Kot so sporočili s PU Ljubljana, so policisti v okviru varovanja do zdaj zaznali dve kršitvi zakona o javnih zbiranjih, saj je bil shod neprijavljen. Zbiranje obvestil glede kršitve še poteka. Zoper 52 oseb policisti vodijo postopke o prekršku zaradi kršitev zakona o javnem zbiranju in zakona o javnem redu in miru, zoper dve osebi pa zaradi kršitve zakona o osebni izkaznici.
Štiri osebe so bile pridržane za čas trajanja shoda skladno z zakonom o nalogah in pooblastilih Policije, ena oseba pa skladno z zakonom o prekrških. Eni osebi je bil zasežen nevaren predmet, ki ga ni dovoljeno prinašati na shod.
Policija obravnava tudi dve kaznivi dejanji napada na uradno osebo, ki opravlja naloge varnosti, pri čemer sta bila dva policista lažje poškodovana. Obravnavajo tudi tri primere kaznivega dejanja poškodovanja tuje stvari. V enem primeru gre za poškodovanje službenega vozila, v dveh pa za poškodovanje stekel na objektih.
Kot je zapisala njihova tiskovna predstavnica, je PU Ljubljana pri sredinem varovanju sodelovala z različnimi policijskimi enotami tako z območja Ljubljane kot vseh ostalih policijskih uprav, posebno enoto Policije, konjenico, policisti vodniki službenih psov in letalsko policijsko enoto.
Število policistov, ki so aktivno sodelovali pri varovanju, se je sproti prilagajalo glede na varnostno situacijo na terenu. Policistov je bilo tako dovolj, da so vzpostavili javni red in mir, ko je bil ta huje kršen, so še sporočili s PU Ljubljana.

Pahor pripravljen sprejeti protestnike, če se bodo nanj obrnili s prošnjo po dialogu
Predsednik republike Borut Pahor je poudaril, da so protesti sestavni del demokratične družbe, vendar so dolžni ostati nenasilni. Če se bodo protestniki nanj obrnili s prošnjo po dialogu, jo bo sprejel, je napovedal Pahor. "Dialog je edina rešitev, ne posreči se vedno in zlasti ne takoj, ampak pri njem je treba vztrajati," je dejal.
"Če bodo protestniki menili, da bi bilo koristno, da se sestanemo, se tudi bomo," je ob robu današnjega obiska v Mariboru v zvezi s sredinimi protesti povedal Pahor. Poudaril je, da se je z nekaterimi predstavniki civilnih združenj, ki protestirajo proti ukrepom vlade za zajezitev širjenja koronavirusa, že sestal. Po njegovi oceni se številne vlade, tudi slovenska, soočajo s protesti in napačnimi odločitvami pri vodenju epidemije. "A zaradi takšnih napak ne smemo zavreči vsega ukrepanja, saj to ogroža javno zdravstvo," je dejal Pahor.
Po Pahorjevi oceni problem, ki je nastal zaradi epidemije koronavirusa, od vlade zahteva, da "znotraj krize ne rešuje drugih zahtev, ki niso nujne". Od opozicije pa ta problem po njegovih besedah zahteva, da se občasno udeleži "kakšnih posvetov, kjer se iščejo rešitve". Cepljenje po njegovem mnenju ostaja edini način za rešitev krize, ki je nastala zaradi epidemije. "Če so pri tem uspešne druge države, ni razloga, da ne bi bila tudi Slovenija," je menil Pahor.
Spomnimo ...
Protestniki so se v sredo na Trgu republike zbrali že ob 13. uri, na ljubljanskih ulicah pa so vztrajali kar sedem ur. Za krajši čas so celo zaprli ljubljansko severno obvoznico, vendar pa jih je Policija z uporabo vodnega topa in solzivca uspela umakniti z avtoceste. Zvečer so se protestniki vrnili na izhodiščno mesto protestov, kjer je prišlo tudi do posameznih izgredov. Po več urah so policisti obkolili Trg republike in na ta način razgnali protestnike. Po oceni PU Ljubljana se je na shodih zbralo približno 10 tisoč ljudi.
Kot so v sredo dejali na PU Ljubljana, so policisti udeležence shoda večkrat pozvali, naj ne ogrožajo varnosti prometa, policisti so jih večkrat skušali tudi ustaviti. "Osebe niso upoštevale ukazov, odrivale so policiste in kršile javni red, zato je bil shod razpuščen. Policisti so udeležence večkrat pozvali, naj se razidejo," so sporočili.
KOMENTARJI (183)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.