Prva dama DeSUS Aleksandra Pivec, ki je na sobotnem kongresu premagala dolgoletnega predsednika stranke Karla Erjavca, je danes opravila prvi pogovor s poslansko skupino.
Kot je po sestanku predsednice DeSUS s poslansko skupino poročal novinar 24UR Anže Božič, poslanska skupina kljub razdeljenosti pred kongresom, ostaja enotna, njen vodja pa bo še naprej Franc Jurša. Spomnimo, pred kongresom sta tako Jurša kot poslanec Ivan Hršak večkrat nakazala svojo podporu Erjavcu, medtem ko se poslanca Jurij Lep in Branko Simonovič nista konkretno opredelila za nobenega kandidata.
Poslanec Polnar: Aktivno mi je vseeno, kdo je šef Desusa
Poslanec Robert Polnar kot edini iz poslanske skupina na kongres sploh ni prišel, v zadnjih mesecih pa je strankinemu vodstvu s svojim samosvojim glasovanjem večkrat povzročal sive lase. Pivčeva je zato želela danes preveriti, ali Polnar lahko postane zanesljiv in konstruktivni partner poslanske skupine.
A Polnar ohranja svojo držo, danes pa je poskrbel še za nekaj, milo rečeno, zanimivih izjav. Med drugim je dejal, da mu je "aktivno vseeno, kdo je šef Desusa" in da se je Pivčeva pred kongresom izkazala "z vezanjem otrobov in kvasenjem neslanosti". Kot je dodal, na srečanju ni bilo nobene vsebine, bolj je šlo za spoznavno srečanje, nadeja pa se, da se bodo kmalu začeli pogovarjati tudi o perečih temah.
Znova je napovedal, da se pri pomembnejših odločanjih tudi v prihodnje ne bo strogo držal strankinih navodil. Tako je tudi dejal, da ne more avtomatsko podpreti kandidata za obrambnega ministra, če niti še ne vemo, kdo to bo.
"Če mi pristanemo na to, da bomo potrdili kogarkoli, potem nekoliko metaforično lahko rečemo, da bo nekdo predlagal Bušmana ali Hotemtota za slovenskega ministra, pa bomo mi kar apriori to potrdili," je povedal zbranim novinarjem pred snidenjem s Pivčevo.
Zatrdil je tudi, da bi bil pripravljen podpreti kakšno drugo koalicijo, ki bi se lahko oblikovala v ozadju, nikoli pa da ne bo prestopil v SDS.
Pivčeva kandidata za novega obrambnega ministra še nima
Pivčeva priznava, da nima vzvoda za to, da bi pritiskala in zahtevala določeno glasovanje od poslanca, piše STA. Sprejema stališče, da imajo poslanci tudi znotraj poslanske skupine svoja stališča, saj jim to omogočajo tudi vsi pravni akti.
"Jaz si bom vendar prizadevala, da dobimo to enotnost, da bomo lahko zanesljivi pri vseh vprašanjih, seveda s spoštovanjem do drugačnega mnenja, tega ne moremo vzeti, a za ključna vprašanja je treba zagotavljati neko stabilnost, ne moremo se pri vsakem vprašanju pogajati za en glas," je povedala in dodala, da se bo s Polnarjem še poskušala pogovoriti.
Sicer danes ni želela govoriti o imenih za novega obrambnega ministra. Počakati želijo na pogovor med premierjem Marjanom Šarcem in Karlom Erjavcem, ki je po porazu na kongresu napovedal odstop s funkcije ministra.
Pivčeva napoveduje, da si bodo prizadevali za kandidata, ki bo s političnega in strokovnega vidika čim bolj primeren za širši krog odločevalcev. "Vemo, da bo dobiti zadostno število rok spet še ena težava vladne koalicije," je dejala. Osebno tudi še nima nabora, čeprav sliši različne predloge, še poroča STA. Ko bodo imeli nabor vsaj treh kandidatov, o katerih bodo enotni tako na organih stranke kot s poslansko skupino, bodo to že lažje povedali, je dodala.
Ker bo novo ime v vsakem primeru težko potrditi, tako Šarec kot Pivčeva razmišljata o imenu, ki mu strokovnosti nihče ne bo mogel oporekati, Jurša pa poudarja, da mora novo ime priti iz vrst Desusovih članov ali vsaj podpornikov.
Jurša: Gremo na novo skupno pot
Vodja poslanske skupine Franc Jurša je sicer današnji sestanek označil za konstruktiven in dejal, da gredo na novo skupno pot, ki jo morajo skupaj graditi in poskušati biti čim bolj enotni.
S Polnarjem se bo treba po njegovem mnenju precej pogovarjati, a tudi to ni zagotovilo, da bo zagotavljal podporo vsem rešitvam. Večkrat mu je že povedal, da imajo koalicijski sporazum, a Polnarja ni preprosto prepričati, je spomnil Jurša.
KOMENTARJI (175)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.