Slovenija

Šempetrska bolnišnica bo postala del mreže za onkološko obravnavo bolnikov

Šempeter pri Gorici, 03. 07. 2023 14.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V šempetrski bolnišnici so bili na obisku predstavniki Državnega programa obvladovanja raka 2022–2026, ki ga upravlja Onkološki inštitut Ljubljana. Predstavili so jim delo in vizije na področju onkologije, saj bo šempetrska bolnišnica postala del mreže onkološke dejavnosti v Sloveniji, ki naj bi zaživela leta 2025.

"Mreža onkološke dejavnosti v Sloveniji naj bi zagotavljala čim bolj kakovostno oskrbo za vse bolnike z rakom, ne glede na to, od kod prihajajo in v kateri instituciji so zdravljeni," je na novinarski konferenci ob obisku povedala glavna koordinatorica Državnega programa obvladovanja raka 2022–2026 Sonja Tomšič.

V Sloveniji že obstajajo zdravstvene institucije, ki poleg obeh univerzitetnih centrov že obravnavajo bolnike z najpogostejšimi oblikami raka.

"Trenutno vzpostavljamo kazalnike kakovosti za spremljanje te obravnave, in sicer za najpogostejših pet rakov. Na osnovi rezultatov teh podatkov pa bomo v prihodnje lahko izoblikovali ali pa podpirali in krepili to kakovostno obravnavo. Pričakovati je, da bi prvi rezultati na tem področju bili leta 2025, prej ne," je še dejala Tomšičeva.

Splošna bolnišnica Nova Gorica
Splošna bolnišnica Nova Gorica FOTO: Aljoša Kravanja

Ob tem pričakujejo, da bi šempetrska bolnišnica še naprej ostala ena od regijskih bolnišnic, ki bo še naprej obravnavala bolnike z rakom.

Na območju severnoprimorske regije, ki jo pokriva šempetrska bolnišnica, se tako kot v celotni državi povečuje število bolnikov z rakom za približno dva odstotka na leto. Vzrok za to je predvsem v staranju prebivalstva, saj je med starejšimi več rakavih bolezni. Sicer pa v Sloveniji na leto odkrijejo po 16.000 novih bolnikov, skupno naj bi jih bilo trenutno 120.000.

V šempetrski bolnišnici obravnavajo bolnike z rakom debelega črevesa in danke, prostate in dojk, med pogostimi raki pa sta še pljučni rak in maligni melanom. Zdravniki šempetrske bolnišnice sodelujejo s kolegi Onkološkega inštituta predvsem za zdravljenje bolnikov s sistemsko terapijo, kot sta kemoterapija in hormonska terapija, kot pri obsevanju, ki se sicer izvaja le v Ljubljani. Prav tako bo v dveh večjih slovenskih onkoloških centrih še naprej ostalo zdravljenje redkih rakov.

V šempetrski bolnišnici je trenutno nekoliko slabše poskrbljeno za paliativno oskrbo rakavih bolnikov, saj nimajo svojega oddelka. Vendar si ga po besedah direktorja bolnišnice Dimitrija Klančiča želijo ponovno vzpostaviti.

"Naša želja je tudi paliativna oskrba, jo ponovno obuditi in tudi nadgraditi, glede na to, kar smo že imeli. Želja marsikoga z rakavimi boleznimi namreč je, da je čim več časa doma, zato je tudi naša želja, da imajo čim bolj dostopno oskrbo doma, tudi s pomočjo za svojce," pa je še dodala v. d. predstojnice internistične službe Mojca Humar.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

periot22
03. 07. 2023 17.43
-1
Za rakava obolenja ni vzrok starost kot pišete temveč strup v hrani,zraku,vodi ja lepo nas zastrupljajo!