Promet skozi šentviški predor od tretje ure zjutraj znova poteka nemoteno v obe smeri. Delavcem je namreč ponoči uspelo opraviti sanacijo galerije v smeri proti Gorenjski, s katere se je na cestišče usul tako imenovan protipožarni omet. Odstranili pa so ga tudi iz cevi, ki vodi proti Primorski, je za 24ur.com povedal predstavnik Darsa Marjan Koler. Zagotovil je, da s tem niso ogrozili protipožarne zaščite.
Direktor operative za področje nizkih gradenj pri SCT Borut Willenpart je dejal, da je protipožarno zaščito v predoru Šentvid postavil podizvajalec iz Anglije, podjetje Ceramicoat. SCT jeizvajalca že obvestil o nastali škodi, tako da bo v Slovenijo prišel še ta teden. Hkrati se v SCT ne počutijo odgovorne za nastalo škodo, saj menijo, da je zanjo odgovoren podizvajalec, ki bo napako tudi popravil. Po Willenpartovih besedah bo Ceramicoat nosil tudi vso finančno odgovornost, ki je nastala.
Podizvajalec naj bi pojasnil, zakaj je prišlo do poškodbe, kljub jamstvom, da bo deset let zdržala vse obremenitve, ki se nahajajo v predoru, hkrati pa bo določil tudi primeren način sanacije.
Celotne protipožarne zaščite je skupaj prek 13.000 kvadratnih metrov, torkova poškodba pa je po pojasnilih Willenparta zajela le en kvadratni meter, in sicer na mestu, kjer se je držala kovinske površine. Ta je bila nameščena na skupno petih mestih stare galerije, na katerih bi sicer lahko prišlo do pronicanja vode. Kot je dejal predstavnik SCT, so zaščito preventivno odstranili tudi na preostalih štirih mestih.
V SCT zagotavljajo, da je tunel varen oziroma da se tovrstne poškodbe be bodo zgodile več, saj so po torkovem dogodku pregledali obe predorski cevi in "ugotovili, da drugih napak, vsaj vidnih, ni". Dodali so, da je predor zdaj v šestmesečnem začasnem obratovanju, v katerem se sproti pregleduje njegovo obratovanje.
Žerjav besen zaradi težav
Isto trdi tudi minister za promet Radovan Žerjav, a dodaja, da bo treba spet poskrbeti za protipožarno zaščito. Ali bodo znova nanesli enak material, še ne ve. Hkrati zagotavlja, da je predor popolnoma varen.
Sinočnji dogodek se mu zdi nesprejemljiv, odgovornost zanj pa jasna. "Po eni strani je bilo prelepo, da bi dolgo trajalo, to je tudi res. Dejstvo pa je, da to, kar se je zgodilo, se na noben način in nikakor ne bi smelo zgoditi in je popolnoma nesprejemljivo," je dejal. "Odgovornost mora prevzeti izvajalec in pokriti tudi vse stroške." To pa vključuje tako stroške sanacije kot stroške, ki so nastali zaradi zapore prometa le nekaj ur po slovesnem odprtju predora, "da ne bom rekel stroški mojih živcev in neprespane noči", je nadaljeval minister za promet.
Povedal je še, da so si predor ogledali tudi policisti in kriminalisti, vendar zaenkrat še ne more ugibati, kako se bo stvar razvila. Kljub ogorčenju pa je našel tudi dve pozitivni točki: prva je, da ni bil nihče poškodovan, druga pa, da varnostni sistem v predoru deluje. Takoj ko so kamere na cestišču zaznale tujek, je namreč sledila zapora predora.
Da bo stroške sanacije kril izvajalec, torej SCT, je povedal tudi predsednik Darsove uprave Tomislav Nemec. "Nam ne bodo izstavili računa, ker ga tudi ne bomo plačali," pa je dejal Koler in dodal, da zato na Darsu tudi nimajo podatkov o stroških sanacije. Razložil je še, da bo v naslednjih dneh opravljen dodatni nadzor, vendar promet pri tem ne bo oviran.
Čas za iskanje napake
Nadzor je opravljala družba ZIL Inženiring. Po besedah inženirja Milana Črepinška je projektant protipožarno zaščito na stropu in deloma na steni galerije zahteval, ker nad njo potekata železniška proga in Celovška cesta, na vrhu je tudi telovadnica tamkajšnje osnovne šole. V delu pod železniško progo prihaja do zamakanja. Da bi napako odpravili, bi bilo treba prestaviti železnico. A ker tega ne morejo storiti, so z notranje strani namestili žlebove ter jih prešpricali s protipožarno zaščito. Po trditvah Črepinška so opravili teste oprijemljivosti, omet pa je kljub temu odpadel.
Prvi mož Darsa ne dvomi o tem, da je bil inšpekcijski nadzor dobro opravljen. "Menim, da inšpekcijski nadzor ne preučuje takšnih detajlov. Pregleda v glavnem vse sestavine, osnovne sestavine, ki so vgrajene. Po domače povedano, verjetno gre za neko manjšo napako, ki ni vidna očem," je razložil. Vprašanje, ali bo glede na to, da je bil tehnični prevzem izveden, kdo kaznovan, smo postavili tudi ministrstvu za promet. Njihov predstavnik Damijan Križnik je odgovoril, da je zadeva med Darsom in izvajalci del. Bo pa prometni minister od Darsa zahteval pojasnila, je dodal.
Sicer je o težavi policijo obvestila neka voznica, ki se je peljala skozi predor in odpadli omot prevozila z avtom. Policija je nato začela izvajati ukrepe, ki so bili potrebni za zavarovanje ljudi. Z ljubljanske policijske postaje so sporočili, da obstajajo razlogi za sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, tako da zdaj zbirajo vse podrobnosti o dogodku, nato pa bodo primerno ukrepali.
Janša ogorčen zaradi cene predora
Po zadnjih izračunih je 5,5 kilometra dolg odsek ceste med Šentvidom in Kosezami stal rekordnih 255 milijonov evrov, predor pa slabih 140 milijonov evrov. Gre za daleč najdražji objekt na avtocestnem križu. Za primerjavo: predor Trojane, ki je več kot dvakrat daljši od šentviškega, je stal vsega 104 milijone evrov. "Samo predor je stal enkrat toliko kot predsedovanje (EU) in takšna zgodba se ne bi smela nikoli več ponoviti,“ je dejal premier Janez Janša, ki je komentiral tudi nepričakovano zaprtje predora. "Nisem delal tehničnega prevzema, nisem bil niti na otvoritvi, mislim pa, da če je prišlo do zapletov, bodo za to poskrbeli pristojni. In če je bilo kaj narobe, bodo odgovorni tudi odgovarjali,“ je dejal.
KOMENTARJI (114)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.