Močan veter, ki je pred nedavnim pustošil v Idriji, je izruval drevo, to pa je pod seboj pokopalo šotor in v njem 11-letno tabornico. Neurje pa je pred petimi leti, prav v tem obdobju, dobesedno opustošilo Rovinj. Žrtev takrat k sreči ni bilo. Veter, ki je pihal s hitrostjo več kot 100 kilometrov na uro, pa je izruval kar 1500 dreves. Ta so padala kot domine kar je dodobra nagnalo strah v kosti predvsem ljudem v kampu. Tudi letos je poletje muhasto, zato neurja vznemirjajo mnoge.

V plačilo kampa je, kot smo preverili na nekaj lokacijah v Sloveniji in na Hrvaškem, vključeno osnovno zavarovanje. To pomeni, da vam povrnejo škodo, ki jo na prikolici, šotoru ali avtu, povzročijo delavci kampa ali neznana oseba. Zavarovanje pa ne vključuje povrnitve škode, ki nastane ob naravnih nesrečah - padcih dreves, toči ipd. Na zavarovalnicah so zagotovili, da avtomobilski kasko v takih primerih velja. Kamp prikolice pa pri večini lahko dodatno zavarujete. Predpisov, ki bi določali vzdrževanje dreves v kampu, pa niti Slovenci niti Hrvati nimamo.

»Mi pred vsako sezono poskrbimo, da obrežemo drevesa, in sicer do neke višine, kot je kamper visok. Torej 3 do 4 metre, da se veje ne dotikajo prikolic. Če so drevesa previsoka, po naši lastni presoji, jih obrežemo, da se ti vrhovi pri močnem vetru ne odlomijo in padejo na goste kampa,« pravi Oliver G. Altana iz Kampa Lucija.
Strožja so pravila kar zadeva varnost pred požari, krajami in nesrečami na kopališču. Nekateri kampi imajo zato varnostnike, če imajo urejeno plažo, pa tudi reševalca iz vode.