Film, ki ga je posnel in objavil mladi Slovenec, natančno prikazuje, kako se je fant lotil poti na naš najvišji vrh. Dan pred vzponom je prenočil v zimski sobi Doma Valentina Staniča pod Triglavom, kjer si je za večerjo skuhal gobovo juho, kar se, kot je ugotavljal sam, v gorskih zatočiščih ne spodobi. Naslednji dan zgodaj zjutraj je odrinil proti Triglavu. Ker se je vmes izgubil, ga je prehitelo sonce. Visoke temperature so povzročile, da so z gore začele leteti zaplate snega. Poleg tega se je sneg tako zmehčal, da je hoja zaradi drseče podlage postala težavna.

Ko je mladenič na pol poti na vrh doumel, da so razmere resne, se je obrnil. A bilo je prepozno. Kmalu zatem je zdrsnil. Video posnetek nazorno kaže in potrjuje, kako se kljub cepinom in derezam ni uspel zaustaviti. Letel je, kot je povedal sam, okrog 100 metrov v globino in se naposled ustavil. Kot je nato poročal, je imel veliko srečo, da jo je odnesel le s strganim oblačilom. Priznal je, da so se razmere med vzponom tako spremenile (pot se mu je zavlekla, ker se je izgubil), da hoja ni bila več varna.
Pri tej objavi se zastavlja vprašanje, kakšen vpliv in posledice imajo lahko tovrstni video posnetki na tiste, ki jih gledajo.
Matjaž Šerkezi se ne strinja s takšnimi objavami. Po njegovem mnenju posamezniki, ki delijo tovrstne izkušnje, lahko vplivajo na vedenje drugih. "Ko na družbenih omrežjih vidim določene 'nedorasle boyse', ne morem, da jim ne bi povedal svoje. Z razlogom, ker takšni posamezniki v nevarnost spravljajo tudi druge, ki to gledajo, 'lajkajo' in skušajo ponoviti. In ne samo to, celo v gore vodijo druge in jih s tem spravljajo v nevarnost, brez znanja, izkušenj in kompetenc ter v škodo gorniški dejavnosti. V škodo nam, ki se redno usposabljamo, skrbimo za preventivo, za čim manj nesreč, v nemogočih razmerah hitimo na pomoč ... In ne, ni rešitev samo v plačljivem reševanju, gorski policiji, ampak v spremembi miselnosti ljudi, čustveni inteligenci in spoznanju, da nisem samo jaz," je bil jasen na družbenem omrežju.
GRZS: Video je prikazoval nekoga, ki na zahtevnem gorskem terenu ni vešč gibanja
Za odziv na video posnetek smo prosili Gorsko reševalno zvezo Slovenije (GRZS). Tudi njeni predstavniki menijo, da lahko tovrstne objave spodbujajo nepremišljeno obnašanje v gorah. Ob tem so ocenili, da fant nima zadostnega znanja za tovrstne podvige. "Video je prikazoval nekoga, ki na zahtevnem gorskem terenu ni vešč gibanja in je celo preveč opremljen z opremo, ki je ne zna uporabljati," so komentirali predstavniki GRZS.
Takim ljubiteljem gora tudi oni, podobno kot Šerkezi, svetujejo obisk kakovostnih tečajev za varno gibanje v gorah, zlasti tistih, ki jih organizirajo planinska društva, Planinska zveza Slovenije ali gorski vodniki. Opažajo namreč, da je neveščih obiskovalcev gora vedno več in nekateri od njih so že občutili usodne posledice. "Volja in oprema nista dovolj, potrebna sta še znanje in postopnost, še posebej v zimskih razmerah. Gorski reševalci svetujemo, da vsi, ki zahajamo v gore, za lastno varnost spoštujemo gore same in zahtevnost njihovega terena ter postopno osvajamo cilje, primerne našim sposobnostim. Vsekakor pa si ne želimo objav, ki spodbujajo nepremišljeno obnašanje v gorah, saj le-te kar kličejo po nesrečah," so poudarili.
'Verjemi, gorništvo in alpinizem zahtevata zrelo osebnost, ki je daleč od modernih resničnostnih šovov'
Šerkezi je v nadaljevanju objave fanta nagovoril osebno. Vprašal ga je, ali je dobil življenje na loteriji in ga nič ne ceni. Opozoril ga je, da so stvari, ki jih počne, smrtno nevarne. Prav tako je smrtno nevarno, da vzpone snema, jih objavlja kot herojska dejanja in jih naslovi tipično – v slogu 'preživel sem', kar še bolj vabi k ogledu. "Pomisli, da te gledajo mladi fantje, ki ne znajo oceniti situacije in jih s tem tudi neposredno spravljaš v smrtno nevarnost. Verjemi, gore niso poligon za nedorasle, nezrele fante, kot si sam, in verjemi, da gorništvo in alpinizem zahtevata zrelo osebnost, ki je daleč od modernih resničnostnih šovov, ki jih verjetno spremljaš na družbenih omrežjih in se identificiraš z njimi," ga je oštel inštruktor gorskega reševanja.
Šerkezi je ob tem fanta spomnil, da se gorski reševalci vsako leto srečujejo s takšnimi posamezniki, ki pa za razliko od njega niso imeli te sreče. "Pod steno jih najdemo z utekočinjenimi organi, zlomljenimi nogami, iz katerih štrlijo kosti, odprtimi glavami, iz katerih gledajo možgani. Verjemi, da prizori niso lepi in da tudi na nas, gorskih reševalcih, pustijo posledice," je bil nazoren.
Fantu je za konec svetoval, da ne glede na to, da mu je bilo podarjeno še eno življenje, neha gledati šove in oddaje na televiziji in se obrne na enega od gorskih vodnikov ali se vpiše v alpinistično šolo, kjer ga bodo najprej naučili varnejšega obiskovanja gora. Ob tem ga je spodbudil, naj ne snema in objavlja več, saj s tem spravlja druge v skušnjavo in nevarnost.
* Videoposnetek je bil po naši objavi članka izbrisan s spleta.
KOMENTARJI (141)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.