Potem ko je v šempetrski urgenci umrl pacient, ki so mu namesto kisika dovajali smejalni plin, so iz podjetja Medicoengineering, ki je bilo odgovorno za vgradnjo in dobavo medicinske opreme, danes sporočili, da je včerajšnji pregled sklopk pokazal, da je Medicop napačno povezal cevi v novogoriškem urgentnem centru: "Bela cev je priključena na modro in modra na belo, kar je povzročilo napako v izpustih na sklopkah. Priklope je izvajal Medicop. Napaka je odpravljena," so zapisali.
Kot so še pojasnili, je "v praksi izvajalec medicinskih plinov izvajal vse meritve, vključno z zapisnikom in izjavo "Preizkus skladnega delovanja plinskih sklopk". V celoti, od priključka do porabnika, kar je moralo biti del Dokazila o zanesljivosti".
Medicoengineerig in Medicop sta kot podizvajalca sodelovala pri gradnji šempetrske urgence, ki so jo gradila podjetja IMP, Kolektor Koling in CPG.
Medicop: Priklopov stativov v šempetrski bolnišnici nismo izvedli
Iz Medicopa so danes sporočili, da je njihovo podjetje v procesu gradnje in opremljanja šempetrske urgence izvajalo zgolj inštalacijo medicinskih plinov, ne pa samega priklopa medicinske opreme. Niso bili niti pooblaščeni niti pogodbeno zadolženi za izvedbo fiksnega in končnega priklop kateregakoli anestezijskega stativa, še manj pa zadolženi za izvedbo procesa, s akterim se anestezijski stativ da v uporabo, pravijo.
"Podjetje Medicop tako ni bilo pogodbeni partner za anestezijski ne katerikoli drugi stativ. Pogodbeni partner, zadolžen za anestezijski stativ, pa bi moral opraviti končne priklope, funkcionalna testiranja in ugotoviti skladnost s standardi. Podjetje Medicop na objektu skladno s pogodbo in pooblastili ni opravljalo testiranja na sklopkah za medicinske pline, vgrajene v stative, ki so bili dobavljeni s strani drugega dobavitelja. Iz vsega navedenega izhaja, da podjetje Medicop ni in ne more biti odgovorno za napačno priključitev in tragične posledice," pišejo v sporočilu za javnost.
Pojasnili so še, da je Medicop po pogodbi s podjetjem Kolektor Koling izvedel inštalacijo medicinskih plinov. Po končanih delih na inštalacijah so že v septembru 2015 izvedli vse teste v skladu s pogodbo in iz dokumentacije je razvidno, da so bili opravljeni uspešno. Dela so bila zaključena 9. septembra lani, tlačni preizkus pa opravljen 23. septembra lani. Medicop je bil zadnjič prisoten na objektu 23. oktobra lani, ko je izvedel šolanje uporabnikov. Glavni izvajalec del in uporabniki so izvajali testiranja na objektu med 15.decembrom lani in 15. januarjem letos. Do 15. marca letos nihče ni obvestil podjetja Medicop, da bi z inštalacijami bilo karkoli narobe. Tega dne je tudi podizvajalec Medico Engineeringa izjavil, da so bile meritve opravljene in so bile v skladu s standardi.
V podjetju Medicop pravijo še, da obžalujejo tragični dogodek, vendar zanj ne morejo prevzemati ne krivde in ne odgovornosti, saj so svoje dolžnosti opravili strokovno, skrbno in v skladu s pogodbo ter najvišjimi standardi. "Vsekakor pa si bomo prizadevali, da pristojnim pomagamo, da se razišče tragičen dogodek ter da se v Sloveniji implementirajo standardi, ki bodo zagotavljali, da do takšnih primerov ne bo nikoli več prišlo."
Potem pa je tu še tretja družba Dagri Inženiring iz Celja. Tudi oni se odgovornosti otepajo in kažejo na druge. "Mi smo fizično zmontirali stative na strop. In to je bilo v bistvu naše delo. Priklope in elektro in telekomunikacije in plinov so delali pa drugi. Kolikor jaz imam podatke, je Medicop to naredil," je za oddajo 24UR povedal Damjan Gril.
Na zdravstvenem ministrstvu trdijo, da so ob primopredaji urgence dobili dokazila o pravilni namestitvi plinov
Glede na to, da Medicoengineerig in Medicop odgovornost valita eden na drugega, so na ministrstvu za zdravje pojasnili, da je treba odgovor na vprašanje, kdo je torej odgovoren za priklop stativa in njegovo pravilno delovanje, poiskati pri izvajalcu gradnje oz. pogodbenem partnerju, ki je prevzel izvedbo navedenih del.
Pojasnili so, da so izvajalci del ob primopredaji objekta zanesljivost dokazovali s potrdili, certifikati, izjavami, meritvami in drugim. Priložena so bila tudi dokazila glede pravilne namestitve medicinskih plinov. Vso dokumentacijo je ministrstvo že predalo policiji.
Nova urgenca je sicer pred začetkom obratovanja morala dobiti tudi uporabno dovoljenje, še prej pa uspešno prestati tehnični pregled. Komisijo, ki je opravila tehnični pregled, je imenovala Upravna enota Nova Gorica. "Komisiji je bila predana vsa dokumentacija o zanesljivosti objekta. V navodilih za obratovanje in vzdrževanje strojnih inštalacij objekta so bila priložena tudi dokazila glede pravilne namestitve medicinskih plinov," so še pojasnili na ministrstvu.
Policija: Intenzivna preiskava poteka
S PU Nova Gorica so danes sporočili, da v zvezi s tem primerom še vedno poteka intenzivna kriminalistična preiskava. "Novogoriški kriminalisti preverjajo in dodatno zbirajo obvestila, prav tako preverjajo tudi ravnanja odgovornih oseb. V okviru predkazenskega postopka so kriminalisti z več osebami že opravili razgovore in zasegli določeno dokumentacijo. O svojih ugotovitvah kriminalisti obveščajo tudi pristojno državno tožilstvo v Novi Gorici, ki tudi usmerja predkazenski postopek," so zapisali.
V skladu z sedanjimi usmeritvami pristojnega novogoriškega državnega tožilstva v Novi Gorici aktivnosti kriminalistične policije potekajo v smeri utemeljevanja suma uradno pregonljivega kaznivega dejanja Povzročitev splošne nevarnosti po določilu petega odstavka 314. člena Kazenskega zakonika. Zaradi interesa kriminalistične preiskave drugih podrobnosti v tej fazi predkazenskega postopka javnosti ne morejo posredovati drugih pojasnil, so še dodali.
Direktorica bolnišnice: Prvi smo, ki želimo javnosti dati jasne odgovore
"Pretreseni smo in se še kako zavedamo svoje odgovornosti do nam zaupanih pacientov in jo v okviru naše dejavnosti tudi v celoti vedno prevzemamo," pa pravi direktorica šempetrske bolnišnice Nataša Fikfak, a pravi, da bolnišnica odgovornosti za napake ne more sprejeti, saj ni bila investitor gradnje.
Poudarila je, da so nepravilnosti v napeljavi plinov zdaj odpravljene in je delo v urgentnem centru za paciente ter zdravstveno osebje varno. Notranji nadzor po njenih besedah poteka po standardih in predpisih, z zaključki pa bodo seznanili pristojne inštitucije. "Potek dogodkov v reanimacijskem prostoru in vzročna povezava s smrtjo je v postopku strokovne presoje, tako da izjav do zaključka postopka ne bomo dajali, tudi v izogib moralnega pritiska na svojce, s katerimi smo ves čas v kontaktu in s katerimi iskreno sočustvujemo. Vse, kar je v naši moči, bomo storili za pomoč svojcem ob njihovi neizmerni bolečini zaradi izgube bližnjega."
K odgovornosti posameznikom in ustanov bodo pozvali, ko bodo znani rezultati preiskav, ki so teku, še pravi Fikfakova. Pojasnila je tudi, da medijem niso posredovali nobenih fotografij oz. kopij dokumentacije, saj tega ne morejo storiti pred zaključkom preiskave. "Ker je ta tragičen dogodek pretresel ne samo nas, ampak tudi prebivalstvo naše regije in širše, smo mi prvi, ki želimo javnosti podati jasne odgovore. Takoj, ko bodo znana nova dejstva, bomo javnost z njimi tudi seznanili," je zaključila.
Veriga odgovornih
Odvetnik Boštjan Verstovšek je sicer sinoči v oddaji 24UR ZVEČER ocenil, da verige odgovornih ni težko identificirati. "V prvi vrsti je odgovoren izvajalec, ki je te cevi očitno napačno spojil, takoj za njim ima še večjo odgovornost tisti, ki je bil pristojen za strokovni nadzor, saj je očitno v celoti odpovedal, ker če bi opravil svoje delo, do tega zagotovo ne bi prišlo, potem pa je tu še odgovornost investitorja oziroma naročnika in uporabnika, ki je zatajil pri prevzemu. Če bi bil prevzem kvalitetno opravljen, se to prav tako ne bi moglo zgoditi."
Direktorica bolnišnice Fikfakova je na to dejala, da zaenkrat zaradi svojega dela odgovornosti ne bo odstopila, saj preiskava še poteka: "Glede na to, da smo mi sami prvi obvestili o napaki, je to gotovo tudi znak, da svoj del odgovornosti že prevzemam." Kot je dejala, so prevzeli objekt, za katerega so nadzorni pregledi zatrjevali brezhibnost: "Podlag za dvome ni bilo."
Anesteziolog Konrad Kuštrin pa je opozoril na objektivno odgovornost ministrice Milojke Kolar Celarc. Med drugim je bila urgenca zgrajena v veliki naglici, da se je še ujelo rok, preden bi izpuhtela evropska sredstva, s katerimi je bila pokrita več kot polovica investicije. "Treba je vedeti, da je ministrstvo strahovito pritiskalo na bolnišnice, da bi ti urgentni centri začeli čim prej delovati. Jasno je, da so bili izvajalci pod pritiskom, in pri hitenju se delajo napake."
Kuštrin zato meni, da bi morala ministrica odstopiti, a je ta že včeraj popoldne dejala: "Ministrstvo tukaj ne more nositi odgovornosti. To je bila lahko človeška napaka, čeprav ne želim špekulirati."
Kolar Celarčeva je bila sicer tista, ki je podpisala primopredajni zapisnik, Kuštrina pa ne preseneča, da ne bo odstopila: "Gre za gospo, ki z ministrstvom za zdravje očitno nima nobenega opravka, saj se neprestano ograjuje od vsega, kar se v zdravstvu dogaja. Do zdaj tudi ni izpeljala nobene obljubljene reforme in od predsednika vlade pričakujem, da bo ustrezno ukrepal in jo odstavil."
Verstovšek pa je glede vloge ministrice dejal, da je njena izjava "sramotno izogibanje", saj to ni prva težava, ki se pojavlja v zdravstvu. V aferah se tudi ponavljajo isti izvajalci: "Vsakič s hujšimi posledicami, zdaj smo že pri smrti."
Meseci testov v nemških bolnišnicah, pri nas strokovni nadzor le floskula
Verstovšek je še opozoril, da se funkcionalni testi v novih nemških bolnišnicah izvajajo devet mesecev, preden gre bolnišnica v uporabo. Kot je dejal, je prepričan, da v konkretnem primeru test ni bil ustrezno opravljen, saj v nasprotnem primeru do tragedije ne bi prišlo:"Moral bi obstajati zapisnik z osebami, ki so ta test izvedle." Fikfakova je na to dejala, da so zapisnike, ki obstajajo, predali kriminalistom.
Verstovšek je še poudaril, da v konkretnem primeru odgovornosti medicinskega osebja ni. Meni pa, da je tragedija tudi posledica razmer v zdravstvu in dejstva, da se v podobnih zgodbah vedno pojavljajo stari igralci: "Razmere v gradbeništvu še nikoli niso bile tako slabe kot danes. Ti delavci niso več delavci, ampak sužnji. Ljudje, ki delajo 15 ur na dan, delajo napake. Strokovni nadzor pa je pri javnih naročilih večkrat floskula."
Kuštrin, ki kot predsednik Fidesa že dolgo opozarja na korupcijo v zdravstvu, pa je dejal, da pri nas obstajajo privilegirana podjetja in kršitve pri javnem naročanju: "Tisti, ki so odgovorni, da bi v zdravstvu naredili red, tiščijo glavo v pesek, posledice pa so takšne, kot so."
V konkretnem primeru so sicer odgovorni znani z imeni in priimki, meni Verstovšek. Za svoje višje funkcije so tudi bolje plačani. "Morda niso neposredno odgovorni, ker niso sami napeljevali cevi, so pa odgovorni, da izberejo pravo ekipo, da znajo voditi projekt in da steče ustrezen nadzor. In na ministrstvu za zdravje ekipa očitno ne funkcionira že desetletja, ker so vedno težave."
Po njegovem bi morala ministrica odstopiti, njena naloga pa je bila tudi, da "počisti sloj ljudi, ki delajo z izvajalci in nadzorniki, ki svojega dela ne opravljajo": "Kako je lahko nekdo, ki je sprožil afero z operacijskimi mizami, ponovno vsa ta leta spet v igri in ga spet vidimo v tej zgodbi."
In kakšen bi moral biti nauk tragedije? Kuštrin meni, da je ta dogodek tisti, ki bi moral biti prelomnica v odnosu posameznikov do odgovornosti za svoje početje.
Ministrica ne želi špekulirati
Ministrica Kolar Celarčeva se je dogodka danes znova dotaknila na novinarski konferenci, sicer namenjeni predstavitvi predloga novega zakona o lekarniški dejavnosti. Ponovila je, da dogodek obžaluje. Dodala je, da jo je dogodek tudi osebno zelo prizadel, ker si sama in celotno ministrstvo močno prizadevajo za varnost bolnikov, za uvajanja standardov kakovosti zdravstvenih storitev in varnosti.
Poudarila je, da ne drži, da strokovnjaki niso sodelovali pri določanju tehničnih standardov in izbiri opreme. Medicinsko opremo in standarde za vse urgentne centre je namreč izbirala skupina v projektnem svetu, v kateri so bili anesteziolog, travmatolog, kirurg, internist in vodja urgenc.
Urgentni center Nova Gorica je bil dokončan oktobra lani, ko je tudi že bil tehnični prevzem. Njegova gradnja pa je v povprečju trajala toliko, kot pri ostalih centrih, je na nekatere očitke odgovorila ministrica.
Na ministrstvu imajo po njenih besedah za vsako gradnjo vso potrebno dokumentacijo in dokaze, kako se je gradilo in kako je potekal postopek. Pri tem je Kolar Celarčeva zagotovila, da je vse potekalo v skladu z vso veljavno zakonodajo, kot investitor pa so poskrbeli tudi za nadzor, kot so projektantski nadzor, gradbeni nadzor, nadzor za varstvo pri delu.
Ministrica ni želela špekulirati, kdo bi moral opraviti nadzor nad napeljavo. "Preiskovalci bodo pregledali dokumentacijo, nočem vnaprej špekulirati. Bilo bi zelo nekorektno in neodgovorno, da bi v tej fazi, ko niso znana vsa dejstva, kako je do tega prišlo, imenovali fizične osebe ali kogarkoli, ker bi s tem povzročili veliko večjo škodo in tudi možnosti odškodninske odgovornosti," je dejala.
KOMENTARJI (656)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.