Senat vrhovnega sodišča je v nadaljevanju v torek začete seje sprejel odločitev o zahtevi za varstvo zakonitosti v zadevi Patria, so sporočili z omenjenega sodišča. Na podlagi odločitve bo zdaj pripravljena pisna odločba, ki bo strankam v postopku posredovana predvidoma v roku enega meseca, pojasnjujejo. Do takrat pa dodatnih informacij v zvezi z odločitvijo oziroma njeno vsebino s sodišča ne morejo posredovati.
Ker na Dobu doslej niso prejeli obvestila sodišča, naj Janeza Janšo nemudoma izpustijo, lahko sklepamo, da so njegovo zahtevo za varstvo zakonitosti zavrnili, so poročali v oddaji 24UR. Sodniki naj bi takšno odločitev sprejeli s tremi glasovi za in dvema proti.
Janša se je na to odzval s tvitom: "Slučajno #patria spet tik pred volitvami že šestič, pa še partijska komisija o odvzemu mandata na isti dan. Postali dežela slučajev in ovac."
Poslanec SDS Branko Grims je za novinarje dejal, da "če je to res, bo zgodba doživela svoj epilog na ustavnem sodišču Republike Slovenije in na Evropskem sodišču za človekove pravice. Potem se bo tem gospodom še krepko kolcalo," je dejal po seji odbora za obrambo.
Prvostopenjsko sodišče je junija lani predsednika SDS Janšo, brigadirja Toneta Krkoviča in prokurista Rotisa Ivana Črnkoviča obsodilo za kazniva dejanja, povezana z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje v postopku izbora in nakupa finskih osemkolesnih oklepnikov. Višje sodišče je prvostopenjsko sodbo potrdilo konec aprila letos, s čimer je sodba postala pravnomočna. Janšo je sodišče obsodilo na dve leti zapora, Krkoviča in Črnkoviča pa na 22 mesecev. Vsi trije so zoper takšno odločitev podali zahtevo za varstvo zakonitosti, o katerih je senat vrhovnega sodišča odločil danes.
Če vrhovno sodišče ugotovi, da je zahteva utemeljena, izda sodbo, s katero ali spremeni pravnomočno odločbo ali v celoti oziroma delno razveljavi odločbo sodišča prve stopnje in višjega sodišča ter zadevo vrne v novo odločitev, ali pa se omeji samo na to, da ugotovi kršitev zakona.
Nekdanji vrhovni sodnik Vasilij Polič je ob tem pojasnil, da mora sodišče tudi v primeru ugoditve zahteve, torej če sodbo razveljavijo ali delno razveljavijo, o morebitni prekinitvi kazni odločati posebej. O tem lahko odloča na podlagi predloga obrambe, lahko pa se za to odločijo tudi sami, na podlagi zakona. Če bi vrhovno sodišče odločilo, da se zapornika izpusti, pa bi o tem takoj obvestilo Upravo za izvrševanje kazenskih sankcij, je dejal.
Poleg zahteve za varstvo zakonitosti na vrhovnem sodišču imajo obsojeni možnost pravico iskati tudi na ustavnem sodišču in na Evropskem sodišču za človekove pravice, če menijo, da gre za kršitev človekovih pravic ali temeljnih svoboščin. Vsi trije so ves čas procesa vztrajali, da gre za politično motiviran proces in da niso krivi.
Tako lahko vrhovno sodišče po besedah Poliča o prekinitvi prestajanja kazni odloča tudi v primeru, če zahtevo za varstvo zakonitosti zavrne, odločitev o prekinitvi pa bi se v tem primeru nanašala na čas, ko o tem odločata ustavno in evropsko sodišče.
Odbor 2014: Masleša krši načelo nepristranskosti tako, da je vidno z lune
Če navedbe o zavrnitvi Janševe zahteve za varstvo zakonitosti držijo, je to za Odbor 2014, ki je bil ob odhodu Janše v zapor ustanovljen z namenom zaščite njegovih človekovih pravic, pričakovana novica, "glede na to, da v senatu sedi tudi predsednik vrhovnega sodišča Branko Masleša, ki je v preteklosti že dokazal, da je njegova strokovna objektivnost pod velikim vprašanjem", so zapisali v sporočilu za javnost. Ob tem so dodali, da Masleša načelo nepristranskosti "krši tako, da je to vidno tudi z lune". Odbor bo tako s shodi pred vrhovnim sodiščem nadaljeval do javne objave sodbe, nato pa bodo svoje aktivnosti preselili pred ustavno sodišče.
V odboru za preprečevanje zlorab v pravosodju Zbora za republiko pa so izrekli zaskrbljenost, ker so v preteklih mesecih vrhovnemu sodišču posredovali več pozivov in pisem v zvezi z odločanjem v zadevi Patria. Nobeno od teh pisem pa ni dobilo odziva. Prav tako protestirajo, da vrhovno sodišče ni bilo sposobno odločati o prekinitvi prestajanja kazni zapora za Janšo, čeprav mu, kot so prepričani, zakonska določba to nalaga.
KOMENTARJI (517)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.