Tokratno ameriško predsedniško kampanjo smo tako, predvsem po zaslugi Melanie, za svojo vzeli tudi Slovenci, v Sevnici pa so v zadnjem letu gostili tako številne tuje novinarje kot številne radovedne turiste, ki so želeli odkriti kraj, kjer je nekdanja manekenka preživela prvo obdobje svojega življenja.
O tem, kako so predsedniško kampanjo, katere del so postali, doživeli v rojstnem kraju Melanie Trump, smo se pogovarjali s tamkajšnjim županom Srečkom Ocvirkom.
Zanimanje se je začelo lani julija. Sprva predvsem med rumenimi mediji, ki so iskali predvsem zgodbe iz mladosti Melanie Trump, pred letošnjim poletjem pa so nato začeli številčneje prihajati tudi predstavniki tako imenovanih resnih medijev.
Ste morda prešteli, koliko tujih novinarjev vas je v zadnjem letu obiskalo?
Zabeležili smo več kot 30 medijskih hiš - od manjših do tistih največjih, ki krojijo globalno medijsko sceno. Med drugim CNN, BBC, Washington Post, New York Times, Guardian, Deutsche Welle ...
Kako ste pozornost doživeli domačini?
Najprej s presenečenjem, ker je nismo pričakovali. Nato pa smo se na te obiske konkretno pripravili, med drugim s predstavitvami kraja v tujih jezikih. Na koncu se je sicer izkazalo, da jih to niti ni zanimalo, brskati so želeli predvsem po zasebnosti družine in večino energije so vložili prav v osebne zgodbe, ne pa samo predstavitev njenega rojstnega kraja.
Je torej delo, vloženo v priprave na takšne obiske, nekako šlo v nič ...
To je težko oceniti, saj je pri promociji običajno tako, da je vanjo potrebno veliko vložiti, opravljeno delo pa se vrača le počasi. Ocenjujem sicer, da smo bili pri promocijskem delu uspešni, da smo Sevnico uvrstili na svetovni zemljevid, pa tudi, da mnogi učinki še niso neposredno vidni. Lahko pa rečem, da smo zabeležili nekaj več nočitev, predvsem pa povečali prepoznavnost med domačimi gosti in v širši regiji - med gosti iz Avstrije, Hrvaške in Italije. Koraki so bili narejeni, ocenjujemo, da se bodo učinki poznali še nekaj let, v tem času pa se bomo z delom dodatno zasidrali na turističnem zemljevidu.
Torej že načrtujete, kako publiciteto, ki jo je prinesla Trumpova predsedniška kampanja, v prid prepoznavnosti kraja izkoristiti tudi v prihodnosti?
Komunikacijo z mediji je vedno lažje ohranjati kot šele vzpostavljati in verjamem, da bomo pozitiven odnos, ki smo ga vzpostavili s tujimi mediji, v prihodnosti lahko izkoristili. Prav tako smo jih oborožili z informacijami o tem, kaj Sevnica predstavlja - trajnostno usmerjeno turistično destinacijo.
Sevnico so predvsem videli kot zelo majhno mesto, kar seveda drži. Žal pa številnih pozitivnih stvari, ki so jih opazili in nam o tem tudi pripovedovali, na koncu v prispevkih niso izpostavili. Dejstvo je, da so sem že prišli s precej nizkimi pričakovanji, pričakovali so, da imamo veliko nižji življenjski standard, kot ga dejansko imamo. Mnogi so bili zato presenečeni, a tega pozitivnega dejstva niso nikoli izpostavili.
Zapisi so večinoma zelo odstopali od tistega, kar so novinarji izpostavljali v pogovoru. Ocenjujemo, da uredniška politika ni sledila informacijam, s katerimi so se v domovino vrnili novinarji, niti njihovim že pripravljenim člankom, in to do te mere, da smo od ene od novinark dobili celo pismo z opravičilom, da sama ni želela pripraviti članka kot je bil na koncu objavljen.
Tudi glede slikovnega gradiva - v vsakem kraju lahko fotografiraš industrijsko cono ali lepši, bivanjski del. Veliko objavljenih fotografij Sevnice je bilo precej neprivlačnih, se je pa njihov odstotek v zadnjih mesecih začel zmanjševati.
Zanimivo je bilo gledati, kako so novinarji prihajali v trdnem prepričanju, da prihajajo v državo nekdanjega vzhodnega bloka. Zelo močno so ves čas poudarjali, da je bila to nekoč komunistična država. Gre za nek prastrah Američanov, kljub temu, da so Evropo zaznamovali trije totalitarni sistem, se komunizma najbolj bojijo, čeprav so imeli pravzaprav večje vojaške konflikte z drugima dvema totalitarnima režimoma. Težje je bilo razumeti, da so s podobnimi prepričanji prihajali novinarji iz držav, ki so dožovele druga dva totalitarizma - Italije in Nemčije.
Zelo težko smo jim razložili, da ima Slovenija že 25 let demokracijo, in da tudi pred letom 1990 nismo živeli v popolni izolaciji, ampak smo imeli relativno prost dostop do Zahodne Evrope, da pri nas železna zavesa ni bila tako neprebojna.
Pa ste imeli občutek, da so pojasnila sprejeli?
Za večino spisanih člankov sem imel občutek, da so pod vplivom uredniške politike oziroma politične usmeritve medija. Nekako so bili mešanica med videnim in tistim, kar so neodvisno od dejstev, želeli sporočiti svojim bralcem.
Predvsem mislim, da so preko Melanie še najbolj izražali odnos do kandidata samega. Marsikdaj slikanje neprivlačne podobe ni imelo nič ne z Melanio, ne s Sevnico, ne s Slovenijo, ampak je šlo predvsem za spopad zahodnega in vzhodnega sveta, za globalno politiko.
Večina se je s situacijo sprijaznila, še največ je bilo komentarjev v smislu, da bi bil takšne pozornosti vreden še kakšen Sevničan, da so številni zelo uspešni, a žal niso deležni takšne pozornosti.
Predvsem domači rumeni mediji so se veliko ukvarjali z Melanijinim odnosom do domačega kraja, že leta ji številni očitajo, da skriva svoje korenine. Kako pa jo doživljate doma? Jo imate za svojo ambasadorko?
Družina Knavs je ena od sevniških družin, tukaj so živeli in delali kot vsi ostali ter prispevali s svojo zavzetostjo in delavnostjo. Njeni starši tukaj še vedno preživijo zelo veliko časa. Melanija je tista, ki zaradi svoje življenjske poti izstopa in večina ljudi je tukaj zelo ponosnih, da ji je uspelo, ocenjujemo tudi, da Sevnico in Slovenijo dobro zastopa - tudi z umirjeno držo, ki jo je pokazala tekom volilne kampanje. Nepoznavanje Slovenije v ZDA pa gre bolj kot Melanii, pripisati naši majhnosti. Za Američane smo "ena od evropskih držav". Podobno kot so manjše ameriške zvezne države za nas "ena od ameriških zveznih držav".
Ko gre za turizem, smo se precej pogovarjali s pristojnimi državnimi ustanovami.
Je v tem času morda potekala tudi komunikacija z glavnima akterjema zgodbe - Donaldom in Melanio Trump?
Ne, nismo bili v stikih.
Pa - če potegneva pod črto to leto svetovne medijske izpostavljenosti - ali Sevničani ocenjujete, da so bili Melania, njena družina in Sevnica svetu predstavljeni v svoji resnični podobi?
Mislim, da ta podoba ni bila pravična, predvsem zaradi nekaterih opazk o tem, kaj vse se je dogajalo v družini - česar v Sevnici nikdar nismo niti slišali. A "vsi" tuji mediji so o tej družini "vedeli" več kot sosedje, prijatelji in sorodniki. To pa ni prijeten občutek.
KOMENTARJI (260)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.