Štiri leta po odstopu z ministrskega mesta je Stanka Setnikar Cankar danes prvič prišla na sodišče. V vlogi tožeče stranke od Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), ki jo zastopa državno odvetništvo, zahteva odškodnino.
"Zaupam, da bo sodišče sledilo vrhovnemu sodišču, ki je ugotovilo nezakonito delovanje in pričakujem javno objavo sodbe in javno opravičilo, če bo pa kakšna odškodnina, je pa veliko pomoči potrebnih," je dejala Setnikar Cankarjeva.
Prav sodba Vrhovnega sodišča iz leta 2017 bo glavni adut nekdanje ministrice. KPK namreč za objavo avtorskih in podjemnih honorarjev ni imel zakonske podlage, je takrat odločilo sodišče.
Odvetnica Setnikar Cankarjeve Nataša Pirc Musar je povedala: "Državni organ vedno zavezuje strogo načelo zakonitosti, kar pomeni, da mora imeti za vsako svoje dejanje, ki ga izvaja podlago v zakonu. Protikorupcijska komisija je tukaj šla korak predaleč, velik korak predaleč, ko je objavila osebne podatke, čeprav javnih uslužbencev, v bazi, ki nima pravne podlage."
Setnikar Cankarjeva se je po podatkih Supervizorja leta 2015 sicer znašla na drugem mestu tistih, ki so največ zaslužili z avtorskimi in podjemnimi pogodbami. Poleg redne plače je v 11 letih prejela še dodatnih 636.000 evrov. Zaradi takratnega razkritja je po dobrega pol leta ministrovanja odstopila.
Takrat je Setnikar Cankarjeva zadevo komentirala z besedami: "Prepričana sem, da bo nadaljnji pregled potrdil zakonitost delovanja in ovrgel sum kakršne koli korupcije in konflikta interesov. Gre za zlorabo osebnih podatkov in za neobjektivno obveščanje."
Če ji bo sodišče pritrdilo, bo dobila skoraj 24.000 evrov odškodnine, javno opravičilo, protikorupcijska komisija pa bo morala sodbo tudi javno objaviti.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.