Natakanje goriva v takšne in drugačne posode, primerne in neprimerne. To so podobe z naših bencinskih servisov v minulem tednu. A gasilci opozarjajo, gorivo je primerno skladiščiti le v posode, ki imajo ustrezen certifikat. "Nastane lahko nevarnost, če pride do požara na objektu, vsaka vnetljiva snov povzroči še bolj burno reakcijo," opozarja Blaž Kovač iz Gasilske brigade Ljubljana.
Toda tudi posode, ki so namenjene skladiščenju goriva, so lahko nevarne, če ne tesnijo več dobro. "Pri tem pride do rahlega izpusta samih hlapov," dodaja Kovač, kar je posebej nevarno, če imate gorivo v zaprtih prostorih. "Bencin hlapi in je težji od zraka in ti hlapi se nabirajo v nižjih plasteh," pojasnjuje Kovač.
Neustrezna embalaža vpliva na učinke goriva
Še posebej velika je nevarnost vžiga, če takšne posode skladiščite poleg vročih peči. "Verjetnost je, da embalaža spusti, da nastane tlak v posodi in popusti," opozarjajo v Gasilski brigadi.
In ne le, da bi lahko prišlo do vžiga, dolgo uskladiščeno gorivo tudi ni več enako kakovostno kot pravkar kupljeno, kar vidimo že pri navadni kosilnici, če jo polnimo s postanim gorivom. "Kosilnica se noče zagnati, ker gorivo izgubi vse lastnosti, potrebne za delovanje motorja, recimo vnetljivost, oktansko število se spremeni. Neustrezna embalaža se topi in tvori reakcijo, ki vpliva na učinke goriva," pa dodajajo na AMZS.
Poleg tega pa slabo skladiščenje lahko pomeni tveganje za vnos smeti v tank – in strošek, ki ga boste imeli v tem primeru s servisom, bo bržkone večji, kot prihranek pri nakupu goriva.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.