Slovenija

Šibka podpora Gaspariju

Ljubljana, 24. 01. 2007 07.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Kandidat za guvernerja Banke Slovenije Mitja Gaspari je dobil podporo večine članov mandatno-imunitetne komisije.

Gasparija so podprli poslanci LDS, SD, SLS in DeSUS
Gasparija so podprli poslanci LDS, SD, SLS in DeSUS FOTO: POP TV

Kandidata za guvernerja Banke Slovenije za naslednji šestletni mandat Mitjo Gasparija je večina članov parlamentarne mandatno-volilne komisije z desetimi glasovi za in osmimi proti podprla in državnemu zboru predlaga njegovo imenovanje. Podporo so mu izrekli poslanci LDS, SD, SLS in DeSUS, medtem ko njegovemu imenovanju nasprotujejo v SDS, NSi in SNS. Dokončen razplet pa bo znan na plenarni seji DZ, kjer Gaspari za izvolitev potrebuje večino vseh poslanskih glasov.

Liberalna demokracija je proti finančnemu ministru Andreju Bajuku danes napovedala interpelacijo. Zanimivo je, da se je pri Gaspariju koalicija razdelila, saj sta ga podprli tako Slovenska ljudska stranka kot DeSUS, medtem ko je Slovenska nacionalna stranka stopila na stran koalicije.

Predsednik države Janez Drnovšek sicer kljub nekaterim očitkom, ki so se v zadnjih dneh zgrnili nad Gasparija oz. Banko Slovenije, še vedno ostaja pri razlogih, na podlagi katerih se je odločil, da ga predlaga tudi za naslednji mandat guvernerja. "Predsednik države je predlagal Gasparija za guvernerja, ker je z dolgoletnimi izkušnjami in znanjem in zvestobo mladi državi dokazal, da to zna in zmore voditi uspešno," je razložila Magdalena Tovornik iz urada predsednika države.

V SDS imajo več pripomb na njegovo delo

V SDS, kjer so stališče do Gasparijeve kandidature prvič predstavili danes, imajo mnogo pripomb na njegovo delo. Čeprav mu priznavajo zasluge pri izpolnjevanju kriterijev za prevzem evra, pa po besedah Jožeta Tanka "ni pomembno le zadnje dejanje, ampak je treba pogledati tudi v preteklost".

Poslanec LDS je prepričan, da neodvisnost Banke Slovenije pod vprašajem
Poslanec LDS je prepričan, da neodvisnost Banke Slovenije pod vprašajem FOTO: POP TV

Gaspariju in Banki Slovenije očita nekatere naloge, ki niso bile opravljene dovolj kakovostno, denimo preoblikovanje hranilno-kreditnih služb ter ravnanje v primeru Zavarovalnice Triglav in SIB banke. Mnogo očitkov ima tudi na način privatizacije največje slovenske banke, spomnil je tudi na problem hrvaških varčevalcev.

Nekdo, ki je storil toliko napak, ne bi smel opravljati iste funkcije. Sašo Peče

Poslanec SDS še opozarja, da Slovenija ne premore zgolj enega samega strokovnjaka za mesto guvernerja, moti pa ga tudi ravnanje predsednika države, ki si ne zmore vzeti časa, da bi opravil pogovor s poslanskimi skupinami o kandidatih, ki jih predlaga.

Poslanec SNS Sašo Peče je naštel več razlogov, zaradi katerih Gasparija kot kandidata za eno najpomembnejših funkcij v državi ne namerava podpreti. Zdi se mu denimo neprimerno, da ga Drnovšek izpostavlja kot edinega zaslužnega za izpolnjevanje konvergenčnih kriterijev, poleg tega pa naj bi zagovarjal različne koncepte privatizacije največjih slovenskih bank. Pod Gasparijevim vodenjem je po Pečetovem mnenju zatajila tudi nadzorstvena funkcija bančnega sistema, denimo v primeru varnostnega računalniškega programa v Novi Ljubljanski banki.

Zadržke in pomisleke do podpore Gaspariju imajo tudi v NSi. Janez Drobnič denimo opozarja, da se je z vstopom v območje evra funkcija Banke Slovenije spremenila in je ostala predvsem nadzorna, zato je treba na prihodnjega guvernerja gledati v luči nadzornika nad bančnim poslovanjem. Na področju nadzora Drobnič Banki Slovenije očita nekaj napak v preteklosti, zlasti neažurno odzivanje. Poslanca NSi moti tudi praksa predsednika Drnovška, ki DZ ni dal možnosti za seznanitev z drugimi kandidati.

LDS: Odločanje o kadrovski neodvisnosti centralne banke

Gasparij ni edini zaslužen za izpolnjevanje kriterijev, poudarja Peče
Gasparij ni edini zaslužen za izpolnjevanje kriterijev, poudarja Peče FOTO: Dare Čekeliš

Gasparijevo kandidaturo zagovarjajo poslanci LDS. Jožef Školč je zavrnil očitke poslanca SNS in menili, da bi bila Slovenija, "če bi bili očitki utemeljeni, še vedno v čakalnici za evro". Milan M. Cvikl pa je opozoril, da DZ danes odloča o temeljni neodvisnosti Banke Slovenije, in sicer o kadrovski neodvisnosti centralne banke. Školč pa je spregovoril tudi o "poslu sejanja dvoma", ki ga je opravil Zmago Jelinčič (SNS). "Če bi nadaljevali s tisto diskusijo, bi v največji možni meri škodovali ugledu Slovenije," je menil.

Želi se pripeljati guvernerja, ki bo ubogljivo izvajal nadzor nad bančnim poslovanjem. Milan M. Cvikl

V poslanski skupini SD Gasparija soglasno podpirajo. Prepričani so, da je guverner s svojim dosedanjim delom bistveno pripomogel k temu, da je bila Slovenija sprejeta najprej v EU in nato še v območje evra, je povedal vodja poslanske skupine SD Miran Potrč. Ob tem je dejal, da je zlasti po uvedbi evra imenovanje guvernerja še toliko pomembnejše in tudi mednarodno odmevno. "Pričakoval bi, da se predvsem finančni minister in predsednik vlade tega dejstva zavedata," je poudaril in dodal, da mora razprava o imenovanju guvernerja v teh okoliščinah slediti "opredelitvi za samostojen in neodvisen položaj Banke Slovenije v okviru našega in evropskega bančnega sistema, ne pa čemerkoli drugemu". Pri tem je Jelinčičevo pismo označil za neargumentirano in protislovno.

Tudi poslanci ljudske stranke vztrajajo pri podpori Gaspariju. Poslanec SLS Josip Bajc se je vprašal, kaj se je od 1. januarja, ko je Slovenija prevzela evro in je bil Gaspari deležen vseh pohval, zgodilo, "da obračamo stvari na glavo". Bajca dokumenti, o katerih govori Jelinčič, ne prepričajo, zato še vedno ocenjujejo da je Gaspari primeren kandidat. "Če pa bodo do plenarnega zasedanja predstavljeni dokumenti, ki bodo dokazovali "krivdna ravnanja" Banke Slovenije, ki je imelo škodljive vplive na stanje financ ali oceno države pri ECB, bomo svojo odločitev spremenili," je zaključil Bajc.

Poslanci SDS, NSi in SNS Gasparija ne podpirajo
Poslanci SDS, NSi in SNS Gasparija ne podpirajo FOTO: POP TV

Prepričljiva podpora Gradu

Kandidatu za ustavnega sodnika Francu Gradu so člani parlamentarne mandatno-volilne komisije izkazali prepričljivo podporo, saj je za sklep, naj državni zbor profesorja na ljubljanski Pravni fakulteti izvoli za devetletni mandat ustavnega sodnika, glasovalo 19 poslancev, proti pa nihče. Končno besedo bo imel državni zbor, ki bo o kandidatu predsednika države Janez Drnovška odločal na januarskem zasedanju, in sicer s tajnim glasovanjem.

Nasprotovanje Drnovškovemu predlogu je izrazil le Janez Drobnič (NSi), ki ga moti "sporna praksa" predsednika republike. Ta se namreč ni odločil za nobenega od kandidatov, ki so se prijavili na njegov javni poziv, ne da bi obrazložil, zakaj se je tako odločil.

Člani mandatno-volilne komisije bodo državnemu zboru predlagali, naj poslancema Zmagu Jelinčiču (SNS) in Janku Vebru (SD) ne prizna poslanske imunitete ter državnemu tožilstvu dovoli začetek kazenskega postopka zoper njiju.

Da je Grad primeren kandidat, so prepričani v SDS, kjer so svoje stališče sicer danes predstavili prvič. Kot je pojasnil Jože Tanko, je Grad poslance SDS prepričal po pogovoru v poslanski skupini. Tudi v LDS, SD, SLS in DeSUS so prepričani, da je Grad primeren za novega ustavnega sodnika. Poslanec SLS Josip Bajc pa je ob tem izrazil pričakovanje, da bo predsednik Drnovšek pri prihodnjem pozivu večino kandidatov za ustavne sodnike izbral izmed prijavljenih.

Na poziv predsednika republike, ki ga je objavil 29. novembra lani, za eno mesto ustavnega sodnika so se prijavili trije kandidati, in sicer vodja zakonodajno-pravne službe v državnem zboru Miroslav Mozetič, višji predavatelj na Fakulteti za management Koper Borut Stražišar in vrhovni sodnik na vrhovnem sodišču Jan Zobec.

Vendar pa se je Drnovšek odločil, da bo državnemu zboru predlagal drugega kandidata, kar mu zakon o ustavnem sodišču dopušča. Za sodnika ustavnega sodišča je namreč lahko izvoljen slovenski državljan, ki je pravni strokovnjak in je star najmanj 40 let.


SORODNI ČLANKI

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Variatio delectat
24. 01. 2007 19.32
Kakšna floskularnost na visoko potenco, spoštovani Tonček Balonček. Sicer je tematika druga, vendar vaša trditev o cenejšem bivšem režimu ne drži. Pozabili ste na visoko korelacijo med bogastvom bogatih poosamosvojitvenih in predosamosvojitvenih tipov. Čeprav si nekateri želite, da bi se raja resetirala, se pač ne bo. LP
Tonček Balonček
24. 01. 2007 14.37
Tudi v "EU", ki nam dandanes ne pomeni nič manj kot pred 100 leti K&K, se posadke menjajo, menda bolj frekventno kakor Habsburgi, kali?! Danes je tako, jutri bo pa drugače! Pri nas so volitve čez dve leti, vladajoči še kar kadrujejo, jim bo uspelo do naslednih volitev? Verjetno, ene dva mandata sta čisto evropska, več pa res ni normalno, že tako ali tako so sroški za te kolobocije ogromni, če jih primerjamo s tistimo komunističnini, kjer si tistim tipom dal kakšno družbeno stanovanje, avto s šoferjem in penzijo. Kako je bila včasih oblast cenejša, učinkovita pa nič manj kot današnja!
jezero
24. 01. 2007 13.50
Odločilno bo mnenje ali celo pritisk EU komisarja. V EU bi bili mi radi priznani kot vrkunski demokrati in vizionarji.Samo da živimo od dela prejšnjih vlad in tudi Gasparija. In da Evropa dobro pozna delo tudi te vlade. Bomo videli. Morda pa EU celo odgovarja navzven nekredibilna posadka.