Premier Janez Janša bo v državnem zboru predstavil program prednostnih nalog slovenskega predsedovanja Evropski uniji. Vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel pa je prednostne teme v prvi polovici prihodnjega leta, ko bo za krmilom EU Slovenija, predstavil v Bruslju. Uradna predstavitev prioritet Slovenije, ki bo na čelu EU nasledila Portugalsko, je uvodno dejanje v slovensko predsedovanje EU, ki se sicer formalno začne z novim letom.
Vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel je v Bruslju predstavil tudi geslo slovenskega predsedovanja. "Naše geslo je Si.nergija za Evropo. Si je tudi okrajšava za Slovenijo. Tisto, kar je slovensko, želimo prispevati k sinergiji za Evropo," je pojasnil Rupel. Kot največji izziv predsedovanja je še enkrat izpostavil Kosovo in Zahodni Balkan.
Spremljanje ratifikacije in priprave na uveljavitev nove, reformne pogodbe EU, podpisane minuli četrtek v Lizboni, urejanje prihodnjega statusa Kosova, uresničevanje prenovljene lizbonske strategije za rast in delovna mesta, uresničevanje podnebno-energetskih zavez ter medkulturni dialog veljajo za najverjetnejše prednostne teme med slovenskim predsedovanjem.
Tempo in vsebina predsedovanja sta odvisna predvsem od "podedovane agende", torej zapuščine predhodnih predsedujočih, v primeru Slovenije njene predhodnice Portugalske. Prav tako je predsedovanje Slovenije uokvirjeno z 18-mesečnim skupnim programom predsedujočega tria - Nemčije, Portugalske in Slovenije - ki ga bo Slovenija kot zadnja izpeljala do konca.
Začrtan tok predsedovanja lahko sicer vselej spremenijo nepredvidljivi dogodki v svetu, kakršna sta bila v primeru Finske libanonska kriza ali v primeru Avstrije energetska kriza. Poleg tega si vsaka predsedujoča država želi pustiti pečat s poudarkom na temi, pri kateri lahko prispeva dodano vrednost: za Portugalsko je bila to Afrika, za Slovenijo pa je Balkan.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.