Vseh sedem sindikalnih central je izrazilo prepričanje, da ustavno sodišče, ki bo presojalo referendumsko pobudo o pokojninski reformi, ne bo odločalo politično.
Po besedah predsednika Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušana Semoliča je torkova odločitev državnega zbora, da referendumsko pobudo pošlje v presojo ustavnemu sodišču, sicer pričakovana. "Je pa to napaka vladajoče večine v državnem zboru," je poudaril. "Očitno je, da so se ustrašili ljudi, saj je referendum pomembno sredstvo neposredne demokracije," je dodal.
Rešitve iz pokojninske reforme so tiste, ki spodjedajo socialno državo, ne pa njena neuveljavitev ali zavrnitev na morebitnem referendumu, je poudaril. Reforma namreč postavlja nepravične pogoje za polno pokojnino, je opozoril.
Sindikati po njegovih besedah verjamejo, da se bo ustavno sodišče odločilo strokovno in ne bo "nasedlo pritiskom". "Ustavno sodišče ne more biti v funkciji dnevnopolitičnih potreb in servis vlade," je poudaril Semolič.
V Pergamu po besedah njihovega predsednika Dušana Rebolja ocenjujejo, da je poskus preprečitve referenduma in izražanja volje ljudstva zloraba prava in demokratičnih standardov države. "Če je to zloraba prava za svoje interese, potem mora predsednik vlade odstopiti. K temu ga tudi pozivam," je dejal.
"Če bo referendum preprečen, sledi sindikalna vojna," je napovedal. Po njegovih besedah ne bodo pustili, da se "ljudstvu prepove, da pove, kaj misli".
Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj pa je opozoril, da državni zbor odreka ljudem možnost, da bi odločali o tako pomembnem vprašanju, kot je pokojninska reforma, "medtem ko so silili na referendum o zakonu o RTV".
Tudi v sindikalnih centralah KNSS – Neodvisnost, Konfederaciji sindikatov 90 Slovenije, Alternativi in Zvezi delavskih sindikatov Slovenije Solidarnost so prepričani, da ustavno sodišče ne bo preprečilo izvedbe referenduma in da bodo volivci potem na referendumu zavrnili reformo.
Državni zbor je v torek sklenil ustavno sodišče povprašati, ali bi z odložitvijo uveljavitve novega pokojninskega zakona oziroma zaradi njegove zavrnitve na referendumu lahko nastale protiustavne posledice.
Zbiranje podpisov bo prekinjeno v četrtek
Ker je DZ od ustavnega sodišča zahteval ustavno presojo o referendumu, se bo zbiranje podpisov za razpis referenduma prekinilo v četrtek.
Na ministrstvu za notranje zadeve (MNZ) so pojasnili, da zakon o referendumu in ljudski iniciativi določa, da se ob vložitvi zahteve za ustavno presojo zadrži zbiranje podpisov in potek roka za njihovo zbiranje. Zbiranje podpisov se bo tako prekinilo v četrtek, ko bo v registru stalnega prebivalstva tudi onemogočeno evidentiranje podpor.
MNZ je o tem že obvestilo upravne enote. Ker se podpisi za podporo zbirajo tudi preko enotnega državnega portala e-uprava, v bolnišnicah, domovih za starejše, zavodih za prestajanje zaporne kazni in tujini – na diplomatsko-konzularnih predstavništvih, je MNZ dodatno obvestilo še ministrstva za javno upravo, za zdravje, za delo, družino in socialne zadeve, za pravosodje in za zunanje zadeve.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.