Napovedanega shoda ''Za pravično mejo'' pri Jošku Jorasu v soboto, 17. maja, ne bo. ''Po pogovorih s predstavniki slovenskih oblasti smo se odločili, da shod začasno prestavimo. Slovenskim in hrvaškim oblastem želimo dati čas za rešitev, da bi Joško Joras prenehal gladovno stavkati,'' je za 24ur.com povedal predsednik Zavoda 25. junij Marjan Podobnik.
''Po današnjih pogovorih z nekaterimi predstavniki slovenskih oblasti Zavod 25. junij pričakuje, da bodo predstavniki Slovenije v naslednjih dneh naredili vse, da prepričajo hrvaške predstavnike v odstranitev nezakonito postavljenih cvetličnih korit. Od slovenske vlade in pristojnega parlamentarnega odbora pa pričakujemo, da bodo še enkrat obravnavali predlog slovenskih izhodišč za morebitno obravnavo slovensko-hrvaške mejne problematike pred mednarodnim sodiščem in da bodo pri vnovični obravnavi upoštevali stališča podskupine zgodovinarjev in drugih strokovnjakov, ki delujejo v okviru vladne komisije za meje,'' so zapisali na spletni strani.
Če bi do shoda v soboto prišlo, bi potekal ''na črno'', saj Upravna enota Piran ni izdala dovoljenja zanj. Načelnik piranske upravne enote Ivan Seljak je za 24ur.com pojasnil, ''da je bila vloga za izdajo dovoljenja vložena prepozno''. Prejeli so jo v torek, zato so jo, ''glede na okoliščine'', zavrgli. Zavod očitke o prepozni prijavi zavrača. ''Prepričani smo, da Upravna enota Piran in policija neupravičeno skušata onemogočiti sobotni shod z neustrezno interpretacijo predmetne zakonodaje, saj smo shod prijavili po vseh pravilih in pravočasno. Povsem enaka prijava za shod 26. aprila je bila namreč na istem naslovu sprejeta brez težav. Ker pa Zavod 25. junij za razliko od nekaterih slovenskih državnih organov spoštuje pravno državo, se je vodstvo odločilo, da prestavi za soboto napovedan ''Shod za pravično mejo s Hrvaško,'' so zapisali v sporočilu za javnost.
Joras je za 24ur.com poudaril, da ''shod organizira Zavod 25. junij, uradna oseba pa je Marjan Podobnik, zato ima pravico shod prestaviti''. ''Neposredno nimam nič s shodom, prizadevam si zgolj za odstranitev korit po sklepu piranskega sodišča. V vsakem primeru vztrajam, da se na slovenskem ozemlju izvrši sodni sklep. Ministrstvo za notranje zadeve je dolžno pomagati, saj mora izvršilna oblast poskrbeti, da se izvršijo sodne odločbe.'' Joras, ki gladovno stavka že 16 dni, o svojem počutju ni želel govoriti. Koliko je shujšal, ne ve, dejal pa je, da ''mu hlače že padajo dol''. Gladovno stavkati je začel 30. aprila in namerava vztrajati, dokler ne bo izvršen sklep piranskega sodišča o odstranitvi cvetličnih korit s poti, ki vodi do njegove domačije na levem bregu Dragonje.
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.