
Zgodba o dogajanju v Semenarni Ljubljana, ki ima 300 zaposlenih, se vse bolj zapleta. Zdaj je razrešeni direktor Borut Mavsar napisal pet strani dolgo pismo, ki ga je naslovil Pismo o resnici. Z njim je želel javnost seznaniti z vsemi okoliščinami, ki so vplivale na njegovo razrešitev s funkcije predsednika uprave, ki jo označuje za nezakonito, in tem, kaj je neposredno in posredno vplivalo na to, da se je Semenarna znašla v postopku prisilne poravnave. Pismo lahko v celoti preberete tukaj.
Mavsar namreč razlaga, kako so potekale seje skupščine, da je izredna revizija pokazala številne škodljive posle, da so ugotovili tudi oškodovanje družbe za več kot 10 milijonov evrov in da so delničarji sicer glasovali za dokapitalizacijo, ki pa potem ni bila uspešna, saj nihče od delničarjev ni vplačal denarnega vložka.
V pismu Mavsar zavrača vse očitke, ki jih na njegov račun in na račun njegove uprave izreka nova uprava. Prepričan pa je, da je že iz ravnanja obstoječih italijanskih lastnikov in KD Kapitala več kot očitno, da si ne želijo uspešnega konca prisilne poravnave, pač pa, da želijo, da gre družba v stečaj. "V kolikor bi si želeli uspešne potrditve prisilne poravnave, zakaj so potem italijanski delničarji Dinomarchi vložili na sodišče zahtevo za odlog oz. zaustavitev postopka potrditve prisilne poravnave," sprašuje Mavsar. Po Mavsarjevih besedah sta to zahtevo tako prvostopenjsko kot višje sodišče zavrnila. "In zakaj je ta isti delničar spet vložil 2. januarja 2013 na stečajno sodišče novo vlogo, katere namen je verjetno enak," je v pismu zapisal Mavsar.
Po Mavsarjevi oceni se zdaj postavljata dve ključni vprašanji. Prvo je, zakaj italijanski delničarji niso že prej poskušali ustaviti postopka prisilne poravnave, ki teče že od 9. julija 2012. Drugo pa je, zakaj so italijanski delničarji vplačali skupaj 225.020 evrov novih denarnih vložkov.
Mavsar še piše, da so italijanski delničarji in KD Kapital s postopki zoper potek prisilne poravnave začeli šele, ko so po zaključeni uspešni dokapitalizaciji ugotovili, da nimajo več kontrolnega deleža v družbi.
Mavsar v pismu tudi odločno zanika, da njegova uprava novi izvršni direktorici ni dovolila vstopa v poslovno stavbo Semenarne. Mavsar piše, da mu nova uprava še vedno ni vročila sklepa o razrešitvi. Na očitke, da stara uprava še vedno ni opravila primopredaje poslov novi upravi, pa Mavsar odgovarja, da bo opravil primopredajo poslov takoj, ko mu bo vročen sklep o razrešitvi s funkcije direktorja družbe. Mavsar je sicer še vedno zaposlen v Semenarni in pravi, da mu je nova direktorica ukinila službeni elektronski naslov in poskrbela, da so mu vdrli v pisarno.
V odzivu na Mavsarjeve očitke je novi upravni odbor dejal, da obžaluje in obsoja ravnanje nekdanje uprave, ki ji očita, "da poskuša ustvariti vtis o neoperativnosti in nezakonitosti poslovanja družbe, sodišča in notarske zbornice."
Stavke (za zdaj) ne bo
4. januarja so se delavci Semenarne zbrali na zboru delavcev, na katerem so od italijanskega lastnika Dinomarch zahtevali jasne odgovore o vsebini vloge, ki naj bi jo lastnik 2. januarja oddal na sodišču. Delavci se namreč bojijo, da bodo Italijani poskušali prekiniti prisilno poravnavo in uvesti stečaj, pri čemer bi lahko 300 delavcev pristalo na cesti.
Napovedane delavske vstaje pa očitno ne bo, saj naj bi si sindikalna zaupnica zaposlenih v družbi po tem, ko so ji v novi upravi družbe "ustrezno" predstavili dejstva, premislila.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.