Da bi bilo sodelovanje z novim vodstvom države boljše, kot je bilo s tem, ki se poslavlja, so danes predstavniki slovenskih delavk in delavcev javnosti predstavili svoja pričakovanja.
"Naše glavno pričakovanje je, da bi z novo vlado sodelovali v duhu socialnega partnerstva. To je namreč z izjemo zadnjega obdobja vedno prineslo dober rezultat,“ je dejal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič. Kot pravi, je čas, ki je za nami, čas reševanja bank, od sedaj naprej pa bi morali reševati standard tistih ljudi, ki so največje žrtve te krize. "Od kakovosti odločitev bo odvisno življenje ljudi v naši državi,“ meni.
Kot je dejal, si Slovenci želijo, da bi imeli delo, dostojne redne plače, da bi se vsi otroci lahko šolali ne glede na premoženjski stan staršev, da bi bilo zdravstvo dostopno vsem ter da bi bila naša starost relativno varna. "Politiki bi se morali približati tem pričakovanjem. Socialni dialog ne sme postati sredstvo za doseganje ciljev, ki jih postavljata Sarkozy in Merklova!“ je prepričan prvi sindikalist v državi.
Sindikati pozivajo k sodelovanju
Bodoče vodstvo države poziva, naj po volitvah združi vse sile te države, naj v ospredje postavi ohranjanje delovnih mest in zagotavljanje novih. Tega bi se morali lotiti z ustvarjanjem industrijske politike, ki bi zagotavljala zelena delovna mesta, politike ki bi spremenila trende v gradbeništvu in lesni industriji. "Smo proti uporabi restrikcij, kot glavnemu orožju v boju proti krizi. Treba je vzpodbujati investicije, povpraševanje,“ pravi in dodaja, da so spremembe v pokojninskem sistemu potrebne, a da morajo vzpodbuditi trend, da bi delavke in delavci dosegli višjo starost v delovnem razmerju. Spremembe morajo zagotavljati delovna mesta mladim, varovati zdravje starejših ter povečati zaželjenost starejših na delovnih mestih. "Mora priti tudi do sprememb vrednot. Prav bi bilo, da te oblikujemo skupaj, sindikati, delodajalci ter politiki,“ je bodoče vodstvo k sodelovanju še pozval Semolič, ki upa, da povolilna evforija zmagovalcev ne bo trajala predolgo.
Sekretar zveze Milan Utroša je dodal, da je v Sloveniji nastopil čas za pravičnost, zato pričakuje, da bodo parlamentarci in nova vlada dojeli, "da slovenski kapitalizem deluje brez etičnih in moralnih zavor“. Kot pravi, si ob poslušanju obljub vodij strank želi, da bi bile volitve vsako leto.
'Nekaterih predlaganih sprememb referendumske zakonodaje ne bomo sprejeli!'
Glede napovedi o spremembi referendumske zakonodaje je Utroša dejal, da v ZSSS vedo, da je referendum tisti edini korektiv in nadzor nad obljubami in dejanskim delom v času mandata, ki ga nikoli ne bodo izpustili iz rok. "Strinjamo se s posegom v del, ki omogoča razpis referenduma tistim, ki so to zakonodajo že sami sprejeli. Tistega dela, ki omogoča ljudem, da preverijo, ali se politiki držijo tega, kar obljubljajo, pa ZSSS ne bo dovolila spreminjati," pravi in dodaja, da bodo po potrebi odločanje glede predloga teh sprememb s sklicem referenduma podali v roke slovenskim državljanom.
Kot je na koncu še dejal Semolič, želijo z načeli socialnega dialoga sodelovati, prisluhniti politikom, a ob tem pričakujejo, da bodo tudi oni njim. "Ni naš ideal biti proti. Proti smo tedaj, ko pri delu politike zaznamo ignoranco. Z novo vlado v prvi vrsti želimo sodelovanje!“ je zaključil.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.