Shod pod geslom Pravično plačilo za pošteno delo poteka pod okriljem Organizacijskega odbora Shoda za znanost, Koordinacije samostojnih raziskovalnih inštitutov Slovenije (KOsRIS), Univerze v Ljubljani (UL), Univerze v Mariboru, Univerze na Primorskem in Univerze v Novi Gorici. Podpira pa ga tudi Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz).
Kot navajajo na UL, so strokovne službe ključne pri izvajanju pedagoškega in raziskovalnega dela tako na univerzah kot na raziskovalnih inštitutih. "V vodstvu UL si prizadevamo in podpiramo prizadevanja za dostojno plačilo strokovnih delavcev, predvsem pa za enake možnosti in enako plačilo za podobna delovna mesta znotraj javnega sektorja, saj so delavci na podobnih delovnih mestih zelo različno plačani znotraj različnih segmentov javnega sektorja," je izpostavil rektor UL Gregor Majdič.
Glavna tajnica UL Mihaela Bauman Podojsteršek je dodala, da je nesprejemljivo, da imajo strokovne sodelavke in sodelavci, zaposleni na univerzi, v primerjavi z drugimi zaposlenimi v javnem sektorju na podobnih delovnih mestih nižje plače.
"Čeprav je celotno področje znanosti in raziskovalnega dela v naši državi zapostavljeno, je delo laborantov, tehnikov, knjižničarjev, računalničarjev, lektorjev, vzdrževalcev, kartografov, arhivarjev, zaposlenih na mestih v podporo raziskovalnih programov in različnih projektov, administrativnih delavk in delavcev ter vseh ostalih strokovnih (so)delavcev toliko pogosteje spregledano ali razumljeno kot samoumevno," pa opozarjajo na Svizu.
"Čas je, da pristojni prepoznajo zahtevnost in specifičnost dela, ki ga opravljajo različni kadri v znanosti in izobraževanju, ki nudijo podporo študentom, pedagogom, profesorjem in raziskovalcem," so poudarili. Primerno plačilo za zahtevno delo je po njihovih besedah nujno za ohranitev kadra, kakovosti opravljanja tovrstnega dela ter razvoj znanosti in izobraževanja.
SD podprli shod
"Socialni demokrati odločno podpiramo sklicani Shod za znanost ter cilje za katere si Shod prizadeva – med drugim izboljšanje pogojev dela za strokovno osebje in ostale zaposlene v visokošolskem prostoru," so sporočili. Kot so med drugim zapisali, "je današnji Shod za znanost še toliko bolj pomemben, saj v ospredje zahtev postavlja zapostavljene strokovne sodelavke in sodelavce, ki delajo na univerzah ter raziskovalnih inštitutih. "
Shod za znanost se je začel ob 13. uri na Kongresnem trgu pred ljubljansko univerzo. Zadnji shod za znanost je sicer potekal aprila lani, ko so opozarjali na ponovno degradacijo raziskovalne dejavnosti.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.