Predsednik ZSSS Dušan Semolič je opozoril, da varčevalni ukrepi ne gredo v pravo smer. Kljub temu pa so njegovi sindikati z vlado dosegli dogovor za omilitev varčevalnih ukrepov. Semolič zdaj pričakuje, da bodo ti predlagani amandmaji zakona za uravnoteženje javnih financ tudi sprejeti.
Čeprav je sprva kazalo, da bodo od grožnje z referendumom odstopili tudi Štrukljevi sindikati, pa se to ni zgodilo. Po poročanju 24UR je del sindikatov za dogovor z vlado, le najmočnejši Sviz ima pogoj. Branimir Štrukelj namreč pravi, da ne bodo vložili pobude za referendum, če bo državni zbor iz zakona umaknil vse spremembe normativov na področju vzgoje in izobraževanja. Ostali sindikati pa: dogovor z vlado ni idealen, a najboljši izkupiček pogajanj, saj je vlada popustila pri socialnih transferjih.
Semolič meni, da predlagani zakon ni dober
Kot je dejal Semolič, so v mesecu dni intenzivnih pogajanj pri nekaterih vprašanjih uspeli zbližati stališča, vlado pa so omehčali, da z dopolnili popravi predlagane ukrepe, je dejal.
Če bo zakon za uravnoteženje javnih financ sprejet z dogovorjenimi amandmaji, potem bodo po Semoličevem mnenju odpadli tudi razlogi, da niso pristali na sklenitev socialnega razuma. Ta bi lahko bil tako sklenjen do konca julija. Kljub temu pa predlagani zakon po njegovem mnenju ni dober.
Zadovoljni so z doseženim
ZSSS tako še vedno ostaja kritična do nekaterih predlogov zakona, pri tem pa je Semolič izpostavil predloge zakona, ki se bodo lahko spremenili šele, ko bo v Sloveniji prišlo do rasti bruto domačega proizvoda (BDP) nad 2,5 odstotka. "Menimo, da to ni dobra rešitev, saj se glede na čas krize to lahko odmakne v nepredvidljivo prihodnost," je poudaril.
Izpostavil je tudi višino letnega dodatka za upokojence. Kljub temu da je na tem področju prišlo do nekaterih sprememb, pa vlada po njegovem mnenju trmasto vztraja, da je meja za prejemanje letnih dodatkov pokojnina v višini 622 evrov. "Ta meja bi morala biti mnogo višja," je dodal. Ob tem je izrazil upanje, da bi se to ob sprejemanju zakona lahko še popravilo z amandmaji.
Prav tako v ZSSS nasprotujejo zmanjšanju omejitve porodniških nadomestil z 2,5-kratnika povprečne mesečne plače na 1,5-kratnik. Semolič je prepričan, da vlada vztraja pri varčevanju na že tako ranljivi skupini.
ZSSS je v pogajanjih z vlado uspela doseči dogovor, da bo ta pustila nespremenjeno višino denarnih nadomestil za čas brezposelnosti, predvsem za starejše. Dogovor so dosegli tudi pri višini minimalnega osebnega dohodka, ki mehča sprva predlagano "kruto pravilo, da bi se minimalni osebni dohodek zamrznil do leta 2014", je pojasnil Semolič. Po novem predlogu bi se ta dvakrat letno usklajeval z inflacijo.
2. maj dela prost dan
Na področju zdravstva bo nadomestilo za nego družinskih članov, ki bi se po prvotnem predlogu znižalo za 10 odstotkov, sedaj ostalo nespremenjeno. Prav tako bo ostalo nespremenjeno nadomestilo v primeru poklicnih bolezni in poškodb pri delu. Ob tem je Semolič še izpostavil, da so politike uspeli prepričati tudi, da 2. maj pustijo za dela prost dan.
Izvršni sekretar ZSSS Andrej Zorko je pojasnil, da so z vlado uspeli doseči kompromis, da bo večji del predlogov na področju socialne politike iz trajnih spremenjen v začasne. Z vlado so se tudi dogovorili, da bo za drugega otroka 70 odstotkov plačila za vrtec še vedno subvencionirala država. Zorko je poudaril, da nespremenjen ostaja tudi porodniški dopust, medtem ko bo starševski dopust 90-odstotno sofinanciran. Prvotni predlog je bil, da bi bil prvih šest mesecev sofinanciran 90-odstotno, nato pa 80-odstotno.
Ob tem je dodal, da od vlade pričakujejo, da bodo socialnim partnerjem predložili program za spodbujanje gospodarstva in investicij. "Zgolj sprejetje zakona o uravnoteženju javnih financ ne bo rešilo krize, če temu zakonu ne bo sledil zagon gospodarstva," je poudaril. Izrazil je še pričakovanje, da bo vlada v prihodnje še znižala financiranje političnih strank in verskih skupnosti.
Štrukelj: Vlada naj umakne vse spremembe normativov
Kot že omenjeno, je bil Štrukelj po današnjem sestanku jasen. Če bo DZ iz zakona umaknil vse spremembe normativov na področju vzgoje in izobraževanja, Sviz ne bo vložil pobude za referendum. V nasprotnem primeru pa bodo to storili. "Če bo kdo želel voziti okoli ovinkov, ne bom niti trenil s trepalnicami pri vložitvi pobude za referendum," pravi Štrukelj. Za sedaj še ostajajo stavkovni odbor. Kot je dejal Štrukelj v oddaji 24UR ZVEČER, je zaupanje v vlado majhno. A če ne bo presnečenj, bo dogovor podpisan.
Po njegovih besedah sicer obstajajo indici, da bo vlada njihovo zahtevo spoštovala in umaknila spremembe normativov. Štrukelj je še dejal, da pričakujejo, da se bodo o standardih in normativih pogovarjali v okviru socialnega sporazuma. Če pa dogovora ne bo, bo vlada to področje urejala jeseni.
Oblikovali še dodatne zahteve
Danes so oblikovali še dodatne zahteve. Tako zahtevajo povečanje števila dni dopusta z 32 na 35 dni za tiste matere, zaposlene v vzgoji, šolstvu oz. izobraževanju, ki imajo otroka s posebnimi potrebami. Predlagajo tudi, da se upravičenost do povračila stroškov za prevoz delo s treh kilometrov razdalje zniža na dva kilometra.
Štrukelj tudi pojasnjuje, da v stavkovnem sporazumu še ni točno dorečeno vprašanje znižanja plač. Do sedaj so namreč sindikati po njegovih besedah v vseh predlogih stavkovnega sporazuma zapisali, da mora biti znižanje plač kombinirano, medtem ko vlada vztraja na linearnem znižanju. To je treba v sredo razčistiti, je dejal glavni predsednik koordinacije sindikatov javnega sektorja.
Glede regresa pa je dejal, da so sindikati predlagali, da se regres za leto 2012 v stavkovni sporazum ne zapiše. Če je Štrukelj pravilno razumel današnje pogovore, vlada na to pristaja. Potni stroški pa so določeni v višini osmih odstotkov cene bencina, pri čemer vlada pristaja na to, da se upošteva tudi javni prevoz.
Štrukelj: Jutri je trenutek resnice
V sredo se tako po njegovih besedah ob 11. uri sestaneta koordinacija stavkovnih odborov in vladna stran pod vodstvom ministra Andreja Vizjaka. Na sestanku bodo videli, koliko sindikatov je pripravljeno podpisati stavkovni sporazum, medtem ko je sedaj "situacija povsem nepregledna, kateri sindikati in pod kakšnimi dodatnimi pogoji so pripravljeni to podpisati", je dejal Štrukelj. "Jutri je trenutek resnice," meni.
KOMENTARJI (462)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.