V povezavi s silovitimi neurji s točo, ki so v popoldanskih urah zajela skoraj vso državo, so na Centru za obveščanje Uprave RS za zaščito in reševanje zabeležili kar 227 dogodkov, prizadetih pa je bilo kar 43 občin: Beltinci, Brezovica, Brežice, Črnomelj, Dolenjske Toplice, Domžale, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Kozje, Kranj, Krško, Litija, Ljubljana, Lukovica, Metlika, Mirna, Mislinja, Mokronog Trebelno, Moravče, Mozirje, Murska Sobota, Naklo, Nazarje, Podlehnik, Polzela, Prebold, Rogaška Slatina, Semič, Sevnica, Slovenj Gradec, Šalovci, Šenčur, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Šoštanj, Trebnje, Tržič, Vransko, Vrhnika, Žalec, Žužemberk.
Meteorne vode so zalivale kleti ter poplavljale ceste in podvoze. Sprožilo se je tudi nekaj zemeljskih plazov. Močan veter je podiral drevje ter odkrival strehe stanovanjskih in drugih objektov ter poškodoval električno napeljavo. Posledično je v dveh primerih prišlo do izpada dobave električne energije. V treh primerih je zagorelo zaradi udara strele. S sanacijo posledic so imele delo gasilske enote ter delavci cestnih, komunalnih, elektro in drugih služb.
Groba ocena škode po neurju na območju občine Mislinja okoli en milijon evrov
Na območju občine Mislinja danes nadaljujejo z odstranjevanjem posledic neurja, ki je v torek že drugič v tednu in pol pustošilo na tem območju. Župan občine Bojan Borovnik pričakuje, da bo Uprava RS za zaščito in reševanje izdala sklep o ocenjevanju škode. Sam jo zdaj v grobem ocenjuje na okoli en milijon evrov, je povedal.
Potem ko so za silo odstranili posledice naliva, ki je območje občine Mislinja zajelo prejšnjo soboto, so se domačini, gasilci ter delavci komunalnih in cestnih služb v torek popoldne vnovič spopadali z meteornimi vodami in hudourniki, ki so zalivali kleti in garaže ter se razlivali na ceste in kmetijske površine. Klestila je tudi toča.
Sprožilo se je nekaj plazov in med drugim odneslo manjši most preko reke Pake, zaradi česar se je prekinil dovoz do dveh hiš. Trenutno po Borovnikovih besedah za ta most iščejo začasno rešitev. Druge ceste so večinoma prevozne, potem ko so odstranili material, ki ga je nanosilo na ceste. Zaradi posledic naliva je bilo namreč več cest zaprtih, med drugim nekaj časa tudi glavna cesta Gornji Dolič-Vitanje.
Če bo uprava za zaščito in reševanje izdala sklep o ocenjevanju škode, bo občinska komisija šla na teren popisovati škodo, je še povedal Borovnik, ki pravi, da je zdaj nujno tudi očistiti struge vodotokov, saj se bojijo novih ujm.
Torkovo neurje povzročilo težave tudi v Ljubljani
V Cankarjevi ulici v Ljubljani je neurje odkrilo in odtrgalo del pločevinaste strehe, ki je nato padel na dve parkirani osebni vozili, na katerih je nastala manjša gmotna škoda. Poškodovana pa ni bila nobena oseba. Kot so na Facebooku sporočili gasilci Ljubljana mesto: "zaradi včerajšnjega neurja smo ljubljanski gasilci posredovali na trinajstih lokacijah. Naša ekipa je zasilno prekrila streho na Ministrstvu za finance. Odtrgano streho je odneslo na avtomobile v sosednji ulici."
V Ljubljani so zaradi podrtih daljnovodov, drogov javne razsvetljave ali padlih kablov na vozišče, policisti zavarovali promet oziroma mimoidoče, dokler delavci elektro podjetja niso odpravili vseh nevarnosti. Prav tako so posredovali pri poplavljenem vozišču in objektu, kjer je zalilo kletne prostore.
Obvestili so jih tudi o udaru strele v stanovanjsko hišo v okolici Domžal. Pri tem je nastala manjša materialna škoda, ni pa bila poškodovana nobena oseba.
Policisti so posredovali tudi na območju Ivančne Gorice, kjer je neurje prav tako odkrilo objekt. Gasilcem so pomagali zavarovati okolico, dokler niso objekta zavarovali in sanirali.
Ivančna Gorica: najhuje v središču mesta
Neurje je škodo povzročilo tudi v Ivančni Gorici. Kot so sporočili z občine, je bilo najhuje v središču mesta, kjer je razkrivalo ostrešja stavb in podiralo drevesa.
Po podatkih občine je največ škode na stavbi tamkajšnjega gostinskega lokala in fitnes studia, kjer je razkrilo pločevinasto streho. Veter je prav tako odpihnil svetlobne kupole v dolžini 20 metrov nad skladiščnimi prostori podjetja IMP Armature. V obeh primerih so posredovali gasilci prostovoljnih gasilskih društev Ivančna Gorica in Stična. Ogled škode sta si ogledala tudi župan Dušan Strnad in predsednik Gasilske zveze Ivančna Gorica Jure Strmole.
Poleg razkritih streh je na območju občine podrtih tudi več dreves – predvsem na cesti Leskovec – Sela pri Višnji Gori, kjer so posredovali prostovoljni gasilci Vrha pri Višnji Gori, krški gasilci pa so odstranili podrto drevo na cesti Krka – Hočevje.
Na cesti, ki pelje proti Vzgojno-izobraževalnem centru Ivančna Gorica, pa je odlomilo dve lipi v drevoredu, ki krasi pogled proti šolskemu centru.
Trčenje vozil na štajerski avtocesti
Včerajšnje popoldansko neurje je nevšečnosti povzročalo tudi na nekaterih cestah. Zaradi velike količine vode na cestišču je bil večino včerajšnjega popoldneva promet oviran na dolenjski avtocesti na različnih odsekih med Šmarjem Sapom in Višnjo Goro v obe smeri.
Zaradi izlitja vode je bila nekaj časa zaprta tudi cesta med Gornjim Doličem in Vitanjem. V Šempetru v Savinjski dolini je promet oviralo drevje, ki se je podrlo na vozišče. Med Latkovo vasjo in Šempetrom je promet oviralo večje vejevje, ki je padlo na cesto. Podrto drevje je promet oviralo še na relaciji Podsreda–Gorjane.
Celjski policisti so v času hujšega naliva, ko je več vozil ustavljajo pod nadvozom, obravnavali tudi prometno nesrečo na avtocesti v bližini izvoza Šempeter. V osebno vozilo voznice, ki je v močnem nalivu ustavila pod nadvozom, je namreč trčil voznik drugega osebnega vozila. Čeprav v trčenju, na srečo, nihče ni bil poškodovan, policisti vnovič opozarjajo vse voznike, da ustavljanje pod nadvozi ni dovoljeno in je hudo nevarno.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.