Na delavskih demonstracijah 17. novembra v Ljubljani bo sodelovalo šest sindikalnih central. Predstavniki delavcev, ki na shodu pričakujejo množično udeležbo, tudi s podporo upokojencev in študentov, upajo, da bodo s protestom pri delodajalcih prebudili razum in pripravljenost na dogovor o dvigu plač in spremembi plačne politike. Sicer so odločeni januarja pripraviti splošno stavko.
Ob visoki gospodarski rasti, visokih dobičkih in visoki produktivnosti je pravi trenutek, da sindikati zahtevamo, da se glede na razmere v Sloveniji in prispevek delavstva to pozna tudi pri standardu delavk in delavcev, je povedal Semolič. Pričakujejo, da bo shod dovolj močan opomin lastnikom kapitala.
Pričakujemo kompromis
"Pričakujemo razum in pripravljenost za razumne kompromise. Da bodo v delodajalskih organizacijah prevladali razumni glasovi delodajalcev, ki vendarle vedo, da je gospodarsko bolje s sindikati skleniti razumne dogovore, kot pa iti v konflikte," pravi Semolič in dodaja, da bo, ko bodo stekle priprave na stavko, če bo potrebna, "ta voz zelo težko zaustaviti."
Danes bodo sindikati predsedniku vlade Janezu Janši poslali prošnjo za pogovor, na katerem bi mu pojasnili razloge za protestni shod.
Višje plače
Sindikati zahtevajo višje plače in spremembo plačne politike. In sicer da bi spremenili obstoječo kolektivno pogodbo o načinu usklajevanja plač tako, da bi se dvignile vse osnovne plače, da bi bil dvig teh plač za letošnje leto 3,5-odstoten, da bi se uskladitev z letošnjo inflacijo naredil že februarja prihodnje leto in ne šele avgusta, ter da bi se pri dvigu plač na ravni dejavnosti upoštevalo tudi del produktivnosti, je povedal predsednik Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam Dušan Rebolj.
Predsednik KS 90 Boris Mazalin meni, da se inflacije ne da zaustaviti, ne da bi kogarkoli obremenili. Zavzemajo se za to, da bi se ta obremenitev pravičneje razdelila. Zavedajo se nevarnosti inflacije, zato bodo pri zahtevah 'realni in zmerni', vendar trdno odločeni, da imajo tudi delavci pravico do pravičnega mesta pri delitvi 'družbenega bogastva'. Meni, da bo shod prvi preizkus za nedavno podpisani socialni sporazum.
Predsednik KNSS Neodvisnost Drago Lombar je poudaril, da delodajalci glede na ankete, opravljene v EU, zanikajo, da so naši delavci med najbolj obremenjenimi v Evropi, da delajo največ v Evropi. Ob rasti cen nujnih življenjskih potrebščin bi morali imeti delodajalci 'toliko človeškega posluha'' in dvigniti plače delavcem, saj jih ti zaslužijo. Od demonstracij pričakuje viden rezultat.
Shod proti delodajalcem
Generalni sekretar Solidarnosti Slavko Pungeršič je dejal, da je protestni shod usmerjen izključno proti delodajalcem, ne proti vladi. Opozoril je, da na pogajanjih o kolektivni pogodbi o načinu usklajevanja plač zaenkrat ni videti, da bi lahko dosegli dogovor.
Tudi predstavnik Alternative Zdenko Lorber je dejal, da so jih delodajalci skušali prepričati, naj pritisnejo na vlado. "Kot da bi zmanjšanje davčnega primeža in ostali elementi dali delodajalcem dovolj manevrskega prostora, da bi morebiti zvišali plače," je dejal Lorber. Opozoril je na ignorantski odnos delodajalcev, saj se o vsebinskih zadevah od julija, ko so jim poslali predlog za pogajanja o omenjeni kolektivni pogodbi, niso pogovarjali.
Podporo shodu so že napovedali v Študentski organizaciji Slovenije in Zvezi društev upokojencev Slovenije.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.