V posebni misiji, ki se imenuje Zavezniško nebo, bo danes Bomber Task Force (BTF) s šestimi strateškimi bombniki B-52 Stratofortress ameriških sil preletel vseh 30 Natovih držav v Evropi in Severni Ameriki.

Nad Slovenijo so prišli malo po peti uri popoldan, vstopili so pri Čatežu ob Savi, preleteli Ljubljano, izstopili pa pri Ilirski Bistrici, leteli so na približno 8.200 metrov višine.
Enodnevna misija naj bi pokazala Natovo solidarnost, povečala pripravljenost in zagotovila možnosti usposabljanja za izboljšanje interoperabilnosti vseh sodelujočih letalskih posadk iz ZDA in Natovih zaveznikov, pravijo v EUCOM. Allied Sky je zadnja v vrsti rutinskih misij BTF, ki se od leta 2018 pojavljajo v Evropi, od leta so opravili že več kot 200 misij, ki so bile usklajene z zavezniki in partnerji. Misije BTF so dolgo načrtovane in niso odziv na trenutne politične dogodke v Evropi, še pravijo.

Allied Sky bosta izvedli dve skupini:
Štiri letala B-52 Stratofortress, ki so trenutno razporejena v Royal Air Force (RAF) Fairford, bodo preletela evropski del misije. Strateški bombniki se bodo čez dan integrirali z lovskimi letali letalskih sil nekaterih držav Nato in zračnimi letali za polnjenje goriva na nebu nad vsako državo gostiteljico.
Dva B-52, dodeljena 5. bombnemu krilu v letalski bazi Minot, N. D., bosta preletela države Nata v Severni Ameriki, Kanado in ZDA.
"ZDA ostajajo zavezane k varnosti zavezništva," je dejal general Tod Wolters, poveljnik ameriškega evropskega poveljstva (USEUCOM). "Današnja misija operativne skupine za bombnike je še en primer, kako zavezništvo vzdržuje pripravljenost, izboljšuje interoperabilnost in dokazuje našo sposobnost izpolnjevanja zavez preko celotnega Atlantika."

Natove države, ki bodo sodelovale v misiji in se vključile z letali, so Belgija, Bolgarija, Kanada, Hrvaška, Češka, Danska, Francija, Nemčija, Grčija, Madžarska, Italija, Nizozemska, Norveška, Poljska, Portugalska, Romunija, Slovaška, Španija, Turčija, Združeno kraljestvo in ZDA, prek ostalih pa bo formacija preletela s predhodnim usklajevanjem.
"Z nadaljnjo krepitvijo naših trajnih odnosov pošiljamo jasno sporočilo potencialnim nasprotnikom o naši pripravljenosti na kakršen koli svetovni izziv," je dodal Wolters.
KOMENTARJI (610)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.