V aferi Baričević se pojavljajo nove nejasnosti. Izkazalo se je namreč, da po soboti ne bo več mogoče ugotoviti, kdo je usodnega 2. februarja lani, ko so bulmastifi do smrti raztrgali svojega lastnika Sašo Baričevića, klical in kam, če sploh.
Posebna skupina državnih tožilcev je na sodišče poslala prošnjo za pregled telefonskih pogovorov, neuradno naj bi šlo za pogovore odvetnika Mira Senice na dan tragedije. Poleg Senice naj bi zahtevali pregled telefonskih pogovorov še ene osebe.
Sodišče je prošnjo zavrnilo, skupina pa je prošnjo še enkrat poslala. Po zakonu o elektronskih komunikacijah morajo operaterji hraniti podatke o telefonskih pogovorih 14 mesecev, ta rok pa se izteče v soboto, 2. aprila. Po tem datumu bo vsebina telefonskih pogovorov izbrisana.
Sodišče torej tudi v drugo odredbe za vpogled še ni izdalo, čeprav je posebna tožilska skupina v odredbi, ki jo je objavil Požareport navedla dve novi, ključni dejstvi. Prvo dejstvo je, da imajo dve priči, ki naj bi videli Senico na kraju dogodka. Kot drugo dejstvo, pa da so v Baričevićevi hiši našli krvi madež, ki pripada neznani osebi.
Gorenak Senico poziva, naj z analizo krvi dokaže nedolžnost
O aferi Baričević je danes spregovoril tudi poslanec SDS Vinko Gorenak. Kot pravi, je v celotni zgodbi veliko protislovnosti. Policija je po njegovem mnenju takrat trdila stvari, "ki se danes izkazujejo za lažne, vrsta postopkov pa je potekala v zanimivih okoliščinah".
Opozoril je še, da se tako ministrica Katarina Kresal kot minister Aleš Zalar ukvarjata s tem, "kako razkriti vire novinarjev, ki odkrivajo sporne postopke policije, ne pa da bi se ukvarjala s tem, kdo je tista tretja oseba, ki je bila na prizorišču tragedije."
Ob tem pa je Gorenak Senico pozval, naj da v analizo vzorec krvi in s tem dokaže, da ni bil v hiši Baričevićevih na dan tragedije.
Na njegov poziv se je Senica že odzval z besedami: "Prav gotovo ne bom dovolil, da bi me stranka SDS poniževala na tak način, da bi kadarkoli in kakorkoli izpolnjeval njihove sprijene zahteve in podlegel njihovi umazani politični igri. Očitno si želi SDS podrediti vse ljudi v tej državi, saj si samovoljno jemlje pravico posegati v človekove pravice in v človekovo dostojanstvo. Zmeraj pa sem pripravljen svojo kri darovati v humanitarne namene."
Je bila policija površna?
Vse več pa je podrobnosti tudi o površnosti policije. Ta namreč dokazov v hiši, kjer je bila najdena kri, sploh ni preiskala.
Kot pojasnjujejo: "Madeži krvi na stikalih niso bili na kraju dogodka (na dvorišču in garaži), ampak v stanovanjski hiši." A njihovo pojasnilo nima pravne podlage. Kot opozarja pravnik Rajko Pirnat, je treba "kraj kaznivega dejanja nedvomno razumeti kot lokacijo, kjer se je izvršilo katerokoli dejanje, ki sestavlja kaznivo dejanje, kot tudi vsa okolica teh lokacij, kjer so lahko znaki kaznivega dejanja.” To torej pomeni, da je treba vse prostore v hiši nedvoumno šteti za kraj dejanja.
KOMENTARJI (675)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.