Še vedno odmeva izključitev podpredsednika stranke SMC Milana Brgleza. Potem ko je zdaj že nekdanji podpredsednik SMC včeraj zvečer prek facebooka sporočil, da ga je izvršni odbor izključil iz stranke, je danes na novinarski konferenci pojasnil ozadje dogajanja. Poudaril je, da je bila izločitev iz stranke zrežirana, kar se da po njegovem razbrati iz objektivnih dejstev. Glavni razlog za svojo izključitev pa vidi v svoji zahtevi, da je treba stranko konsolidirati, upoštevati rezultate volitev in jo pripraviti na nove ter poskrbeti, "da pridejo sposobni ljudje na prava mesta".
Poleg tega pa je vse očitke na svoj račun označil kot neutemeljene. Med drugim so mu v stranki očitali, da se je kot predsednik parlamenta prevečkrat oglašal v javnosti, da je v nasprotju s predsednikom stranke Mirom Cerarjem obsodil napad ZDA, Francije in Velike Britanije na Sirijo, glavni očitek, ki ga je prejel s strani članov izvršnega odbora, pa je bila njegova "samokandidatura" za predsednika DZ.
Očitki tako po Brglezovih besedah temeljijo zgolj na naslovu intervjuja, ki ga je dal za Slovensko tiskovno agencijo o tem, da je pripravljen začasno še naprej voditi državni zbor. A v tem pogovoru je, kot je poudaril, povedal, da podpira idejo, da bi DZ v prihodnjih štirih letih vodil Cerar ter dodal, da je treba "to zadevo dejansko izpogajati in se morajo o tem vsi dokončno strinjati".
Ozadje odločitve izvršnega odbora naj ne bi bila v skladu s statutom
Na dnevnem redu torkove seje je bila rekonstrukcija sveta stranke, ki so ga razširili s šestimi novimi člani, zatem pa je sledila zamenjava v organih stranke. Tako je prišlo do imenovanja novih članov izvršnega odbora, zamenjala sta se tudi nadzorni odbor in statutarna komisija. Izključitev iz stranke tudi statutarno ni bila najbolj logična, je še zatrdil Brglez. Najprej bi ga namreč moral kot podpredsednika stranke razrešiti svet, šele nato pa bi ga lahko izvršni odbor izključil kot člana. "Ta zadeva se je na tej točki preskočila," je dodal. Na vprašanje, ali bo glede izločitve kaj ukrepal, je dejal, da ima za odločitev o tem 15 dni časa po tistem, ko prejme sklep.
'Tudi Cerar kršil sklepe izvršnega odbora'
Cerar pa je po njegovih besedah sam večkrat kršil sklepe izvršnega odbora SMC, denimo glede priznanja Palestine, ki se jih je bal izvršiti, in povrnitve vojne škode izgnancem oz. drugim žrtvam vojn, ko je "v tistih trenutkih pravzaprav raje grozil, kot da bi se posvetil temu, da bi bili sklepi izvedeni".
Brglez se sicer v preteklosti že večkrat ni strinjal s predsednikom stranke Mirom Cerarjem. Prvi njun javni spor sega v čas sprejemanja novele zakona o tujcih, kateri je Brglez izrecno nasprotoval. Vsak na svojem bregu sta bila tudi takrat, ko je SMC Brgleza prepričevala, naj kandidira za predsednika republike, a je njihov predlog zavrnil.
Kaj Brglezova izključitev pomeni za nadaljnja koalicijska pogajanja?
Kako bo nadaljeval politično pot, Brglez še ne ve, saj je treba "najprej ohladiti glave". Sam ne misli ravnati prehitro, saj je politična situacija trenutno tako občutljiva, da ne želi povzročati dodatnih težav, je poudaril. "Dokler bo minimalna možnost, da se dogodi levosredinska koalicija, je treba premisliti čisto vsak korak," je še dejal Brglez, ki se za tako vlado tudi zavzema.
O njegovih navedbah, da so ga izločili, ker je bil proti sodelovanju stranke s SDS, je dejal, da se smatra "za simbolni in dejanski branik, da se to ne bi zgodilo". "Morda je to samo moja percepcija," je dodal in ponovil svoje navedbe, da sta s Cerarjem o nesodelovanju s SDS sicer enotna, a glede na pritiske v stranki, v odborih in od tistih, ki nikoli niso kandidirali na volitvah in so del struktur v stranki, "nikoli ne veš, kdaj se kdo zlomi pod pritiski", je še dodal Brglez.
Svojo pisarno zaenkrat prenaša s seboj
Nekdanji predsednik DZ in podpredsednik SMC je tako trenutno še vedno član poslanske skupine SMC. "Iz poslanske skupine me pravzaprav ni možno izključiti. To je edini formalni razlog, zakaj ta trenutek ostajam tam. Nimam niti še pisarne, tako da svojo pisarno prenašam s sabo," je bil jasen Brglez, ki prav tako ne pričakuje poziva, da mora vrniti poslanski mandat. "Ker sem si ga presneto izboril na terenu z distanciranjem od tistega, kar SMC je, ker drugače ga ne bi dobil."
Na vprašanje, ali sta se s Cerarjem sploh kdaj resnično pobotala po hudem sporu o zakonu o tujcih, je Brglez dejal, da takrat sta se, saj je v ospredje stopil proces arbitraže in to je bila takrat preveč pomembna zadeva. "Od takrat pa ni več tako pomembnih državotvornih razlogov, da bi se človek še umikal, nekje je konec," je dodal.
Po Brglezovih namigih, da bi utegnila stranka brez njega v koalicijo z SDS, je SMC sicer že včeraj na Twitterju jasno sporočila: "Poudarjamo, da je izvršni odbor na seji 13. 6. 2018 sprejel tudi sklep, da bo SMC sodelovala zgolj pri oblikovanju levosredinske koalicije, ki jo skuša oblikovati Marjan Šarec. Pri tem SMC vztraja."
Zorčič: Brglez je s ponujanjem samega sebe za predsednika DZ oslabil pogajalsko pozicijo stranke
Na Brglezove besede so se odzvali tudi v stranki SMC. Vodja poslanske skupine Igor Zorčič je zavrnil Brglezov očitek, da je bila njegova izločitev iz stranke zrežiran dogodek. "Zrežirana je bila kvečjemu njegova morebitna kandidatura za predsednika DZ," je poudaril in dodal, da si ne morejo privoščiti soliranja podpredsednika stranke. SMC si po njegovih besedah trenutno prizadeva izpolniti zaveze iz predvolilnega časa.
"Smo v občutljivem obdobju, ko že nastajajo obrisi neke bodoče koalicije in v tem obdobju si stranka dejansko ne more privoščiti, da eden od najbolj vidnih članov, podpredsednik stranke, ne spoštuje demokratično sprejetih odločitev organov stranke in solira v tej zgodbi, ko moramo biti najbolj enotni."
Ob tem je ocenil, da je Brglez bistveno oslabil pogajalsko pozicijo stranke s tem, ko se je sam ponujal za predsednika DZ.
'V SMC se povezujemo v sredinski ali levosredinski blok'
Na oceno Brgleza, da je bil branik nesodelovanja stranke s SDS, pa je Zorčič odvrnil, da "to pravi samo on sam o sebi". "Odločitev stranke je povsem jasna, tega ni na vidiku. Mi se povezujemo v sredinski ali levosredinski blok, kakor želite," je bil jasen.
Ob tem je priznal, da vsak odhod lahko pomeni določeno škodo stranki, po drugi strani pa se napovedujejo nova članstva. "Težko bi rekel, da njegov odhod pomeni kaj slabega, mislim, da pomeni predvsem konsolidacijo stranke. Predvsem pa se ne bo pisalo, da stranka ni enotna," je navedel. Ob tem je pojasnil, da je SMC zelo demokratična in liberalna stranka, "odločitve sprejemamo na demokratičen način, si pa želimo, da so sporočila, ki jih dajemo navzven, enotna, tako tudi stranka postane verodostojna".
Odzivi na izključitev skopi, v Levici ne izključujejo sodelovanja z Brglezom
Izključitev zdaj že nekdanjega podpredsednika SMC pa so že komentirali tudi v nekaterih parlamentarnih strankah, a so njihovi odzivi precej skopi. Po mnenju Mateja T. Vatovca (Levica) je dogodek notranja stvar SMC, v stranki se bodo morali "pogovoriti, kaj in kako naprej".
Kot je pojasnil Vatovec, so v Levici z Brglezom na nekaterih točkah do sedaj že sodelovali. "Mislim pa, da je sedaj na njem, da ugotovi, kaj pravzaprav želi v svoji prihodnji politični karieri", je dejal o morebitnem vstopu Brgleza v poslansko skupino Levice. Brglez sicer za zdaj, kot je napovedal, ostaja v poslanski skupini SMC, saj mora o tem še premisliti.
Na vprašanje, kaj to pomeni za nadaljnja pogajanja o oblikovanju vlade, je Vatovec odgovoril, da "Brglez očitno ni bil dovolj vpliven faktor v tem koaliranju, ampak to bo treba ugotoviti pri ostalih strankah, ki trenutno vodijo to igro".
Jelinčič: Cerar se pripravlja na vstop v Janševo koalicijo
"Kakor kaže, so se v SMC skregali," pa se je na Brglezovo izključitev odzval predsednik SNS Zmago Jelinčič. Ocenil je, da je bila njegova odstavitev logična posledica, saj da se Cerar navkljub drugačnim izjavam pripravlja na vstop v Janševo koalicijo. To pa je po Jelinčičevem prepričanju edina rešitev za Cerarja in njegovo stranko, če želita preživeti naslednje volitve.
KOMENTARJI (1381)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.