Nemški finančni minister Wolfgang Schaüble zatrjuje, da so bančni depoziti v evroobmočju varni, pri tem pa dodaja, da je Ciper poseben primer in ne poligon za prihodnje primere reševanj.
V pogovoru za nemški časopis Bild se je tako distanciral od izjav prvega moža Evropske centralne banke Jeroena Dijsselbloema, ki je dejal, da bi lahko ciprsko reševanje postalo model za reševanje kriz v prihodnosti. "Ciper je in bo ostal poseben primer," je dejal Schaüble.
Dodal je, da je problem Cipra ta, da sta dve veliki banki postali insolventni, ciprska vlada pa je ostala brez denarja, s katerim bi lahko jamčila za bančne vloge. "Zato so morale druge države evroobmočja pomagati. V evroobmočju smo se skupaj odločili, da morajo lastniki in posojilodajalci pomagati pri reševanju – če povemo z drugimi besedami, tisti, ki so krizo pomagali povzročiti," je dodal.
Prepričan je tudi, da bo Ciper, ko bo stabiliziral gospodarski položaj, lahko vrnil svoj dolg.
Sicer pa je po njegovih besedah evro v tem trenutku najbolj stabilen po letu 2010. "Ja, to se je videlo tudi v ciprski krizi," je povedal in dodal, da turbulenca ni imela nobenega vpliva na druge države južne Evrope.
Pravi, da je bilo drugače v začetku lanskega leta, ko so zaradi volitev v Grčiji narasle obrestne mere na državne obveznice v nekaterih državah južne Evrope. "Finančni trgi so zdaj videli, da smo bolje pripravljeni. Še bolj pomembno pa je, da smo dovolj močni, da lahko vse obdržimo na čolnu. Verjamem, da bomo nekega dne v zgodovinskih knjigah brali o tem obdobju, da je kriza še bolj poenotila Evropo," je povedal v pogovoru.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.