Društvo Sever se ne strinja s trditvijo Protokola RS, da ''je v procesu priprav na polaganje vencev in usklajevanju scenarija tega dogodka očitno prišlo do neljubega nesporazuma, posledica katerega je bil zaplet pri sami izvedbi slovesnosti''.
Društvo Sever trdi, da ni bilo prav nobenega nesporazuma. ''Vse kar smo se dogovorili na usklajevalnem sestanku in kasnejših pogovorih, je bilo korektno zapisano v scenarij, ki ga je pripravil Protokol RS. Pri izvedbi pa smo bili iz ceremoniala popolnoma izločeni. Naše sodelovanje je bilo tolikšno, kot od vseh ostalih naključnih udeležencev slovesnosti. Prav tako se ne moremo strinjati s pojasnili glede praporov. Kar precej funkcionarjev vseh sodelujočih veteranskih organizacij lahko potrdi, da prapori veteranskih organizacij niso mogli sodelovati v izvedenem ceremonialu, ko je venec polagala vladna delegacija.''
Pred 1. novembrom, dnevom spomina na mrtve, po Sloveniji in zamejstvu potekajo številne spominske slovesnosti. Spomin na mrtve se običajno obeleži s polaganjem vencev in sveč na grobove.
Predsednik vlade Janez Janša je z ministrico za delo, družino in socialne zadeve Marjeto Cotman, ministrom za notranje zadeve Dragutinom Matetom, ministrom za obrambo Karlom Erjavcem, generalnim direktorjem Slovenske policije Jožetom Romškom in načelnikom Generalštaba Slovenske vojske Albinom Gutmanom že v torek položil vence na tri osrednje spomenike na Žalah, in sicer na spomenik vojni za Slovenijo leta 1991, na spomenik borcem NOB in k Lipi sprave.
Prav pri polaganju venca na Žalah pa se je zapletlo. Spremembe protokola so namreč razjezile Zvezo policijskih veteranskih društev Sever, saj je do sprememb po njihovih navedbah prišlo "v zadnjem trenutku".
Kot pojasnjujejo v zvezi, so bili tik pred začetkom slovesnosti obveščeni o spremembah protokola. Tako jim je vodja protokola Ksenija Benedetti sporočila, da bo vladna delegacija položila venec, kot je bilo predvideno, da pa bodo lahko veterani svoj venec položili šele, ko bo odšla vladna delegacija in se bo umaknila tudi častna enota garde Slovenske vojske. Protokol ni dovolil niti navzočnosti veteranskih praporov, opozarjajo v zvezi. "Začudeni, jezni in razočarani smo v dežju obstali na ljubljanskih Žalah in nemo opazovali odvijanje ceremoniala," so še zapisali v sporočilu za javnost.
Tako je polaganje vencev k pomniku padlim v vojni za Slovenijo na ljubljanskih Žalah prvič po letu 1991 potekalo brez igranja žalostink in brez vojaških časti, v zvezi Sever pa se sprašujejo, kdo je v zadnjem trenutku spremenil protokol in s kakšnim razlogom, prepričani pa so, da se sprememba ni zgodila naključno. Prav zato odločno protestirajo proti takšnemu ravnanju in pričakujejo javno pojasnilo za takšno ravnanje.
Odziv Protokola RS
Protokol Republike Slovenije obžaluje, da je pri polaganju vencev k pomniku padlim v vojni za Slovenijo 1991 na ljubljanskih Žalah v torek prišlo do nesporazuma z veteranskimi organizacijami, ki so se prav tako poklonile spominu na padle za samostojno Slovenijo. "Protokol RS obžaluje neljubi dogodek in se vsem veteranskim organizacijam zanj tudi iskreno opravičuje," so sporočili z urada vlade za komuniciranje.
"V procesu priprav na polaganje vencev in usklajevanju scenarija tega dogodka je očitno prišlo do neljubega nesporazuma, posledica katerega je bil zaplet pri sami izvedbi slovesnosti," so zapisali v sporočilu. Navajajo, da je bil namreč vseskozi predlog, da najprej venec položi delegacija vlade, nato pa še predstavniki veteranskih organizacij. Ti so bili pri polaganju vencev tudi navzoči, "nikakor pa ne drži, da bi jim bili prepovedali nositi veteranske prapore", je navedeno v sporočilu za javnost.
Protokol RS poudarja, da nikoli ni imel kakršnega koli namena izključevati vojnih veteranov, saj se zaveda pomembne in odločilne vloge, ki so jo ti imeli pri nastanku in obrambi Republike Slovenije. "Njihova nesebična dejanja iz začetka devetdesetih let so trajno zapisana v vrednostno središče slovenskega naroda ter pomenijo tudi trajen in zgodovinski prispevek k življenju prihodnjih generacij," je še navedeno v sporočilu za javnost.
Potrpežljivo okoli pokopališč
Zaradi prihajajočega praznika je v okolici pokopališč tudi povečan promet. V Ljubljani v okolici Žal je spremenjen prometni režim, prav tako v okolici pokopališča Pobrežje v Maribora.
Na Žalah med prazniki pričakujejo okoli pol milijona obiskovalcev, ki lahko parkirajo na petih parkiriščih v okolici Žal ter na desni polovici enosmerno urejene Tomačevske ceste in je v času praznikov brezplačno. Na progah mestnega potniškega prometa tako kot vsako leto veljajo posebni vozni redi.
Polaganje vencev tudi v zamejstvu
Venec v spomin vsem žrtvam v taborišču v Šarvarju na Madžarskem so že v ponedeljek položili, spomin na mrtve pa so ta dan obeležili s polaganjem vencev tudi v Spominskem parku v bivšem italijanskem taborišču Kampor na Rabu. Slovenske delegacije, ki jih sestavljajo ministri ali predstavniki državnega zbora oziroma državnega sveta, na žalnih slovesnostih v spomin na vse žrtve te dni polagajo vence na osmih osrednjih lokacijah v Italiji. V Gradcu pa bo v petek, 2. novembra, ob osrednji slovesnosti položil venec ob spominsko obeležje slovenski veleposlanik na Dunaju Ernest Petrič.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.