
Biti varovana oseba 24 ur na dan tudi za našega premiera v praksi pomeni, da so mu varnostniki neprestano za petami. Ali drugače - na belih strminah za smučmi. "Varnostniki morajo poznati zadovoljivo znanje smučanja, še več, imamo posebno taktiko varovanja na smučišču in jo morajo poznati, tako, da so varnostniki pripravljeni. Ravno tako je z nudenjem prve pomoči," je dejal Janez Videmšek z Urada za zaščito in varovanje.
Čeprav premier Rop dopustuje v tujini, število varnostnikov zaradi tega ni večje kot običajno. Na uradu o tem seveda molčijo, toda običajno ga spremljata dva. Odvisno od priložnosti, zaradi katere je premier v tujini, se naši varnostniki usklajujejo tudi s tujimi. "Država gostiteljica je odgovorna za varnost varovane osebe v tistem času, ko je varovana oseba na njenem območju, in tudi v takih primerih smo v stiku z organi druge države, tako da so seznanjeni, so prisotni," pravi Videmšek.
Stroški varovanja zaradi dopustovanja v tujini, zagotavljajo v premierovem kabinetu, niso bistveno višji. In kako je, če si premier ob večerih želi privoščiti malce samote brez budnih očes varnostnikov? "Absolutno je to slaba stran varovanja, da ne moremo regulirati kdaj da, kdaj ne, mi varujemo varovano osebo 24 ur na dan," še dodaja Videmšek.
In seveda, ne da bi mu želeli, a če bi si premier slučajno zlomil nogo, mu varnostniki nudijo vsaj hitro prvo pomoč in prevoz do najbližje bolnišnice.