Pred dnevom človekovih pravic je predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič dejal, da so človekove pravice tudi delavske pravice. Semolič je dejal, da država pogosto ščiti interese kapitala na račun pravic delavcev. Kot primer je navedel finančno krizo, ki se jo po mnenju sindikata poskuša reševati na plečih delavcev in s krčenjem socialnih pravic. Semolič meni, da bi politiki morali zahtevati tudi reforme tistih, ki so krizo povzročili.
Navedel je podatek, da je v Evropski uniji 23 milijonov nezaposlenih, od tega je pet milijonov mladih. Kot pravi, je to glavni problem, ki bi ga bilo treba rešiti.
V času krize se povečuje tudi število negotovih oblik dela. Semolič je dejal, da so se te oblike dela pojavile, ker delodajalci z njimi znižujejo stroške dela.
Goran Lukič je opozoril na povečevanje števila agencijskih delavcev, na prekomerno delo in na spodbujanje lažnega samozaposlovanja. V času krize se je povečalo število zaposlenih preko agencij. Lukič je navedel primer Elana, ki je imel leta 2008 1000 zaposlenih, od tega je bilo 10 agencijskih delavcev. Junija 2011 pa je bilo v Elanu zaposlenih nekaj več kot 500 oseb, od teh je bilo 125 agencijskih delavcev. Tudi v Krki in Leku je zaposlenih precej agencijskih delavcev, je še dejal Lukič. V Krki je na primer zaposlenih 400 agencijskih delavcev.
Problem pri agencijskih delavci je tudi v tem, da jim mesečno podaljšujejo zaposlitev in zato ne dobijo zdravstvenega zavarovanja, saj je minimum za pridobitev te pravice dva meseca dela. Poleg tega morajo vsak mesec podaljševati dovoljenje za začasno prebivališče, kar je zamudno, vsakič pa je treba plačati tudi takso.
Kot problem je Lukič izpostavil tudi nadurno delo. Za primer je navedel podjetje Sava Hoteli Bled, kjer imajo 317 zaposlenih. Če pa bi sešteli vse nadure in nekoriščen dopust, bi dobili toliko ur, da bi lahko redno zaposlili 51 novih delavcev.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.