v Sarajevu je v pogovoru za 24UR dejal, da sta z očetom seznanjena, da je pred letu v Mostarju delovala oseba, ki se je predstavljala kot Milan Šakota, torej z istim imenom, kot je ime nekdanjemu ravnatelju. Ta naj bi proti plačilu ponujal ponarejanje izobraževalnih listin, spodaj pa naj bi se kot Milan Šakota celo podpisal.
Ravnateljev sin pravi, da so nekaj teh ponarejenih listin celo videli in da so bili sporni že na prvi pogled, zlasti pa v datumu izdaje in podpisu v cirilici. Pravi Milan Šakota se namreč nikoli ni podpisal v cirilici, je zatrdil njegov sin. Še en dokaz, ki postavlja Simčičevo spričevalo pod vpraša,j pa je, da je na kopiji Simčičevega spričevala ravnatelj Šakota podpisan v cirilici.
Spomnimo ...
Kot smo že poročali, se je Simčič leta 1994 z domnevno ponarejenim spričevalom Gostinsko-turistične šole v Sarajevu najprej vpisal na Ekonomsko fakulteto v Ljubljani, kjer v treh šolskih letih ni opravil niti enega izpita. Leta 1997 je sledil prepis na Filozofsko fakulteto in tam je poslanec Erjavčevih upokojencev leta 2006 tudi diplomiral. Nato naj bi vojaški obveščevalci ugotovili, da je srednješolsko spričevalo Ivana Simčiča ponaredek, zato je leta 2007 izgubil službo častnika Slovenske vojske. Ko so Simčiča zaradi afere spričevalo vrgli iz vojske, je bil obrambni minister prav Karl Erjavec.
KOMENTARJI (852)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.