Pomurski odbor stranke DeSUS je sprejel sklep, da se predsednici stranke predlaga, da odstopi, če tega ne bo storila, pa predlagajo svetu stranke, da glasuje o nezaupnici, je za STA pojasnil predsednik pomurskega odbora Janez Kardoš. Sklep so po njegovih pojasnilih sprejeli z desetimi glasovi za in dvema proti, v njem pa navedli tudi razloge za svoje stališče, med katerimi so pogosto kršenje statuta stranke, kadrovske zadeve, ki niso potekale v skladu s strankinimi akti, in neorganiziranost stranke, kar vse povzroča nezadovoljstvo med članstvom.
V pokrajinskem odboru Dolenjska, Bela krajina in Posavje pa bodo izvršnemu odboru, ki bo pripravil dnevni red za svet stranke, predlagali, da se predsednico na seji sveta stranke razreši. Takšen sklep so sprejeli z 12 glasovi za in enim vzdržanim.
To po besedah predsednika odbora Vlada Bezjaka dopušča 16. alineja 16. člena veljavnega statuta. Omenjeni člen statuta sicer določa, da lahko svet v obdobju med kongresoma "na podlagi politične ocene delovanja in ravnanja ali izrečene osebne želje posameznikov sklepa o razrešitvah in imenovanju članov organov stranke oz. nosilcev individualnih funkcij". "Noben izredni kongres. To so samo stroški," je pripomnil Bezjak.
Dodal je, da Pivčevi ne zaupajo in ne bi smela več voditi stranke. Opomnil je tudi na javnomnenjske ankete, ki kažejo na znaten padec njene priljubljenosti in tudi priljubljenosti stranke.
V pokrajinskem odboru Severne Primorske, ki se je sestal v torek, pa so, nasprotno, Pivčevo podprli, kritični so bili do zahteve poslanske skupine po njenem odstopu. Zavrnili so tudi nastopanje Tomaža Gantarja in njegovo ponujanje za predsednika stranke, saj je po njihovem mnenju politično sporno, je potrdil strankin govorec Janez Ujčič. Dejal je tudi, da za Pivčevo stoji večina v koroškem pokrajinskem odboru. Ta se je prav tako sestal v torek in podprl sklic izrednega kongresa, na katerem bi Pivčeva ponudila glasovanje o zaupnici.
Spomnimo. V poslanski skupini DeSUS so po številnih očitkih glede plačil ob gostovanjih po Sloveniji Pivčevo enotno pozvali k odstopu z mesta predsednice stranke, v nasprotnem primeru pa predlagali svetu stranke, da ji izreče nezaupnico. Gantar pa je med drugim dejal, da je pripravljen prevzeti vodenje stranke do kongresa, če bi člani sveta tako odločili. Sestali se bodo v torek.
Stranka DeSUS ima sicer 10 pokrajinskih odborov. Doslej so podporo predsednici izrekli v severnoprimorskem in v koroškem pokrajinskem odboru ter v odborih Podravje in Ptuj-Ormož. Da ne bi smela več voditi stranke, pa so poleg pomurskega in dolenjskega odbora ocenili v južnoprimorskem, celjskem in ljubljanskem odboru. Ni pa še znano, ali se bodo v teh dneh sestali tudi člani gorenjskega pokrajinskega odbora.
Predsednica DeSUS se otepa očitkov o mešanju službenega in zasebnega gostovanja na Krasu in v Izoli, kjer sta jo spremljala tudi sinova. Pivčeva očitke zavrača in tudi ni sledila pozivom k odstopu, pričakuje pa, da bo kongres tisti, ki bo odločal o njeni nezaupnici, in ne svet stranke, saj je kongres tudi tisti, ki jo je izvolil za predsednico.
Je pa za našo televizijo danes dejala, da je pripravljena tudi oditi iz stranke. "Če bodo člani oziroma članstvo ali pa delegati na kongresu želeli, da iz stranke odidem, bom popolnoma mirno stranko tudi zapustila."
KOMENTARJI (276)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.